מאבק של רכזי התרבות להמשך פעילותה של תלמה להבמאבק של רכזי התרבות להמשך פעילותה של תלמה להב

נחמן גלבוע


תלמה להב

המזכירים: אפשר להשתמש בשירותי התרבות של המועצות האזוריות ואם הקיבוצים

רוצים בה - שישלמו עליה מכיסם

 

רכזי התרבות בקיבוצים יוצאים למאבק על המשך עבודתה של תלמה להב (אילון) במטה התרבות של התנועה הקיבוצית. להב, רכזת תרבות מצליחה ומנוסה, החלה לעבוד בתנועה לפני כשש שנים כמדריכה ומלווה באזור הצפון, ועברה בשנתיים האחרונות להדריך ולערוך מפגש רכזי תרבות בכל הארץ, לאחר שהמחלקה הצטמצמה משתי פעילות במשרה מלאה ושלוש מדריכות אזוריות, לפעילה אחת ומדריכה אחת ב-60 אחוז משרה.

 

לקראת 2007 נמסר למטה התרבות כי תקציב המחלקה יכול לממן פעילה אחת בלבד, ולפיכך תופסק עבודתה של להב, אם לא יימצא לה מימון מהקיבוצים. לרכזי התרבות נמסר כי יוכלו לקבל מענה לצורכיהם במחלקות התרבות של המועצות האזוריות.

 

תשובת התנועה אינה מספקת את רכזי התרבות, ובעקבות שני כנסי רכזים שהתקיימו בשבוע שעבר הוחלט לצאת למאבק ציבורי, ולדרוש פגישה עם מזכירי התנועה לשינוי ההחלטה. "איש מאתנו אינו מקל ראש בפעילותן הברוכה של המועצות האזוריות", כותבים רכזי התרבות במכתב למזכירים. "מכיוון שהן עוסקות גם ברבים משטחי הפעולה האחרים שבהם עוסקת התנועה הקיבוצית, ייתכן שניתן לבטל לחלוטין את התנועה הקיבוצית ולחסוך בכך כסף רב. אפשר גם להפנות את רכזי התרבות ליועצים ארגוניים ומכונים למיניהם, כפי שכבר נעשה בתחומים רבים אחרים. השאלה היא אם התנועה הקיבוצית, מחלקותיה ופעיליה, קיימים משום שאין מי שימלא את מקומם, או משום שעדיין חשוב לנו שדברים מסוימים ייעשו על ידי התנועה הקיבוצית בדרכה הייחודית, אותה דרך ייחודית שהיא טעם קיומה ובלעדיה - אכן אין בה צורך".

 

מירה אילת, מנהלת אגף התרבות בכפר מסריק, מציינת שמזכירי התנועה נוהגים כל הזמן להדגיש את החשיבות הגדולה שיש לנושא התרבות בחיי הקהילה, הן בקיבוץ השיתופי והן במתחדש, אך בפועל הם מצמצמים את התקנים במחלקת התרבות ומשדרים מסר הפוך המחלחל כלפי מטה למנהלי הקהילות. "אנחנו קוראים בקול גדול להשאיר את תלמה, שעושה את עבודת השטח בקיבוצים ויוזמת את המפגשים החיוניים כל כך לרכזי התרבות. רכזת המחלקה לבדה לא תוכל לעשות את זה", אומרת אילת.

 

רכזת מטה התרבות בתנועה הקיבוצית פאולה גלוזמן מסבירה שהתפקיד של להב חיוני ביותר, אך היא אינה נחשבת לפעילה בתנועה, אלא פעילה בתשלום שהקיבוצים מקבלי השירות צריכים לממן את פעילותה. "כשנכנסתי לתפקיד נאמר לי על ידי הגזברית רבקה יקיר ועל ידי ולוולה שהפעילות של תלמה לא מתוקצבת", אומרת גלוזמן, "ואני צריכה למצוא לה מימון מהשטח. לא הצלחתי לגייס כסף לתרבות, ובמשך שנה הפעילות הזו מומנה מתקציב המחלקה. בסוף השנה נאמר לי שיש גירעון, והיא לא תוכל להמשיך. זה יהיה חבל מאוד, כי מצב התרבות בקיבוצים ייפגע מזה".

 

מזכיר התנועה ולוולה שור אומר בתגובה כי התרבות מתבצעת כיום דרך המועצות האזוריות, ולתנועה אין שום כוונה להוסיף אדם נוסף לנושא זה. "עסקתי בנושא הזה כראש מועצה", הוא מוסיף, "ואני בטוח שהתרבות לא תיפגע, כשהיא תמשיך להתבצע דרך המועצות".

 

מזכיר התנועה גברי ברגיל אומר כי התנועה ספגה במשך שנתיים את מימון פעילותה של להב, ואם לרכזי התרבות חשוב שהיא תמשיך - כדאי שיגייסו בקיבוציהם את התשלום תמורת שירותיה.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים