מצב החלב - ועדה של 7 חברים תכריע למי תימכר השליטה בתנובה
 

נווית זומר, ידיעות אחרונות

 

 


הנהלת תנובה תכריע בשבוע הבא על בחירתה באחת מההצעות שקיבלה לרכישת השליטה בחברה. הרכב חברי ועדת המכרז, שתחליט איזו מההצעות שהוגשו היא המועדפת, נשמר בחשאיות עד כה. הנהלת תנובה נקטה בצעד זה כדי למנוע הפעלת לחץ על החברים מצד מתמודדים ובאי כוחם. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי הוועדה שמינתה הנהלת תנובה כוללת שבעה חברים, נציגי המושבים והקיבוצים, שכולם נמנים עם חברי ההנהלה המורחבת של תנובה: נפתלי בן סירא - יו"ר תנובה, חבר מושב כפר ויתקין, שימש בעבר כמזכ"ל תנועת המושבים, ומייצג את המושבים בוועדה; איתן בן דוד - יו"ר תנועת המושבים, חבר מושב רינתיה, ששימש בעבר כמנכ"ל מועצת הירקות ונחשב למי שמייצג בוועדה את ההתיישבות העובדת; מורדי ונטורה, חבר קיבוץ גת, יו"ר ארגון משקי הדרום, הנחשב לאחד הארגונים הכלכליים החזקים בתנועת הקיבוצים; ג'ון כהן, חבר קיבוץ יהל, מנכ"ל ארגון משקי הנגב, חבר הנהלת תנובה, המשמש דירקטור בדירקטוריון דור-אלון; אבנר מורי, ראש המועצה האזורית מרחבים, הכוללת 15 יישובים בין אשקלון לבאר-שבע, שבעבר שימש כראש אגף תכנון בתנועת המושבים; יעקב צ'סנר, חבר מושב ניר-ישראל, ראש המחלקה למיסוי ביחידה המתמחה במושבים במשרד רו"ח בעז מקלר, ומשמש משקיף בהנהלת תנובה מטעם האיחוד החקלאי; דורון סט, ראש אגף הכלכלה בתנועה הקיבוצית, חבר קיבוץ יגור.

 

נודע כי תנובה הודיעה לגופים המתעניינים ברכישתה כי מחיר המינימום שהיא דורשת עבור המניות הוא לפי שווי חברה של 800 מיליון דולר, וכי הצעות בסכומים נמוכים יותר לא יתקבלו. מחיר זה גבוה ממרבית ההערכות, שאמדו עד כה את שוויה של תנובה לצורך העסקה ב-650 עד 700 מיליון דולר. נראה כי לנוכח ההתעניינות הערה שריכזה מכירת תנובה, החליטה הנהלתה להעלות את הרף.

 

המציעים יידרשו להפקיד תשלום של 10 מיליון דולר על חשבון הרכישה, וכן להציג אישור על יכולתם הפיננסית. הסיבה לכך היא שהמשקיע יצטרך לשלם 410 מיליון דולר לפחות בתמורה לרכישת 51% מהמניות. סכום זה עשוי לגדול אם המשקיע ירכוש נתח גדול יותר של החברה, במקרה שבעלי המניות ימכרו את מלוא חלקם בתנובה.

 

המתמודדים הסופיים על רכישת השליטה בתנובה - קרן מרקסטון, קרן אייפקס, יזם הנדל"ן יגאל אהובי, קבוצה משותפת של מאיר שמיר ומריל לינץ' וכן לב לבייב באמצעות אפריקה ישראל - התבקשו להגיש השבוע הצעות רכישה מחייבות, שאותן תבחן ועדת המכרז.

 

ל"ידיעות אחרונות" נודע כי לקראת ההצבעה על מכירת החברה, שלחה הנהלת תנובה לכל הקיבוצים והמושבים השותפים בחברה מכתב, שבו צוין שווי מניותיהם. כל אחד מ-620 היישובים מחזיק בממוצע ב-0.1% מהמניות, ששוויין כ-7 מיליון ש"ח.

 

כפי שנכתב ב"הקיבוץ" בגיליון האחרון ("הרפת רוכשת", 10.11), בשלב זה מתנגדים הרפתנים למכירה וטוענים כי יציעו הצעה משלהם לרכישה. הרפתנים חוששים כי בעל השליטה החדש לא יכבד את ההסכמים למחירי החלב, שתנובה מחויבת להם. "התהליך שמוביל רייכמן לרכישת תנובה אינו סביר ואינו חוקי! אנו קוראים לכל החברות העומדות להציע הצעות לרכישת תנובה לזכור כי הרכישה מותנית באישור בעלי המניות", נמסר מהתאחדות מגדלי הבקר.

  


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים