ועידת התנועה הקיבוצית: הכי ותיק, הכי רחוקועידת התנועה הקיבוצית:

הכי ותיק, הכי רחוק

נחמן גלבוע


הכי ותיק

 

סעדיה גלב (93) מכפר בלום יהיה ותיק הצירים שישתתפו בוועידה השלישית של התנועה הקיבוצית, שתתקיים ביום חמישי הבא בקיבוצו. "בעניין הגיל אני לא יכול להוסיף ולא להוריד", אומר גלב. "מודה באשמה". הוא מציין שכבר מזמן אינו מגיע לישיבות ועידות, אבל הפעם נענה לבקשת מזכירת קיבוצו לשמש כציר בוועידה.

 

גלב עדיין מתעניין ומתמצה בנעשה בתנועה הקיבוצית. "אני קורא את 'הדף הירוק' וגם את 'הקיבוץ'", הוא מספר, "וכשמשהו מרגיז אותי, אני גם מגיב למה שכתוב. לא מזמן הייתה כתבה במוסף 'הארץ' על ארגון נתיב שפעל בברית המועצות, ולא הזכירו בה את נחמיה לבנון מכפר בלום, שהיה פעיל מרכזי בארגון ואחראי לו. מיד כתבתי להם שהוא חסר בכתבה. פעם הייתי כותב יותר לעיתונים, אבל עכשיו אני רק מגיב. זה מראה שאני באמת בפנסיה".

 

גלב עלה לארץ בעלייה בלתי ליגאלית, וב -1947, בגיל 33, עלה עם חבריו להתיישבות בכפר בלום. בצעירותו פקד את ועידות תנועת הקיבוץ המאוחד, שאליה השתייך בתחילה קיבוצו. "לא הייתי חסיד של נאומי יצחק טבנקין", הוא אומר, "אני בא מהאסכולה של ארצות הברית שבה ממעטים בהרצאות. שם נאום של חצי שעה נחשב לנאום ארוך. הפרופסורית שלי באוניברסיטת מינסוטה אמרה: 'אם יש לך רעיון שאתה לא יכול לתמצת אותו לחמש דקות, או שהרעיון שלך פסול או שאתה פסול'. כששמעתי את טבנקין מדבר שש שעות, זה היה מעבר לסבלנותי ולרצוני להקשיב. לא יכול להיות שאדם ידבר דברי טעם במשך שש שעות".

 

באיחוד התנועות ומיזוג הנכסים הוא תומך מכל הלב. לדבריו, כבר לפני 30 שנה, כשעבר קיבוצו לאיחוד הקבוצות והקיבוצים והוא שימש כמבקר התנועה, הוא תמך בכל מאודו באיחוד כל התנועות הקיבוציות לתנועה גדולה אחת.

 

הכי רחוק

 

רוז'ה פולצ'ק מזכיר קיבוץ אילות רגיל להיות זה שבא מהמקום הכי רחוק לכל הפעילויות בתנועה. בוועידה הוא עדיין לא השתתף, וזו תהיה הפעם הראשונה שלו. "זו יכולה להיות הזדמנות טובה לטייל קצת בארץ", הוא אומר. פולצ'ק עוד לא החליט אם יעלה לדבר. אולי הוא יספר על הבעיות שאיתו מתמודד קיבוצו עם אילי ההון, שרוצים להפקיע ממנו אדמות לטובת פרויקטים תיירותיים, ואולי יסתפק בטיפול השוטף במוסדות התנועה.

 

ביום ראשון הוא חש אכזבה מהחלטת מפלגת העבודה להישאר בממשלה עם ליברמן. אם הוא יעלה לדבר, הוא ינסה לבטא את תחושתו באופן ישיר לאוזני יושב ראש מפלגת העבודה עמיר פרץ, שהוזמן לברך את צירי הוועידה לצד קודמו בתפקיד שמעון פרס.

 


להודעת דובר התנועה על הוועידה
לכתבה מקבילה ב"הקיבוץ", 2.11.06
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים