פרוזה עסקית - נחתם הסכם שותפות בין הוצאת "הקיבוץ המאוחד-ספריית פועלים" לבין הוצאת "כתר ספרים"
פרוזה עסקית

אורה ערמוני


נחתם הסכם שותפות בין הוצאת "הקיבוץ-המאוחד - ספריית פועלים" לבין הוצאת "כתר ספרים" * ההוצאה הקיבוצית תיהנה מעצמאות ותמשיך לפתח את האג'נדה החברתית-תרבותית שלה

 

כשגברי ברגיל, מזכיר התנועה הקיבוצית, פגש לפני כשלוש שנים את צלי רשף, יו"ר הוצאת "כתר ספרים" - שניהם ממייסדי "שלום עכשיו" - עלה תוך כדי שיחה רעיון השותפות בין הוצאת הספרים הקיבוצית, "הקיבוץ המאוחד - ספריית פועלים", לבין "כתר ספרים". לסיום מוצלח הגיע הרעיון בשבוע שעבר, בישיבת נציגי ההוצאות, שמועצות המנהלים הסמיכו אותם לנהל מו"מ. ביום שלישי שעבר (5.9) נחתם הסכם עקרונות על פרטי השותפות החדשה, ובין השאר על כך שהוצאת "כתר ספרים" תרכוש 50% ממניות הוצאת הספרים "הקיבוץ המאוחד - ספריית פועלים", בסכום של 6.5 מיליון ש"ח, ואת הזכויות להפצת ספרי ההוצאה הקיבוצית על-ידי "כתר ספרים", שהיא חברה-בת בחלקים שווים של "סטימצקי" ו"כתר הוצאה לאור". כשיתממש המהלך, תהיה כפי הנראה "כתר ספרים - סטימצקי - הקיבוץ המאוחד - ספריית פועלים" קבוצת המו"לים הגדולה בארץ.

 

מלבד שני המתעניינים העיקריים, "כתר ספרים" וזאב מוזס, נודע ל"הקיבוץ" כי בשלבים האחרונים של המו"מ הייתה גם התעניינות ונעשו פניות בעל-פה ובכתב מ"צומת ספרים". התשובה ל"צומת" הייתה שכרגע ממצים את ההסכם עם שני הגורמים שאתם מתקדם המו"מ. אין ספק בכך שהעניין שמגלה השוק בהוצאת הקיבוץ-המאוחד - ספריית-פועלים מראה על ערכה הסגולי של ההוצאה.

 

ואכן, נושא מרכזי במו"מ התייחס לעצמאות ההוצאה. עוזי שביט (שדות-ים), המנכ"ל, ניסח מכתב בנושא, ולדברי צלי רשף הוסכם בין הצדדים, ברוח המכתב, שהמנכ"ל - שימונה בהמלצת התנועה הקיבוצית - ייהנה מעצמאות וימשיך לפתח את ההוצאה בהתאם לאג'נדה החברתית-תרבותית שלה, המאפיינת אותה כל השנים.

 

דורון סט (יגור), מנהל המחלקה הכלכלית של התנועה הקיבוצית, אומר שהעסקה כולה עדיין תלויה באישור הרשויות השונות ובחתימה על הסכם מפורט, אבל את התודות למי שהובילו את המהלך מתחילתו עד לסיומו המוצלח הוא מפנה, מעל דפי העיתון, לצוות שעסק בכך מטעם ההוצאה לאור: היו"ר גרשון וילן (נגבה), המנכ"ל עוזי שביט, הגזבר נחמן גיל והכלכלן גדי רוזנטל. "העסקה כולה מביאה לבעלי ההוצאה (התנועות הקיבוציות - התק"ם והקיבוץ-הארצי) נדוניה גבוהה משמעותית מעבר ל-6.5 מיליון ש"ח בגין העברת המניות ל'כתר ספרים'", אומר סט. "הקשר עם 'כתר ספרים' מביא עמו פלטפורמה טובה מאוד להתפתחות מבחינה עסקית בשוק תחרותי, שבו יש להוצאות לאור מגמה להתחבר לרשתות שיווק של ספרים". כל זה ייעשה, מדגיש סט, תוך שימור הערכים הבסיסיים של ההוצאה הקיבוצית.

 

צלי רשף, יו"ר "כתר ספרים", מברך על המוגמר, מביע את שמחתו על המהלך, בטוח שכל הצדדים יהיו מאושרים ואינו מכחיש את הקשר האידיאולוגי שלו להוצאה הקיבוצית. "לא הייתי מתחבר עם הוצאה לאור של המתנחלים", הוא אומר. "אנחנו, 'כתר ספרים' וההוצאה הקיבוצית, מדברים באותה שפה". ולמרות הרצון הטוב מצד "כתר ספרים", המאמץ להתחבר להוצאת הקיבוץ המאוחד - ספריית פועלים נמשך יותר משנתיים, אולי בגלל חששות מצד ההוצאה הקיבוצית. "קשה למי שהיה עצמאי לחלוטין ביצירה שלו, וגם מאוד מצליח כלכלית, להתחבר להוצאה אחרת, מחשש שמא יתערבו לו בהחלטות. גם המו"מ הכלכלי היה קשה, ובאמצעו עשינו את העסקה עם סטימצקי, שדחתה חיבורים אחרים", אומר רשף.

 

מי שתרמה לאחרונה, באופן משמעותי, לפתיחת המבוי הסתום - היא מנכ"לית רשת סטימצקי, איריס בראל, "אישה צעירה ונמרצת שהצליחה, ביכולות יוצאות מהכלל, לרכוש את אמון אנשי ההוצאה הקיבוצית ולשכנע אותם להצטרף לקבוצה 'כתר ספרים - סטימצקי - הקיבוץ המאוחד - ספריית פועלים'", אומר רשף. "בראל שכנעה אותם בכוונתה להוביל בדינמיות את השיווק של ההוצאה הקיבוצית, ויש לשער שהחיבור לרשת שיווק שיש לה יותר מ-150 חנויות יעשה רק טוב להוצאה". רשף טוען שההוצאה הקיבוצית תראה ברכה גם בשימוש במבנה הלוגיסטי של הקבוצה, וכי יחד עם הייעול בנושאים מסוימים אין כל כוונה לפטר עובדים, והנושא אף לא עלה במו"מ.

 

ש: ומה תרוויח הוצאת "כתר ספרים" מהשותפות?

צלי רשף: "להוצאה הקיבוצית יש אופי ייחודי מבחינה ספרותית ותרבותית, זוהי הוצאה יוצאת מן הכלל בתחומים ספרותיים איכותיים, פעילה תרבותית בתחומי השירה, הפרוזה, העיון, ספרות ילדים. אנחנו מאמינים מאוד בהוצאה הקיבוצית. כל הוצאה תמשיך להוציא ספרים תחת הלוגו והשם שלה, וייתכן שבבוא הזמן יצאו גם ספרים תחת לוגואים משותפים".

 

אף שההסכם מאפשר ל"כתר ספרים" למנות יו"ר להוצאה - בשלב זה, לדברי רשף, יישאר בתפקידו היו"ר הנוכחי, גרשון וילן. את המנכ"ל אמורות למנות התנועות הקיבוציות. צלי רשף מציין כי עוזי שביט, המנכ"ל הנוכחי, יישאר בתפקידו, ומוסיף: "אני מקווה שזה יהיה לתקופה ארוכה, ככל שיוכל וירצה".

 

ברכה ספרותית

 

דן שביט, מרכז מדור בהוצאה הקיבוצית, מברך על המוגמר

 

דן שביט (כפר-סאלד), סופר ועורך, העובד זה כעשרים שנה בהוצאת הקיבוץ-המאוחד, ומשמש בה כמרכז מדור הפרוזה והעיון, מקדם בברכה את השותפות בין ההוצאות. "לפי כל הנתונים", אומר שביט, "הדבר יסייע בעיקר בתחום שנעשה יותר ויותר קשה - השיווק וההפצה, וזאת בתנאי שהאוטונומיה המערכתית המלאה תישמר בכל מה שקשור לקו ולמדיניות הספרותית והרעיונית, ולפי מה שאני למד זה כלול בהסכם".

 

ש: האם אתה, עובד בכיר, ותיק בהוצאה, ידעת על הרעיון, היית שותף?

דן שביט: "אנחנו, עובדי ההוצאה ואנשי המערכת, ידענו שמתקיים מו"מ עם גורמים שונים, וסמכתי על קברניטי ההוצאה שהם עושים את הדבר הנכון. הרי לא ניתן לשתף 40-30 איש בהתהוות העניין".

 

על הפרטים הסופיים למד דן שביט רק מקריאה בעיתון "הקיבוץ". "הרמתי טלפון לעוזי שביט: למה אני צריך לשמוע מ'הקיבוץ' על מה שקורה בהוצאה? עוזי הסביר לי שגם הוא לא היה מרוצה, בלשון המעטה, מהפרסום המוקדם ב'הקיבוץ', משום שעד שדברים לא סגורים עד הסוף כל מו"מ עלול להתפוצץ".

 

ש: אין לך חשש מ"צעדי ייעול" עקב השותפות וצמצום מספר העובדים?

"הבנתי שלפי ההסכם לא תהיה פגיעה בכוח האדם, למעט אגפים שיישארו חסרי תועלת. לפי הבנתי, כל מערכת תמשיך להיות אוטונומית. השיתוף יהיה בעיקרו בנושא השיווקי והפרסומי. ועיקר העיקרים - סטימצקי יהיו חייבים להפיץ את ההוצאה הקיבוצית בבולטות ובאגרסיביות גדולות בהרבה מאשר היום. אני מאמין שהצעד הזה יעשה אך טוב להוצאה שלנו".


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים