"אין דיל פוליטי" אומרים ראשי התנועה בפרשת מרשק מול קהלנייואל מרשק

"אין דיל פוליטי" אומרים ראשי התנועה בפרשת מרשק מול קהלני

נחמן גלבוע


יועץ שר הביטחון להתיישבות: פרץ אינו מתכוון לשנות את כוונתו בשל הלחץ התקשורתי. גורמים בתנועה הקיבוצית מעריכים כי למרות זאת יתקשה מרשק להיפרד מתפקידו הנוכחי בתנועה

 

עדיין לא ברור אם כוונתו של שר הביטחון עמיר פרץ למנות את יואל מרשק במקומו של אביגדור קהלני לתפקיד ראש האגף החברתי-ביטחוני במשרד הביטחון תישא פרי. מאז יום שישי האחרון מתנהלת ביוזמת קהלני מתקפה תקשורתית נגד הכוונה שלא להאריך את תפקידו. הסערה פרצה לאחר ששר הביטחון שוחח עם קהלני ומסר לו את החלטתו - כך פורסם לראשונה על ידי אמנון אברמוביץ' בחדשות ערוץ 2. בדיווחים בתקשורת דובר על הדחת גיבור ישראל מתפקידו, לטובת מינוי פוליטי שיקדם את מעמדו של פרץ בפריימריז הקרובים. היו גם מי שהזכירו את העובדה שאשתו של יואל, חניק, משמשת בתפקיד מזכירת מחוז הקיבוצים.

 

לעזרתו של קהלני נזעקו גנרלים כמו עמרם מצנע, שזכה בעבר לתמיכת חברי הקיבוצים, שרים ובהם שלום שמחון, שגם הוא חייב לקיבוצים את כהונתו בעבר כשר החקלאות, ואף נציב שירות המדינה שמואל הולנדר שקפץ על המהומה.

 

"אני לא מצליח להבין על מה כל הרעש", אומר עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות יעקב בכר. "אביגדור קהלני, עם כל הכבוד הראוי, לא הודח על ידי פרץ, אלא סיים חוזה. בתום החוזה שלו סבור שר הביטחון שכפי שקהלני היה מועמד אישי של שר הביטחון הקודם שאול מופז, זכותו למנות מועמד משלו שהוא האדם המתאים ביותר למלא את התפקיד הזה, יואל מרשק. פרץ תומך במינוי מרשק ובשילוב התנועה הקיבוצית בעשייה הלאומית, וכל הניסיונות לפרש את הצעד הזה כבקשת תמיכה בפריימריז הם נואלים".

 

בכר מציין שמרשק הוא המועמד של פרץ לתפקיד מהיום שבו נכנס למשרד הביטחון, אך הוא חיכה עד תום החוזה של קהלני כדי למנוע הדחה. "למה מה שמותר למופז אסור לפרץ?" תוהה בכר, ומוסיף שהמתקפה בתקשורת לא תגרום שינוי בהחלטתו של שר הביטחון.

 

בתנועה הקיבוצית ובמחוז הקיבוצים מיהרו להכחיש בתוקף את הפרסומים על "דיל פוליטי" בינם לבין פרץ. "התנועה הקיבוצית איננה עוסקת ב'דילים', בהדחות או במינויים", אמר ולוולה שור, "אבל אם התפקיד מתפנה התנועה בהחלט רוצה בו, משום שעיקרו הוא קשר עם קיבוצים, עם גרעיני נח"ל ועם תנועות נוער, והוא גם אויש בעבר על ידי אנשי התנועה". שור הוסיף כי בשיחה האחרונה שניהל עם שר הביטחון ביום שישי, לא עלה הנושא. גם חניק מרשק מכחישה כל מעורבות בנושא. "זה לא עבר דרכי, אני לא מיודעת בנושא, ומעבר לזה אין לי תגובה", היא אומרת. "יואל ואני עושים הפרדה מוחלטת בין התפקיד שלי לתפקיד שלו".

 

גם יואל מרשק לא מגיב בשלב הזה, בטענה שמדובר בהצעה היפותטית, שלא נמצאת כרגע על סדר היום. לדבריו יש בינו לבין קהלני קשרי רעות של לוחמים, אף שדעותיהם בנושא האגף חלוקות מאז שקהלני הסב את שמו, לא במקרה, מאגף הנוער והנח"ל ומשימות לאומיות לאגף החברתי-ביטחוני בלבד.

 

מול הטענות של תומכי קהלני, אפשר להצביע על עובדות אחרות שאינן מחמיאות למי שעמד בראש האגף בשנתיים האחרונות. בכתבה שפרסם לאחרונה גיא לשם ב"הארץ", מסופר על שורה של מקורבים ובהם אנשי צבא, הרב של חטיבת השריון של קהלני ואפילו עורכת ספריו, שמונו לפרויקטורים בשכר של האגף.

 

שאלה מעניינת נוספת היא אם אכן יוצע התפקיד למרשק, ואם הוא ירצה לעזוב למענו את תפקידו בתנועה הקיבוצית, תפקיד שהוא ממלא זה שנים רבות, ובמידה רבה נבנה סביב אישיותו האנרגטית.

 

שמו של מרשק עלה בעשור האחרון מספר פעמים בעדיפות גבוהה מאוד לתפקיד ראש האגף החברתי-ביטחוני על ידי מספר שרי ביטחון, אך בכל פעם מונה לתפקיד מישהו אחר משיקולים פוליטיים פנימיים. במקרה מפורסם אחד קרא לו בנימין (פואד) בן אליעזר לאחר שהתמנה לשר הביטחון, והציע לו מינוי מידי לתפקיד, בתקופה שבה בילו מישורי מיטבתה מילא את התפקיד. מרשק הודיע לו שהוא מסרב לקבל את התפקיד במחיר הדחה של חבר, ומיהר להודיע למישורי על השיחה.

 

ההערכה בתנועה היא שמרשק יתקשה להיפרד מתפקידו הנוכחי, המאפשר לו מעורבות בכל נושא תנועתי ולאומי וחשיפה תקשורתית רבה, לטובת תפקיד של עובד מדינה הכפוף לכללים נוקשים. מנגד, לאגף במשרד הביטחון יש כוח רב בקביעת אופיו ועתידו של הנח"ל ותנועות הנוער.

 

ובינתיים כבר הודיע הנרי אלקסלסי, שאם וכאשר ילך מרשק למשרד הביטחון, הוא רואה את עצמו כמועמד לראשות אגף המשימות בתנועה הקיבוצית.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים