הכול בתנועה - לקט תנועתי
הכול בתנועה

קרני עם-עד


מתארגנים לוועידה * מגבשים את האימוץ * מוחים בכנסת ובעצרת * מקדמים את הנכים והבודדים * ונלחמים על המשך קליטת עולים בקיבוצים * לקט תנועתי

 

 

 

ועידת איחוד "צומחים אל המחר" - תחת השם הסימבולי הזה, שיגובה בכרזה ססגונית, תתכנס ועידת התנועה הקיבוצית שתהיה השלישית במספר מאז איחוד התנועות בשנת 2000 הוועידה, שתרחיק מהמרכז לקיבוץ כפר-בלום, כצעד של סולידאריות כלפי יישובי הצפון, אמורה להשלים את איחוד תנועות-האם (הקבה"א והתק"ם) על-ידי אישור מיזוגם של כל נכסי התנועות שפעלו עד עתה בנפרד.

 

אירועי הוועידה ה"היסטורית" ייפתחו בסיור שיערכו הצירים (נציגי הקיבוצים) באזור הגליל העליון ולאורך קו העימות. בהמשך יושמעו נאומיהם של אורחי הכבוד (שמעון פרס הבטיח השתתפותו, ראש הממשלה אולמרט השיב בשלילה בגלל התחייבויות קודמות, השאר במו"מ), ולאחר מכן יתקיימו דיוני המליאה - שבסופם (כך מקווים ראשי התנועה) יאושר הסכם איחוד הנכסים, שלפני-כן כבר אושר בכנסים הנפרדים שערכו תנועות האם. קטעי שירה וריקוד, וגם דיון על מעורבות הקיבוצים בחברה הישראלית, יחתמו את הוועידה. מזכירי התנועה, זאב (ולוולה) שור וגברי ברגיל, מסרו כי הם מצפים לוועידה חגיגית ומרובת משתתפים, כמתבקש מהנושא המרכזי של סדר היום - השלמת האיחוד ההיסטורי לתנועה קיבוצית אחת. "מקץ עשרים שנות משבר כלכלי וחברתי, ועל רקע ראשיתה של צמיחה כלכלית וחברתית בקיבוצים רבים", אומרים המזכירים, "הגיע הזמן להרים את הראש ולהביט אל המחר הקיבוצי בגאווה וללא חשש".

 

אמץ קיבוץ במזכירות התנועה הקיבוצית, שהתקיימה בתחילת השבוע, הודיעו מזכירי התנועה כי היוזמה לליווי קיבוצים נזקקים על-ידי קיבוצים חזקים יצאה לדרך. ולוולה מסר כי שלושה קיבוצים מבוססים - רמת-יוחנן, משמר-העמק וברעם - היו הראשונים להירתם. עמרי כנען, מנהל אגף הרכזים (מלווי הקיבוצים בתנועה), הוסיף כי בשלושת הקיבוצים מתקיים דיון פנימי על מידת הסיוע שיעניקו לקיבוצים הנזקקים, ועל תכניו. "הכוונה היא", אמר כנען, "שהליווי יתמקד בהתאם לצרכים: בייעוץ, בעזרה ניהולית, במתן ערבויות במידת הצורך, בהקצאת מקומות עבודה בקיבוץ המלווה עבור חברים מהקיבוץ החלש, ובקיום פעולות חינוך ותרבות". שור וברגיל הבטיחו להרחיב את הפרויקט בשנת העבודה הבאה, ולכלול בו קיבוצים נוספים.

 

בנות חיל סמדר סיני, רכזת המדור לקידום נשים בתנועה הקיבוצית, עם חברותיה למאבק הפמיניסטי, נטלה חלק בישיבה של הוועדה למעמד האישה בכנסת שדנה בכוונת מפקד משאבי אנוש בצה"ל (שבעבר נקרא ראש אכ"א), אלוף אלעזר שטרן, לאחד את תפקיד היוהל"ן (יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים) עם תפקיד ראש מינהל הסגל בצבא. בדיון הסוער שהתפתח נטען כי במהלך השנים חל פיחות במעמד היועצת, וכי קיים קשר ישיר בין מעמד הנשים בצה"ל לבין מעמדן בחברה הישראלית. מנגד, גרס האלוף שטרן כי בצה"ל מתקיים שוויון וכי יש אפילו "אפליה מתקנת" שמעדיפה נשים על פני גברים בצבא, אם איכות המתמודדים לתפקיד - זהה. שטרן הוסיף וטען כי תפקיד כזה, של יועצת לענייני נשים, רק מנציח את הפער בין המינים. הוועדה, שלא סמכה ידה על החלטתו של האלוף שטרן, יצאה בקריאה לשר הביטחון לבטל את איחוד התפקידים ואף לדאוג להעצמה ולשדרוג של היוהל"ן. סמדר סיני: "אנו, חברות הקיבוץ, ממעטות להשמיע קולנו בנושאים שונים הקשורים בצבא. אולי הפעם נחרוג ממנהגנו, כי הדבר נוגע גם לבנות שלנו. כדאי לזכור כי אחת מכל חמש בנות מוטרדת מינית בעת שירותה הצבאי, ועדיין ישנם מקומות רבים בשירות הצבאי החסומים בפני נשים".

 

מחאת המתנדבים ביום חמישי, 12.10, התקיימה בירושלים הפגנת אנשי מילואים, שקראו להקמת ועדת חקירה ממלכתית. אלפיים המשתתפים שמעו את יואל מרשק מספר על מאות חברי קיבוצים שיצאו, לצד מתנדבים עירוניים, לסייע במקלטים של קריית-שמונה, עכו וצפת. מרשק: "קראתי, בשמם של המתנדבים, להקים ועדת חקירה ממלכתית. ועדה כזו יכולה להחזיר את אמון הציבור במערכת השלטון ובצבא. אני רוצה להדגיש שעשיתי זאת בשם המתנדבים ולא בשם התנועה".

 

עוד מדווח מרשק כי הכנות המתנדבים לעזרה במסיק הפלסטיני נמצאות בעיצומן. המסיק, במלוא היקפו, יתחיל בסיום חודש הרמדאן (בסוף השבוע הבא). "ראשי מועצות סאלם ודיר-חטב בגזרת שכם מבקשים שנהיה נוכחים שם יום יום, עד לסיום המסיק בכל החלקות הבעייתיות. עיקר המאמץ של ארגוני המתנדבים יהיה המסיק באזור התפר - הגדר", אומר מרשק.

 

בשם הבודדים צביקה לוי, חבר יפעת ורכז פרויקט "בית חם לחייל הבודד", חזר מסיור קצר בארצות הברית, במהלכו נפגש עם אלפי בני נוער ועם הוריו של חייל בודד שנפל בקרב בלבנון. את 6,000 בני הנוער וראשי הקהילה היהודית פגש לוי בבתי הספר היהודיים בניו-יורק ובפנסילבניה. הוא ערך ביקור ניחומים בבית הוריו של מייקל לוין, שחזר מחופשה אצל משפחתו כדי להילחם בלבנון לצד חבריו ליחידה. צביקה לוי נטל חלק בערב הזיכרון שנערך למייקל בפנסיבלניה, בו השתתפו 3,500 איש. "במפגשים עם בני הנוער הסברתי את משמעות השירות כ'חייל בודד' בצבא, הודיתי לקהילה היהודית על תמיכתה במדינה ובצבא ועל אהדתה. אני חושב שהצלחתי 'לגעת' באנשים ולהביא להם את מדינת ישראל שאהובה עליהם".

 

בשם הנכים צוות מעקב על יישום ההמלצות של ועדת אבשלום דולב לחברים ובני קיבוץ עם מוגבלויות, עסק, רובו ככולו, בהכנות למועצת התנועה שתדון בנושא כבר בראשית השבוע הבא. משתתפי הפגישה, בתוכם פעילים מרכזיים בתנועה, הביעו רצון להפיץ את המלצות הוועדה למזכירויות הקיבוצים ולחברים המבקשים לברר את הזכויות המגיעות להם. נושא נוסף שעלה בישיבה: שילוב ארגוני הנכים בפורום התנועתי שעוקב אחר יישום ההמלצות. בתוך כך נערכים ב"אהדה", המרכז לייעוץ ולשיקום, ליום עיון: "אחים לבעלי צרכים מיוחדים", שיתקיים השבוע (19.10) ב"סמינר הקיבוצים".


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים