מטה חירום של התק"צ והמועצות האזוריות לטיפול במיגון בעוטף עזהמטה חירום של התק"צ והמועצות האזוריות

לטיפול במיגון בעוטף עזה

נחמן גלבוע

 


לאחר שהורחבה גזרת ירי הקסאמים מעבר לשדרות והיישובים הסמוכים בשער הנגב, והגיעה גם דרומה לאחד הקיבוצים במועצה האזורית אשכול ולמבנים ציבוריים סמוכים, הפך נושא המיגון בשדרות וביישובי עוטף עזה לנושא מרכזי, וקיבל משנה תוקף לאחר יציאת כוחות צה"ל מבית חנון. ראשי המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב, הבטיחו כי יפעלו בכל המישורים הציבוריים והפוליטיים על מנת להביא להשלמת המיגון בגנים ובבתי הספר, כולל המעבדות וחדרי הספח, ולבניית חדרי ביטחון ביישובים.

 

בכינוס חירום שנערך בשער הנגב ביום שישי האחרון תקף בחריפות מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, את שרי הממשלה. "התנהגות השרים כלפי תושבי עוטף עזה שעומדים כבר שש שנים תחת מטחי קסאם, היא שערורייתית", אמר ולוולה. "עיכוב המיגון של בתי המגורים, מבני הציבור ובתי הספר ביישובים הוא אוזלת יד בלתי נסבלת ומשחק ציני בחיי אדם. טיפול מהיר ונכון ימנע ועדת חקירה בהמשך".

 

בהתייחסו להוראת בג"ץ למדינה לנמק תוך שבועיים מדוע לא יושלם מיגון מלא של מוסדות החינוך בשדרות וביישובי עוטף עזה בתוך זמן קצר, לאחר שהרכב השופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, לא קיבל את הסברי פיקוד העורף כי מערכת ההתרעה מספקת זמן מספיק לפינוי התלמידים מהמרחבים הלא מוגנים בבתי הספר אל המרחבים המוגנים, אמר שור כי "זו בושה ואבסורד, שבשביל לקבל מיגון צריך לערב את בית המשפט. זהו תפקידה של המדינה ומערכת הביטחון לספק את המיגון המרבי לתושביה".

 

פעילות כלכלית וחברתית של מטה החירום

 

בעקבות הכנס ולאחר התייעצות עם ראשי המועצות האזוריות, הוחלט בראשית השבוע בתנועה הקיבוצית על הקמתו של מטה חירום שיפעל אל מול גורמי מדינה בסיוע לקיבוצים ולאזור. בראש המטה יעמוד רזי יהל מאגף הכלכלה בתנועה הקיבוצית, וחבריו יהיו יואב מרגלית (מחלקת הביטחון), המלווים מטעם התנועה - יעקב שצ'רנסקי ואיציק עוז, ואבי אהרונסון ממחלקת החינוך.

 

המטה יפעל בתחום החברתי: הפעולה הראשונה היא ארגון "נופשונים" קצרים - מבצע אירוח בקיבוצים ברחבי הארץ של ילדים, בני נוער ומשפחות מקיבוצי "העוטף", במרכז ובשפלה. בתחום המשקי-כלכלי: בענייני משק שוטפים, למשל בצורכי כוח אדם לעבודה בחקלאות או סיוע בשמירה, ויהווה ערוץ קשר נוסף אל שרי הממשלה וחברי הכנסת. כל זאת, בתיאום מלא עם המועצות האזוריות. ביום שני בבוקר כבר התקיימה פגישה ראשונה בין יהל לבין ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, וראש המועצה האזורית אשכול, אורי נעמתי, והוחלט להמשיך לפעול במשולב.

 

ביום ראשון נערכה ישיבה של הקבינט הביטחוני עם ראשי המועצות ונציגי האזור, שבסיומה הוחלט להשלים את מיגון הגנים ובתי הספר אך לא אושרו מיגון המעבדות וכיתות הספח ובניית חדרי ביטחון לתושבים. במהלך הישיבה פרץ עימות בין ח"כ שי חרמש (קדימה, חבר קיבוץ כפר עזה) למנכ"ל משרד הביטחון האלוף (מיל) גבי אשכנזי. ח"כ חרמש הגיש במאי האחרון תוכנית מובנית לצורך מיגון בתי התושבים בשדרות ועוטף עזה. התוכנית אשר הקיפה את 44 היישובים הסמוכים לגדר ואת העיר שדרות, מחייבת בניית 900 חדרי ביטחון בעיר ועוד כ-3,500-3,000 במגזר ההתיישבותי. עפ"י נתונים אותם אסף חרמש מאנשי המקצוע בפיקוד העורף צוין כי עלותו הכוללת של חדר ביטחון היא כ-75-65 אלף שקל ליחידת מגורים וכ-320 מיליון שקל לכל האזור.

 

לדברי חרמש במהלך דיון הקבינט הופתע שר הביטחון, עמיר פרץ, אשר תומך בבניית חדרי ביטחון, לגלות כי מנכ"ל משרדו מעריך את תקציב המיגון ב-900 מיליון שקל, פי שלוש מאומדן פיקוד העורף, ומציע לייעד את הסכום הזה לפתוח מכשור מתקדם למניעת ירי טילים (דגם הנאוטילוס) ולא למיגון.

 

חרמש הגיב בזעם בהבהירו כי זילות זו בחיי אדם אינה ראויה לביטוי ציבורי מפי ממלא מישרה ציבורית בכירה. "היכן ההיגיון להמשיך ולחשוף אלפי משפחות לאימת טילי הקסאם שעה שפיתוח המכשיר יארך עוד מספר שנים?" שאל חרמש. "טוב יעשה אשכנזי, אם יפנה לאוצר לקבלת תקציב לעניין זה או שיחפש בתקציבו אשר הוגדל והגיע להיקף חסר תקדים בן 52 מיליארד שקל".

 

פגישה עם פרס

 

ביום שני נפגשו נעמתי ושוסטר עם המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, שהבטיח לסייע בקידום תוכנית המיגון ותכנון חדרי הביטחון. ביום שלישי האחרון העלה ח"כ חרמש את נושא המיגון בישיבת ועדת הכספים, במטרה לקדם את האישור התקציבי לנושא.

 

"נושא חדרי הביטחון הוא בנפשנו", אומר אורי נעמתי, "ואנחנו לא מתכוונים לוותר במאבק בנושא הזה. לא מקובל עלינו שהשרים קיבלו את ההצעה של גבי אשכנזי, לפיה התקציב למיגון אקטיבי צריך לבוא על חשבון מיגון הבתים. המיגון האקטיבי לא יפתור את כל הבעיות, וגם ייקח שנים לפתוח אותו. אני חייב לציין שדווקא שר הביטחון היה הראשון שהעלה וקידם את נושא המיגון באזור. אנחנו עומדים בפני מלחמת התשה ארוכה, ואם לא יהיה - מיגון לא יישארו פה תושבים".

 

לשוסטר יש ביקורת על התייחסות הממשלה לנושא. "כשלממשלה נוח היא אומרת שהיא משווה אותנו לצפון", הוא אומר, "ולכן היא מתכוונת לבטל לנו את ההנחה בארנונה כי בצפון אין הנחה כזו. אבל בנושא קריטי כמו חדרי ביטחון שקיימים בכל יישוב קו עימות בצפון ומיגון מלא בבתי הספר, פתאום לא משווים אותנו אליהם. בממשלה מחכים ומנסים למשוך את הזמן בנושאים האלו וזאת שערורייה".

 

שוסטר ונעמתי מציינים לטובה את התנועה, הח"כים והשרים פרץ ופרס שנרתמו לנושא, ומבטיחים מאבק ממושך עד שיובטח שלום התושבים.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים