מצב החלב - המאבק על עתיד "תנובה"
מצב החלב

אריק בשן


המאבק על עתיד "תנובה" * הצדדים מתארגנים לשלב הבא * דו"ח מצב

 

טעה מי שחשב שהחלטתו של רשם האגודות השיתופיות לפני כשבועיים - להימנע מלחקור בשלב זה את התנהלות תנובה - תביא לשקט, זמני לפחות, בין הצדדים. קבוצת אנשי המושבים והקיבוצים, המתנגדים להפרטה, אינה מראה סימני האטה במאבק וממשיכה לטעון בתוקף כי המנכ"ל, אריק רייכמן, מתקדם במהלכי ההפרטה ללא אישור בעלי המניות ומפרסם פרטים בתקשורת כדי לכסות על כישלונות עסקיים.

 

רייכמן אכן התראיין לתקשורת בימים האחרונים. הוא מסר כי בוועידת תנובה ה-18, שתתקיים עוד חודשים מספר, אי-שם במהלך שנת 2007, יציג את המועמד הסופי לכניסה לשותפות ואת פרטי ההסכם שייחתם עמו. בין המועמדים שעמם מתקיים מו"מ מזכיר רייכמן, בראיון ל"ידיעות אחרונות", את הקרנות "מרקסטון", "סרברוס" ו"אייפקס" וגם את "החברה לישראל" (אבל לא את חברות המזון הגדולות "יוניליבר" ו"נסטלה", ששמן הוזכר בעבר). הוא אינו מעוניין לומר במדויק לפי איזה שווי חברה תבוצע העסקה, אבל לדבריו יהיה זה "סכום הגבוה מ-650 ועד 750 מיליון דולר". רייכמן מבהיר, כמובן, שהכול כפוף לאישור הוועידה, ושמכל מקום לא מדובר על מכירת השליטה בחברה. בשלב השני, לאחר הכנסת המשקיע, מתוכננת ההנפקה. הכוונה, לדברי רייכמן, היא להנפיק את תנובה במלואה, ללא פיצול פעילויותיה. המטרה, הוא מדגיש, היא "להציף ערך לבעלי המניות", מונח עליו הוא חוזר פעם אחר פעם. תנובה, כזכור, כבר השלימה את הליך השיוך לבעלים-החברים, כ-620 מושבים וקיבוצים, ולאחר השלבים המתוכננים הם יוכלו, אם ירצו בכך, לממש את מניותיהם בחברה. רייכמן גם מאמין שבעקבות דחיית תביעות "המורדים" על-ידי רשם האגודות ניתן יהיה להגיע עמם להבנות בקשר ל"מחיר המטרה" של החלב, אותו דרשו כתנאי לתמיכתם בתהליך, ושבכך תיסלל הדרך להפרטה.

 

אבל ב"אגף המורדים", כאמור, לא נראה כי פג הלהט. זיו מטלון, חבר מועצת תנובה ואחד מראשי המתנגדים, טוען כי שוויה של תנובה אינו עולה על 250 מיליון דולר אם לוקחים בחשבון את חובות העתק שצברה. הוא מוסיף כי הידיעה על התעניינות גופים שונים בעסקה מופצת על-ידי הנהלת תנובה עצמה, כדי ליצור רושם שאין מחסור ברוכשים מעוניינים, בעוד שרוכשים פוטנציאליים מתכוונים לרכוש את מניות תנובה ב"מחיר מציאה". מטלון ואחרים מציינים כי עוד חזון למועד. אף משקיע, לדבריהם, לא ינקוט בצעדים ממשיים לפני שישונה המעמד המשפטי של תנובה לחברה בע"מ. אישור לשינוי כזה צריך לבוא מרשם האגודות, שכבר הודיע כי אם יידרש, לאחר שיוחלט להפוך את תנובה לחברה, ימנה חוקר מיוחד לבדוק את טענות המתנגדים להפרטה, העלולים, לדבריהם, להיפגע ממנה.

 

לקראת המערכה הזאת, כך פורסם השבוע ב"הארץ", שכרו מתנגדי ההפרטה צוות שיורכב מאנשי מקצוע ממשרד רואי-החשבון קסלמן את קסלמן ומשרד עורכי-הדין יהודה פז ועופר פיינשטיין ואישים נוספים, כדי לגבש הצעה חלופית להפרטה. הצוות יכין הערכת שווי משלו לתנובה ויציע מתווה שלפיו בעלי המניות בתנובה, אלה שיבקשו לממש את אחזקותיהם באגודה - יוכלו לעשות זאת מבלי שתנובה תהפוך לחברה בע"מ.


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים