צוות משותף לצבא ולתנועה הקיבוצית יבדוק את עתיד הנח"לצוות משותף לצבא ולתנועה הקיבוצית יבדוק את עתיד הנח"ל

נחמן גלבוע


כך הוחלט בפגישת ראש אכ"א עם מזכירי התנועה. בפגישה הודיע ראש אכ"א כי הנחה את הגורמים שתחת פיקודו ליישר את ההדורים ביחסי אגף הנפגעים של צה"ל מול אגף הנפגעים של התק"צ

 

בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין מזכירי התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל וזאב שור (ולוולה) לראש אכ"א, אלוף אלעזר שטרן, הועלה לדיון המשך הקשר הקבוע שבין צה"ל למחלקת הביטחון של התנועה הקיבוצית, ובעיקר בין ענף נפגעים באכ"א לגורם המטפל מטעם התנועה, אבישי טבת. סעיף זה עלה בעקבות חילוקי דעות שהיו בעת מלחמת לבנון השנייה בהתנהלות אגף נפגעים אל מול קיבוצים ומשפחות שכולות, והתעקשות אגף הנפגעים שלא ליידע את טבת על נפגעי התנועה הקיבוצית כפי שנעשה במשך שנים רבות. בהודעת דובר התנועה, אביב לשם, נמסר כי ראש אכ"א אמר בהקשר זה כי הוא מודע ל"חריקות" שהתגלו במהלך המלחמה, וכי הוא כבר הנחה את הגורמים הרלוונטיים הכפופים לו להביא לתיקונם.

 

בהמשך הפגישה שיבח שטרן את בני הקיבוצים על המוטיבציה להתגייס ליחידות קרביות, שהיא גבוהה יותר מכל מגזר אחר. אולם, לדבריו, קיימת ירידה בהתנדבות לקצונה זוטרה ובכירה. עקב חשיבות הנושא סוכם על הקמת צוות משותף לבדיקת הנושא, ומציאת הדרכים להגדלת כמות בני הקיבוצים שמתנדבים לקצונה.

 

הנושא השלישי שדובר עליו היה עתיד הנח"ל. האלוף שטרן אמר כי אין לו שום כוונה לפגוע בגרעיני תנועות הנוער והוא מבין את הצורך להבטיח את המשכיות ההגשמה במסגרתן, "אבל צריך למצוא פתרון שיענה על צורכי כל הצדדים, ובתוכם הצבא". גם בנושא זה יוקם צוות משותף של הצבא והתנועה הקיבוצית, במטרה להגיע להסכמות בנוגע לעתיד הגרעינים, משך השירות וחלוקת הזמן בין החלק הקרבי שבו לבין המצאות חברי הגרעין בקיבוץ היעד ובמשימה הקהילתית.

 

הנושא האחרון שנדון הוא שילובם של קצינים אנשי קבע במגורים בשכונות הרחבה קהילתית בקיבוצים, כדוגמת זו הנבנית סמוך לקיבוץ נגבה. בהקשר זה אמר שטרן כי מדובר בפתרון טוב ואיכותי לאנשי הקבע. סוכם כי הנושא ייבדק במשותף גם בקיבוצים נוספים באזורים אחרים בארץ.

 

בסיום הפגישה אמרו מזכירי התנועה שור וברגיל כי הקשר בין הקיבוצים לצה"ל היה לאורך כל השנים טוב וחשוב להמשיך לשמור עליו ככזה. "שמחנו לשמוע את התייחסותו הרצינית של ראש אכ"א, ואת רצונו לטפל בנושאים השונים, כשותפים מלאים, לטובתה של המדינה", ציינו ברגיל ושור.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים