ירון רייכמן: מסכים לכל מילה של ביבי - איגוד התעשייה הקיבוצית מתנגד להשבתת נמלי הים וברית פיקוח מאמצת לחיקה את מורשתו של ביבי נתניהוירון רייכמן: מסכים לכל מילה של ביבי

טל אלמליח


איגוד התעשייה הקיבוצית מתנגד להשבתת נמלי הים, וברית פיקוח מאמצת לחיקה את מורשתו של ביבי נתניהו. מי יעמוד לצד המעמד הבינוני הנמוך, אשר עמו נמנים אנשי הקיבוצים?

 

בעוד אנשי תנועות הנוער עומדים בהפגנה מול ועידת העסקים, נתפסו ראשי המשק הקיבוצי באמירות שלא היו מביישות את אנשי הוועידה שמחו מולה.

 

לפני כשבועיים פנה יושב ראש איגוד התעשייה הקיבוצית, יונתן מלמד, ליושב ראש ההסתדרות עופר עיני, בבקשה שלא לקיים את השביתה המיועדת של ההסתדרות, ולהורות על פתיחת נמלי הים של ישראל, שכן הנזק של השבתת הנמלים ליום עבודה מוערך ב-30 מיליון שקל. לדבריו, מפעלי התעשייה הקיבוצית התמודדו במהלך הקיץ עם קשיים אדירים ביכולת הייצור והיצוא בשל המלחמה בצפון והפגיעה בתפקוד נמל חיפה, ואין זה הוגן להנחית על המפעלים מכה נוספת.

 

באותו שבוע התארח ראש הממשלה ושר האוצר לשעבר ח"כ בנימין נתניהו בכנס בנושא המיסוי בהתיישבות, שערכה ברית פיקוח במלון דניאל בהרצליה. נתניהו הרביץ תורה מבית המדרש של הכלכלה הימנית-ליברלית בכ-250 מנהלים בקיבוצים ובתעשייה הקיבוצית מכל הארץ. נתניהו, שבין היתר אמר כי יש לקצץ בהוצאות הממשלה, להפחית את מס החברות ולבצע הפרטה עמוקה של מינהל מקרקעי ישראל, הוזמן להרצות בכנס על ידי ירון רייכמן מנכ"ל ברית פיקוח. לשאלת "הדף הירוק", אם אין הזמנתו של נתניהו להרצות בברית פיקוח

צורמת משהו לנוכח מדיניותו הכלכלית, אמר רייכמן כי הוא מסכים לכל מילה של ביבי, ורבים בברית פיקוח מעריכים את תרומתו להצלחת התעשייה בקיבוצים, שרושמת עלייה חדשה ברווחים מאז שכיהן כשר אוצר.

 

"במהלכים הכלכליים ובמנהיגות הכלכלית שלו הייתה לביבי הצלחה במבחן התוצאה", אמר רייכמן. "על כך אין חולקים, אז מי אנחנו?"

 

לפחות אדם אחד חולק על כך. פרופ' דני גוטווין מהחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה, פעיל ותיק בנושא צדק חברתי שמכיר היטב את התנועה הקיבוצית מפעילותו החברתית. גוטווין רואה בשני האקטים הללו מה שהוא מכנה "פשיטת הרגל הסופית של הסולידריות הקיבוצית כלפי חוץ". "זו תולדה של ירידת הסולדיריות הפנימית בקיבוצים", אומר גוטווין. "כנראה מנכ"ל ברית פיקוח רואה את עצמו שייך למעמד בעלי ההון בישראל, אם הוא מחשיב את הצמיחה במשק שעליה מדבר נתניהו כדבר שממנו מרוויח מישהו בתנועה הקיבוצית. האמת היא שרובה של האוכלוסייה בתנועה הקיבוצית, כמו רובה של האוכלוסייה בישראל, שייך למעמד הבינוני הנמוך שהוא הנפגע העיקרי מהמדיניות הכלכלית, שהנהיג נתניהו כשר אוצר ואותה בא ללמד. רק העשירים הרוויחו מהצמיחה כביכול, שהייתה חיצונית למשק".

 

לדברי פרופ' גוטווין, יציאת מנכ"ל איגוד התעשייה נגד שביתת נמלי התעופה מראה על התנכרות למה שהוא קורא "מעמד העשוקים", שהתנועה הקיבוצית ראתה את עצמה באופן מסורתי כמגינה עליו. "היום עושקים את עובדי הנמלים, ומחר יעשקו את עובדי התעשייה הקיבוצית", הוא מזהיר, ומסכם כי איגוד התעשייה הקיבוצית חטא פעמיים כלפי השובתים כאשר יצא נגד השבתת הנמלים, כיוון שתרם בכך לסיכול קבלת אותם ההסדרים שקיבלו הקיבוצים מהמדינה כשהיו במצב דומה במשבר הקשה בשנות ה-80.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים