זכות הצבעה - לקט פוליטי
 

קרני עם-עד, שירה חיים 

 


מפקד בראש בשבוע הבא (14.12) ייקבע מועד הפריימריס (בחירות מקדימות) לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה. מעריכים כי מדובר בחודשים מארס או מאי, דבר שאינו מותיר זמן רב למפקד החברים במחוזות השונים, הנמצא בעיצומו. ביום חמישי (30.11) התקיימו דיונים בוועדות המשנה של הוועדה לענייני מפלגה: הוועדה לקביעת היום הקובע, הוועדה לתקינות המפקד והוועדה לשינוי חוקה. שותפים פעילים בדיונים היו נציגי מחוז הקיבוצים: יהודה טל (רמת-יוחנן), אסף כרמי (בית-השיטה), דוד דרומלביץ (רמת-רחל), ישראל סלע (יגור) וחניק מרשק (מזכירת המחוז).

 

עד עתה הוצעו חלופות מספר ליום הקובע לסיום המפקד וליום שבו יתקיימו הבחירות הפנימיות. מזכ"ל מפלגת העבודה, השר איתן כבל, תומך בקיום הבחירות בתאריך 5.6.07, ולפיכך בסיום המפקד ב-6.3.07. לפי הצעת שר החקלאות, שלום שמחון (יו"ר הוועדה), ייערכו הבחירות ליו"ר המפלגה ב-13.3.07 (לפני פסח), והיום הקובע לסיום המפקד יחול כבר בשבוע הקרוב(!), בתאריך 14.12.


בסיום הדיון קיבלה הוועדה את הצעת שמחון ומרשק: לא לקיים הכרעה בישיבה על אחת מההצעות, אלא להביא את שתיהן להכרעת המרכז ב-14.12 חשוב לציין כי מרגע שייקבע המועד לבחירות מקדימות ליו"ר המפלגה, ייקבע גם מועד סיום המפקד. ראשי מחוז הקיבוצים קוראים לחברים שטרם התפקדו, ובעיקר לצעירים, לעשות זאת במהלך השבועיים הקרובים, כדי שיוכלו לממש את זכות ההצבעה בבחירות ליו"ר ולהתמודד על חברות במוסדות המפלגה בבחירות שיתקיימו במהלך השנה הקרובה.

 

בפגישות נדונו גם שינויים בתקנון מפקד החברים, כדי להימנע מטעויות וזיופים (לאור ניסיון העבר), והתקבלה החלטה עקרונית על תשלום אחיד להתפקדות לכל חברי המפלגה (50 או 60 ש"ח לאדם), החל ממפקד 2007. גם הנושאים האלה יובאו לאישור המרכז.

 

העבודה בארצי חניק מרשק, מזכירת מחוז הקיבוצים, מזהה מגמה חדשה: גידול במספר המתפקדים למפלגת העבודה בקיבוצי הקיבוץ-הארצי לשעבר, שבמפקדים קודמים שמרו על מסורת ההתפקדות למרצ. דוגמאות: 101 מתפקדים מכפר-מסריק לעומת 95 במפקד הקודם;  161בעברון לעומת 145 לפני כן; עין-השופט  131 לעומת 97;  מענית (שיא מעניין) 43 מתפקדים לעומת 6 במפקד הקודם. בשני קיבוצים נרשמה ירידה: בהזורע מ-64 ל-22  ובמשמר-העמק מ-186 ל-108. במחוז מאמינים שיהיה "מקצה שיפורים" לקראת סיום המפקד.

 

קדימה לעבודה אורי אשכולי, מרכז משק כפר-גלעדי, הצביע בבחירות האחרונות ל"קדימה", אך לא ויתר על חברותו במפלגת העבודה. לאחרונה התגייס אשכולי לטובת מפקד החברים של העבודה בקיבוצו, אבל הוא עדיין אינו מוכן להתחייב לגבי הצבעתו בפעם הבאה. "קדימה אכזבה אותי כשלא חיזקה את הפן הקיבוצי וההתיישבותי בתוכה", אומר אשכולי. "לא נערך שום מפגש של חברי קיבוצים תומכי קדימה. במצב כזה לא אמשיך לתמוך בקדימה, אך יחד עם זאת לא אוכל להצביע להעבודה אם לא אראה שהיא משנה את דמותה ומעצבת את מהלכיה מחדש".


להתראות, חגית מזכירת המשמ"צ (משמרת צעירה) במחוז הקיבוצים של העבודה, חגית סיגל (כברי), הודיעה על סיום תפקידה בשל סיבות אישיות. מזכירת המחוז, חניק מרשק, נפגשה עם מזכיר המשמ"צ הארצי, ערן חרמוני, כדי לבחון את התקנון ואת לו"ז הבחירות, והשבוע תיפגש עם יו"ר ועדת הבחירות של המשמ"צ הארצית, עו"ד טל גרשטיין (נחשונים), לשם גיבוש תקנון ונהלים לקראת הבחירות. צוות ההיגוי של המשמ"צ במחוז יקיים פגישת פרידה מחגית בשבוע הבא (13.12). כמו כן מתוכנן מפגש פרידה ממנה במחוז, באחת הישיבות הקרובות. 

 

משימת פיוס בכנס י"ב, שאמור להיערך בחנוכה, יתקיים מפגש בין בני הקיבוצים למפוני גוש קטיף - כך סיכמו מרכז אגף המשימות בתנועה, יואל מרשק, ורפי פרץ, ראש מכינת עצמונה היושבת זמנית במושב יתד (לקראת מעבר למבני הקבע ביישוב החדש חלוצים). מרשק ופרץ מתכוונים להפגיש את המתנחלים עם בני י"ב בערב משותף, על ציר המסע. בכוונת המפונים להציג בפני הי"בניקים את חוויית העקירה והשיקום שלאחריה. רב-השיח יתקיים סמוך למדורות בחניון הלילה, לצד 15 במות רעיוניות נוספות, תחת הכותרת "ואהבת לרעך כמוך". על כך אמר יואל מרשק: "שתי האוכלוסיות, שנמצאו מובילות בתרומתן לחברה הישראלית, ילבנו נושאים הקשורים למציאות של החברה הישראלית שנמצאת באחת משעותיה הקשות". עוד לפני כן תתקיים, בשבת הקרובה (9.12) "ועידת העשוקים" (הפגנה אל מול ועידת ישראל לעסקים) בה ינאמו המחזאי יהושע סובול, יואל מרשק ואלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער-הנגב.

 

כמה מגיע לי

קרני עם-עד

 

נפתח קורס להכרת זכויות החברים בביטוח הלאומי

 

בשבוע שעבר יצא לדרך קורס מבוא להכרת מוסד הביטוח הלאומי והדרכים למצות את הזכויות המגיעות למבוטחים בו. הקורס, המאורגן על-ידי"ברית פיקוח" ומחלקת בריאות ורווחה בתנועה הקיבוצית, מיועד למנהלי חשבונות, מנהלי בריאות ורווחה, משאבי אנוש וכל העוסקים בתחומי אלה בקיבוצים. לדברי המארגנים, עוזי שטנגר ויעל אייזנר, נולד הקורס מתוך הבנה שנושא זה לוקה בחסר בקיבוצים, וכי חשוב להנחיל לבעלי התפקידים את הידע הנחוץ כדי שכספים המגיעים לחברים או לקיבוץ לא יאבדו.

 

המשך הקורס יכלול הרצאות של מומחים מהמוסד לביטוח לאומי וממשרדי ממשלה. תשומת לב מיוחדת ניתנת בקורס לעדכונים שוטפים מהביטוח הלאומי, ולשאלות ונושאים המשותפים לכלל המשתתפים. 


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים