משימות חייו - יואל מרשק מתראיין - כך הופכות "מילים יפות" למעשים, במות רעיוניות
 

ארנון לפיד, יואל מרשק-מרכז אגף המשימות, קרני עם-עד


יואל מרשק

ומה שלום יואל מרשק, עם תחילת המסיק בשטחים? תודה, מצוין! אז נכון שעל שולחנו מונח מכתב איום בפניה לבג"ץ, ודודו אלהרר הסית נגדו קבל עם בגל"ץ (אל דאגה, אבי בניהו מטפל בנושא, פרטים בהמשך) ו"אוהבי ארץ ישראל" שוב חורצים לשון לעומתו - אז מה? באמת שלא צריך לדאוג לו. הוא כבר רגיל (ושמא אפילו מצפה?) לסערה המתרגשת עליו בכל שנה בסתיו. מרשק זה - כאשר יתנכלו לו, כן ירבה וכן יפרוץ (וגם הרטוריקה שלו תעפיל לשיאים חדשים. מיד תקראו). וכאמור, הוא מרגיש מצוין.

 

הפרק הנוכחי מתחיל בקול-קורא שהפיץ בסוף אוקטובר בקרב צבא מתנדביו, לבוא ולסייע לפלסטינים במסיק הזיתים. לא יצאו אלא ימים ספורים, ועל שולחנו נחתה מאחד, עו"ד דב אבן-אור, "דרישה מאגף המשימות שלא לממן, ולו באגורה אחת, סיוע לפלסטינים במסיק, ולא במאבק אחר שלהם נגד העם היהודי (אלא אם יוכח כי בידו כספים שנתרמו לשם כך מגורמים פרטיים בלבד, ואשר יועדו מראש ובמיוחד לצורך זה). ולא - תישקל הגשת עתירה לבג"ץ, להפחתת סיוע כספי לתנועה הקיבוצית, בגודל שיהא זהה לגודל המשאבים הכספיים שמקדיש האגף לסיוע לפלסטינים". סוף ציטוט.

 

ש: נבהלת, יואל?

יואל מרשק: "אני לא נבהל כל-כך מהר. הלכתי עם המכתב למחלקה המשפטית של התנועה, והם אמרו לי: זה בסדר, אתה עושה עבודת קודש, תמשיך לעבוד".

 

ש: ומה קרה עם אלהרר?

"אני מפנה אותך ליהודה טל, הוא שמע את השידור".

 

אליך, יהודה טל (רמת-יוחנן): "כל יום שישי אחה"צ דודו אלהרר מגיש בגל"ץ תוכנית של שירים עבריים, ובין לבין הוא משמיע הגיגים אישיים בגוון ימני. הפעם הוא הגדיל לעשות: אחרי שדיבר נגד הורדת המאחזים הלא-חוקיים ועוד כיו"ב, הוא הקריא, בטון שאי-אפשר לטעות בו, את המכתב של יואל בעניין המסיק, והוסיף בציניות, שמשתמעת ממנו פנייה לאזרחי ישראל להפסיק לדאוג ולעזור לחצי מיליון נזקקים בעם ישראל, ולהתמסר לסיוע לפלסטינים במסיק. פעמיים, לא פעם אחת, הוא ציין את מספר הטלפון של יואל. צלצלתי לאבי בניהו, מפקד גל"ץ, סיפרתי לו מה ששמעתי, והוספתי שאני רואה בדברים של אלהרר הסתה מובהקת, ושאני מצפה לתגובה נאותה מגל"ץ. אבי אמר ששמע את השידור, ושהנושא בטיפול. אחר כך צלצלתי ליואל וסיפרתי לו על העניין. הוא אמר שאלהרר כבר הספיק לצלצל אליו, התנצל שוב ושוב מעומק הלב והבטיח לחזור בו מהדברים שאמר - בתוכנית הבאה. אמרתי ליואל: אתה יכול להיות ג'נטלמן ולעבור לסדר היום, אבל אני לא מתכוון להניח לזה. הייתה כאן הסתה מובהקת בכלי שידור ממלכתי, ואסור שזה יעבור ללא תגובה הולמת".

 

ש: צדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים, יואל.

יואל מרשק: "אני ממש לא צדיק, אני רק עושה את מה שאני מאמין בו. אגב, אלהרר הצליח קצת: בעקבות התוכנית שלו קיבלתי כמה טלפונים, אנונימיים כמובן, עם קללות וגידופים, אל תשאל".

 

גם לעזרת המתנחלים

 

פנייתו של מרשק ל"צבא הישע" שלו הניבה תגובה מעניינת נוספת, מאל"מ (במיל') משה לשם, איש ימין מיש"ע. במכתבו מבקש לשם את סיוע אגף המשימות לכמה מתנחלים, מגדלי זיתים (ביניהם מיכאל בן-חורין ממושב נוב שבגולן, הוזה מדינת יהודה), הכורעים תחת נטל המסיק. בין אם התכוון משה לשם לקנטר, ובין אם הייתה כוונתו טהורה, הוא נענה מיידית בחיוב. "בוודאי שנעזור להם", אומר מרשק, "יש לנו במאגר 2,500 מתנדבים שרק מחכים לקריאה, וביניהם כמה מאות מיש"ע, שהתגייסו לעזרת גוש קטיף בהתנתקות. אשמח לפנות אליהם, והם ישמחו לעזור".

 

כל זה היה לפני יום שישי האחרון, ולפני הסיפור עם אלהרר. באותו יום שישי נסעו יואל וכמה מעמיתיו לחוות סאלם, אחד משלושת מוקדי המסיק בשטחים, הבעייתי שבהם. "הגענו למקום, והמפקד אומר לי: 'אתה לא יכול להיכנס לשטח, כי המתנחלים מאיימים שיפריעו למסיק'. הסברתי את המצב לפלסטינים, שחיכו שם עם חמולות שלמות, והם אמרו: 'בלעדיך אנחנו לא נכנסים'. הם פוחדים. ביקשתי מהמפקד בשטח שיתקשר לאוגדה, משם זה הגיע עד לרמת מפקד האוגדה. 'לא המתנחלים יקבעו', הוא אמר, ונתן לי אישור כניסה".

 

ש: העימות הישן עומד, אפוא, להתעורר מחדש?

"אני מאמין שלא, למרות שיומיים קודם, כשהתחיל המסיק, גילינו דבר מעניין: המתנחלים רוקנו, בעזרת צינור, בור מים ששימש את הפלסטינים וגם אותם - העיקר שלפלסטינים לא יהיו מים. זו לא פעם ראשונה. בדרום הר חברון זה קרה בקיץ, ואנחנו דאגנו להביא להם מים במיכליות של צה"ל. אבל לשאלתך: אני יודע מיעקב בכר, ששר הביטחון אמר לו שהפעם לא תהיה למרשק בעיה. ראשית, סודר ששישה גדודי צבא יאבטחו את המסיק. אני רק אתאם את העבודה בשטח, מול הפלסטינים והצבא. שנית, יש יסוד סביר להניח שהמתנחלים יהיו הפעם שקטים, כי הם מבינים שכל פרובוקציה שלהם רק מקדמת את פינוי המאחזים".

 

ש: אגב, מה קרה עם התביעה שהגישו נגדך צפריר רונן ואהוביה טבנקין לפני כחצי שנה?

"התביעה הוגשה נגדי ונגד ערוץ 10. נדרשנו להתנצל על שכינינו את צפריר ואהוביה, בשידור, 'קיצונים מהימין'. כשהגעתי עם כתב התביעה למחלקה המשפטית בתנועה, הם אמרו לי: לך תמצא לך עורך דין רציני. פניתי, דרך אנשים, לעו"ד אביגדור פלדמן, קבענו פגישה, הוא שמע אותי, ראה את קלטת השידור ואמר: 'תירגע, אין להם קייס, וכל הכבוד לך'. הוא טיפל בעניין בלי לבקש תמורה, הוציא להם מכתב, ומאז לא קרה דבר. אבל אם כבר מדברים, אז בוא תשמע סיפור יותר נחמד: בבוקר שלפני כניסת יום כיפור האחרון, נסענו, אורי פינקרפלד ואני, לפגישה עם ראש יחידת המודיעין במשטרת ירושלים. באמצע הנסיעה - טלפון, ועל הקו מוטי יוגב, איש רציני, אל"מ (במיל'), לשעבר מזכיר 'בני עקיבא', מראשי המתנחלים. 'תקופה ארוכה', הוא אומר לי, 'חשדתי, וגם אמרתי, שאתה הוא זה שכרת את הזיתים של הפלסטינים, כפרובוקציה נגד המתנחלים. לאחרונה התברר לי שאין לך יד ורגל בדבר, ועכשיו, ערב יום כיפור, אני מרגיש חובה להתנצל בפניך'".

 

ש: הוא גם המשיך במצווה, וציין מהן העובדות החדשות שנודעו לו?

"עזוב, לא שאלתי. הייתי המום. כל כך התרגשתי. אמרתי 'תודה רבה', והעברתי את השיחה לאורי פינקרפלד".

 

ג'ון קנדי ומאמא תרזה

 

אז נכון, יש לו גם רגעים של נחת ("הרבה") ויש שכר-מצווה ("גדול") לפעולתו, ובכל זאת, כמה עוד אפשר להתקוטט ולהיתבע, לספוג קללות ואיומים, להיות בעין הסערה, ולצעוק שהוא רק מתכוון לטוב?

 

"שום דבר לא פוגע בי", אומר מרשק, "רק זה שאומרים עליי שאני שמאלן קיצוני. זה מופרך לגמרי. נכון שאני מוכן לוויתורים כואבים בשטחים, אבל אני גם מתעקש על גבולות ביטחון, שיספקו לנו את התנאים ההכרחיים לקיומנו. אני יציר כפיהם של ג'ון קנדי - 'אל תשאל מה ארצך יכולה לתת לך, אלא מה אתה יכול לתת לארצך'; של מאמא תרזה - חמלה; של ז'אן דארק - עם האמת האישית מול כל העולם; ושל רובין הוד - לקחת מהעשירים ולתת לחלשים".

 

ש: אילנות גבוהים בחרת.

"אלה מסרים, מודלים לחיקוי. אין לי ארץ אחרת, ועם - לא מחליפים. פשוט - יש לנו בעיית מנהיגות. אחרי המלחמה ביקרתי אצל 17 המשפחות השכולות בקיבוצים, וקיבלתי מכולן, ללא יוצא מן הכלל, חיזוק ועידוד להמשיך בדרך שלי. זה לא מקרה שבעשור האחרון 93% מהבנים שלנו הולכים לצבא, 87% בשירות קרבי, ו-76% מבקשים להגיע לפיקוד. יחד עם מחלקת הביטחון אנחנו משקיעים המון בחינוך היו"ד-ביתניקים, עושים להם כנסים בבה"ד 1 - ובמקומות רחוקים, בנקודות על גבולות המדינה, כדי שיכירו את הארץ, שיבינו על מה המאבק. הם מגיעים לשירות הצבאי 'מורעלים', עם מוטיבציה בשמים".

 

ש: תגיד, את כספי פרס אלון כבר פדית?

"הצ'ק, בסך 25 אלף ש"ח, תלוי על הקיר באגף המשימות, ואני לא מתכוון לגעת בו. הוא ייפדה רק בחתימת מזכירות האגף ומזכירי התנועה, ורק לטובת משימה נבחרת, אם לא נמצא לה מימון ממקור אחר".

 

ש: אמרו לך שאתה פראייר?

"כן, ארבע הבנות שלי. הן לא מצליחות להבין, הרי הפרס הוא אישי, הן אומרות, ואם אין לך מה לתת או להוריש לנו - לא רכוש, לא ממון, כלום - לפחות תן לנו קצת כסף ללימודים ולבגדים, משהו".

 

ש: אגב בגדים - מה יקרה אם תרענן סוף סוף את המלתחה שלך?

"אני לא צריך. אני הולך רק בשחור - תחתונים שחורים, מכנסיים שחורים, חולצות שחורות, ויש לי מספיק מכולם. זה לא דאווין. אני פשוט עיוור צבעים, וכדי לא להיות מגוחך בהתאמת הצבעים, אני כל הזמן בשחור, וזהו".

 

ש: תגיד, איפה מזכירי התנועה בתמונה?

"עבור לשאלה הבאה".


ועכשיו: במות רעיוניות

קרני עם-עד


מפגשי דיאלוג לחשיבה ולהידברות. גם אתם מוזמנים

 

אגף המשימות של התנועה הקיבוצית ממשיך את פרויקט הבמות הרעיוניות, במקביל לפעילות השוטפת בחממה. בשבועות הקרובים יתקיימו מפגשים בשער-הנגב, בעמק הירדן, בשרון. בעמק הירדן יתארחו ראש עיריית חיפה יונה יהב והאלוף במיל' גיורא איילנד. שר התחבורה שאול מופז והח"כים אבשלום (אבו) וילן ושי חרמש ייפגשו עם חברים בשער-הנגב. בקיבוץ עינת יתקיים דיאלוג בין דתיים לחילוניים, עם נציגים משני הצדדים.

 

מרשק, על מפעלות אגף המשימות: "משימתנו היא ליצור דיאלוג בין כל חלקי העם. במקום לחדד אי-הסכמות ולדרוש פיטורים על רקע מחלוקות - הבה נפתח גישה חדשה של הידברות, שתוכל להפתיע ביצירת הסכמות. הנושאים שיידונו ב'במות': חלוקת הארץ, מצוקת העוני, שחיתות שלטונית".


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים