אתגר הדורש מענה - ההרחבות הקהילתיות הן פועל יוצא, הכרחי, של הבעיות הדמוגרפיות, אך אינן תמצית הפתרון הבלעדי לבעיות הללוגברי ברגיל

אתגר הדורש מענה

גברי ברגיל, מזכיר התנועה הקיבוצית


ההרחבות הקהילתיות הן פועל יוצא, הכרחי, של הבעיות הדמוגרפיות,

אך אינן תמצית הפתרון הבלעדי לבעיות הללו

 

כניסת ההרחבות הקהילתיות לחיים הקיבוציים צריך לבחון במסגרת מציאת הפתרונות לצמיחה הדמוגרפית וחיזוק הקהילה - אחד המרכיבים החשובים במשבר שפקד את הקיבוצים מאמצע שנות ה-80.

 

המשבר הכלכלי והמשבר הערכי אליו נקלעו קיבוצים רבים באותה תקופה הביאו עמם את משבר הצמיחה הדמוגרפית כאשר דור שלם נשאר על הגדר במקרה הטוב (נשאר בקיבוץ בלי להתקבל לחברות) או עזב אותו. באמצע שנות ה-90 מצאו את עצמם קיבוצים רבים בלי דור המשך, מה שסיכן את יכולת הקיבוץ לנהל חיים קהילתיים מסודרים ואף חמור מכך, הציב סימן שאלה על הבטחת עתידו של הקיבוץ.

 

הרעיון של בניית הרחבה קהילתית בצמוד לקיבוץ בא לתת תשובה במספר רבדים. ההרחבה אמורה להיות אופציה לבנים הרוצים לגור בסביבה בה גדלו ובעיקר ליד משפחתם, בלי המחויבות שבקבלה לחברות. היא אמורה לאפשר את קיום השרותים הקהילתיים, לחזק את הפוטנציאל לחיי החברה והתרבות הקיבוציים ולתת מענה במקרים רבים לקיום חברה רב-גילית.

 

בהכללה ומבלי להיכנס למקרים יוצאי דופן, אנו יודעים כיום שבקיבוץ הרוצה להבטיח חוסן חברתי, כלכלי, קהילתי ודמוגרפי, צריך לשאוף לקיום קהילה המונה 400 בתי אב. במקרים רבים מדובר במטרה שהקיבוץ יתקשה מאוד לעמוד בה ובאותם מקרים ההרחבה הקהילתית היא פתרון נכון וחשוב. ההרחבה הקהילתית אינה תמצית הכל ואין ספק שקיבוצים שיכולים להבטיח את הרצף הרב גילי וחוסנו של הקיבוץ על ידי קליטה לחברות בלבד, פטורים מהצורך באותה הרחבה ואין ספק שמסלול הקבלה לחברות הוא המסלול המועדף לפתרון נושא הצמיחה הדמוגרפית בקיבוצים.

 

מניסיון שמצטבר בקיבוצים בהם כבר קיימת הרחבה קהילתית אנו למדים שהדבר מזרים דם לעורקי החיים הקיבוציים. מערכת החינוך מתחזקת ובמקרים מסוימים אפילו חוזרת לחיים אחרי שעמדה בסכנת סגירה, השירותים הקהילתיים יכולים לעבוד באיזון כלכלי ואפילו לשפר את רמת השרות לחברי הקיבוץ, החיים החברתיים והתרבותיים מקבלים חיזוק משמעותי ובמקרים מסוימים מתחיל תהליך של חיזוק המעגל הקיבוצי ודור צעיר רוצה לחזור ולהתקבל לחברות וזאת מתוך הידיעה ש"הוא לא לבד".

 

אבל ההרחבות הקהילתיות מציבות גם אתגרים בפני הקיבוצים, אתגרים שאם יישארו ללא מענה, עלולים להחליש את יכולת הקיבוץ להישאר ככזה ולהאיץ את הפיכתו ליישוב קהילתי.

 

ההרחבה הקהילתית אינה יכולה להוות פתרון בלעדי לקליטת צעירים משום שיש בכך פתרון על זמן שאול בלבד לבעיית הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ. במקביל לבניית ההרחבה חייב להתקיים תהליך של קליטה לחברות בקיבוץ עצמו. חייבים להבטיח תהליך של השוואת תשתיות בין הקיבוץ להרחבה בכדי להימנע ממצב של קיום "שכונות יוקרה" ליד היישוב הישן וצריך להכין את הקיבוץ לקיומה של ההרחבה והמשמעויות השונות שהיא מביאה עימה. תהליך הכרחי נוסף בדרך להבטיח הצלחה של המהלך היא דיאלוג משותף של חברי הקיבוץ והמצטרפים להרחבה על מנת להגיע להבנות על אופי היחסים בין שתי הקהילות ועוד יותר חשוב מכך, קיום החיים המונציפליים המשותפים.

 

ההרחבות הקהילתיות אינם תמצית הפתרון הבלעדי לבעיות הדמוגרפיות שלנו מחד אך הן אינם איום קיומי על קיום הקיבוץ מאידך כפי שמנסים לפעמים להציגו.

 

התפתחות ההרחבות הקהילתיות בקיבוצים הוא מרכיב נוסף ביצירת הכלים שיצרנו לעצמנו בעשור האחרון במטרה לצאת מהמשבר בו שהינו בדרך לצמיחה מחודשת, אותה דרך עליה אנו צועדים כיום בבטחה.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים