אופטימיות וחגיגיות בוועידה השלישית לאיחוד התנועהאופטימיות וחגיגיות בוועידה השלישית לאיחוד התנועה

נחמן גלבוע


ח"כ ג'ומס חיים אורון

ג'ומס היה הראשון שקלקל את החגיגה בוועידה, כשהעמיד בספק את ההנחה שלאחר היציאה מהמשבר הכלכלי ומיזוג הנכסים תתפנה התנועה למעורבות בחברה הישראלית, ולאחריו החרו פעילים מהשטח בכך שנמנעו במחאה מזכות הדיבור

 

 


שורה ראשונה

הכול היה צפוי בוועידה ה-3 של התנועה הקיבוצית, שהתכנסה ביום חמישי האחרון בכפר בלום תחת הכותרת החגיגית "צומחים אל המחר". ההחלטות על מיזוג נכסי התנועות כבר הגיעו מבושלות ואפויות, לאחר עיכוב קל במועצת הקבה"א, ואי אפשר היה שלא לאשרר אותן. אי אפשר היה גם להתנגד להחלטות הכול כך חיוביות, על מעורבות התנועה הקיבוצית בחברה הישראלית. מארגני הוועידה גם דאגו לנשיאות ועידה מנוסה ומאוזנת, רחל רבין-יעקב (צפון-הקיבוץ המאוחד), עזרא רבין (מרכז-הקיבוץ הארצי), אהרון ידלין (דרום-האיחוד) שתדע להדוף בקלות כל ניסיון לשבש את מהלך הדיונים. בתנאים האלו לא נותר אלא למלא את היום בתוכן: סיור הזדהות בצפון, ארוחת צוהריים, ברכות ודיון קצר על המעורבות בחברה הישראלית.


מצביעים - ללא מתנגדים

הסיור באצבע הגליל היה מאלף, בעיקר למי שלא ביקר שם מאז המלחמה. עצי האקליפטוס השרופים בעלייה למטולה, מהווים תזכורת כואבת למי שחזרו כל כך מהר לשגרה במרכז הארץ. נציגי המועצה האזורית גליל עליון מספרים במהלך הנסיעה, על תפקוד הקיבוצים, פעילות המועצה, והתמיכה מהעורף. זו הפעם הראשונה שבה כל יישובי המועצה היו תחת אש, הם אומרים, והופתענו לטובה מהחיבוק החם שקיבלנו מהקיבוצים בכל הארץ. עולים לתצפית דדו, בהר צפייה הנושק למטולה. עמק עיון שקט ופסטורלי. כלי רכב נעים בשטח הלבנוני במרחק נגיעה מפאתי מטולה. שקט אבל מתוח, אומר דרור, השוטר הקהילתי, אתמול בערב קיבלנו הוראה לפתוח את המקלטים, בעקבות האירוע הקשה בבית חנון. אחר כך עוצרים באנדרטה הטרייה בכפר גלעדי, לזכר 12 החיילים שנפלו בפתח בית הקברות. עוד פצע מדמם שלא יגליד כל כך מהר.

 

במעיין ברוך לומדים צירי הוועידה, על מורכבות הצמיחה אל המחר. 113 חברים, 40 מתוכם פנסיונרים, 40 בני 55-65, משווקים בתים בשכונה החדשה בעלת השם האקזוטי "הכפר היווני". 65 חוזים כבר נחתמו מתוך 80 יחידות דיור של השלב הראשון. כבר בשלב הזה יעלה מספר תושבי השכונה על מספר חברי הקיבוץ. עם השלמת השלה השני יהיו החברים מיעוט ביישוב החדש. 21 קיבוצים בגליל העליון כבר משווקים בתים בהרחבות קהילתיות, מתוך הכרה שזו הדרך היחידה להזרמת דם חדש וצעיר ליישוביהם. צריך לדעת להיערך נכון למצב החדש. מאז המלחמה נעצר הביקוש, ולא נחתמו חוזים חדשים בהרחבות. אנשים מחכים לראות איזה הטבות תעניק המדינה למשתכנים, מסבירים אנשי המועצה האזורית.

 

הוועידה נפתחה בדברי ברכה של רחל רבין-יעקב, שחיזקה את ידי יישובי עוטף עזה. מקהלה צעירה של ילדי הגליל, 18 בנות ובן בודד, ביצעה מספר שירים בניצוחה של אושרה יעקב. ראש המועצה, אהרון ולנסי, מתח קו ישיר מהמלחמה לנושא הוועידה, ובקש להמשיך את הסולידאריות בין ובתוך הקיבוצים, ובינם לבין ערי הפיתוח והציבור הדתי-לאומי. מזכיר התנועה, ולוולה שור, תקף את פקידי האוצר וממ"י שלא הפנימו את סיסמת הממשלה: עם הפנים לצפון. הוא גם הזכיר שלצד הצמיחה 50 קיבוצים נמצאים עדיין במשבר כלכלי. אורח הכבוד, המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, הפליג כדרכו בשבחים לתנועה הקיבוצית, עבר לניתוח גלובאלי של בעיות העולם והדרך להיחלץ מהן, וחזר לחמם את הלב בציטוט נתוני הצמיחה של התעשייה הקיבוצית.

 

תם החלק הטקסי. הגיע הזמן לאשר את ההחלטות שלשמן התכנסה הוועידה. בוחרים את הנשיאות ומאשרים את סדר היום, למרות הצעתו של דוד דרומלביץ מרמת רחל שלא לקבל החלטות בנושא המעורבות בחברה הישראלית עד שהנושא יובא לדיון בקיבוצים. גם ההצעה בנושא הזדהות התנועה הקיבוצית עם קיבוצי הצפון ו"עוטף עזה", מאושרת ללא עיכוב. מזכיר התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל, מתאר תהליך האיחוד מתחילתו ועד להחלטה על המיזוג על פי ועדת מסד-מירום, והוועידה מאשררת את החלטת התנועות ומעניקה להן חותם רשמי וסופי.

 

ח"כ חיים (ג'ומס) אורון פתח את הדיון בנושא המעורבות בחברה הישראלית. על פי התוכנית היה צריך לפתוח גם יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, אך בסופו של דבר הוא לא הגיע בשל עיסוקיו הביטחוניים. ג'ומס קלקל קצת את החגיגה כשהוא העמיד בספק את ההנחה שהניחו המזכירים, לפיה לאחר היציאה מהמשבר הכלכלי ומיזוג הנכסים תתפנה התנועה למעורבות בחברה הישראלית. קולה של התנועה, הוא אומר, כמעט ולא נשמע בנושאים הלאומיים והיא צריכה לבחור בין מאבק על אינטרסים למאבק ערכי. ח"כ אורית נוקד דיברה על בניית שותפויות אזוריות בתחומים מגוונים במטרה להשפיע על עיצוב דמותה של החברה, הנחלת ערכי צדק חברתי וקידום שיתוף פעולה בין חלקי החברה השונים לרווחת וחיזוק תושבי כל אזור ואזור.

 

ח"כ שי חרמש שיבח את הייחודיות של הקיבוץ המתחדש לצד הקיבוץ השיתופי, וטוען מול ג'ומס שגם מאבק על האינטרסים של הפריפריה הוא שליחות לאומית. ח"כ אבשלום (אבו) וילן הדגיש את האפשרות ליצור אלטרנטיבה פוליטית כשהבדלי ההשקפות הצטמצמו, וליצור במקביל כלים חברתיים, תוך שימוש בכלים הכלכליים של התנועה. הדיון שהתפתח הסתיים במפתיע לפני הזמן המתוכנן, לאחר שיואל מרשק הודיע שהוא מוותר על זכות הדיבור וכך גם הנרי אלקסלסי ואייל רייז. פעילים בתנועה מפרשים זאת כצעד מחאה של העושים בשטח בתחום החברה הישראלית, לאחר שהם לא נכללו ברשימת הפותחים והנושא לא נידון במזכירות התנועה. לאחר ניסיון נוסף של דרומלביץ לדחות את ההצבעה, אושרה ההצעה המפורטת על דרכי המעורבות בחברה. תמה עוד ועידה.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים