מיזוג מתנדנד - בשבוע הבא תתכנס מועצת הקיבוץ-הארצי כדי להחליט על עתיד מיזוג נכסי התנועות
מיזוג מתנדנד

אריק בשן, קרני עם-עד 


לאחר שבסיבוב הראשון לא הושגה הכרעה, תתכנס בשבוע הבא מועצת הקיבוץ-הארצי כדי להחליט על עתיד מיזוג נכסי התנועות * מי בעד, מי נגד * דוח מהשטח

 

ביום חמישי הבא (21.9), ממש לפני ראש השנה, תתכנס מועצת הקיבוץ-הארצי לסיבוב נוסף, אולי משלים, בנושא מיזוג נכסי התנועות. גברי ברגיל משדר שוב כי החלטת המיזוג הנחשקת נמצאת בהישג יד. לדבריו, עם הגורמים הציבוריים כבר הגיע להבנות (עיקריהן פורסמו כאן בעבר) שאינן סותרות, לדבריו, את ההחלטה שהתקבלה במרכז התק"ם לפני שלושה שבועות. ברגיל סבור שגם הערתו של עמירם אפרתי, חבר מועצת המנהלים של "חבצלת", במועצה הקודמת, לפיה לא התקיים כל דיון במועצת המנהלים של התאגיד, באה על תיקונה: הדירקטוריון, שהתכנס בימים האחרונים, קיבל החלטה לפיה אין לו עניין להתערב בתהליך שבין התנועות אלא באותו קטע שקשור בחבצלת עצמה, והובהר כי הוא יעמוד על כך שהדבר ייעשה באופן מוסדר שלא יפגע בתאגיד.

 

מה שעדיין לא ממש סגור עד תום, לדברי ברגיל, הן ההבנות עם קבוצת "22 קיבוצי ההטלות", קבוצה שאנשיה הם שמנעו, למעשה, את אישור הצעת המיזוג בדיון הקודם. לקבוצה זו, כזכור, תביעות להשבת מיליונים רבים, כספים שהעבירו לתנועה במסגרת הסדר התאגידים המרכזיים. לדברי ברגיל מדובר על ארבעה תחומי טיפול עד למועד כינוס המועצה: על-פי תביעתם, יצטרף נציג הקבוצה לצוות מטעם הקיבוץ-הארצי העוסק בתביעת התנועה מבנק הפועלים להחזרת מה שמכונה "עודפי גבייה". בעניין זה גם סוכם בין נציגי ההטלות לברגיל, כי הם יוכלו להיפגש עם משרד עורכי הדין יגאל ארנון שמטפל משפטית בתביעה. תחום נוסף - תביעת נציגי ההטלות שיוצגו מאזני הנכסים במועצה טרם קבלת ההצעה - עשוי להיפתר במפגש עם גיורא מסד, חבר צוות המיזוג, ומתן הרשאה לעבור על תיק הנכסים. התחום הרביעי - מה מביא אתו התק"ם למיזוג - יבוא על פתרונו בתוספת להחלטה, שתדגיש כי יישמר היחס בין התנועות. לדברי ברגיל מדובר בתוספת קטנה, מובנת מאליה, המוסכמת גם על ולוולה. "נוסיף את הפסקה שהעברת הנכסים בין שתי התנועות תיעשה באופן הדדי", הוא אומר, "זה ברור מאליו, אבל הם רוצים שנציין את זה".

 

ש: ונוכל להרים כוסית בערב ראש השנה?

גברי ברגיל: "אני מאמין שכן. נדמה לי שהתשובות מסדרות את העניין".

 

ש: מיכה הרץ, נציג קיבוצי ההטלה, האומנם?

מיכה הרץ: "הייתה פגישה עם ברגיל שהייתי מגדיר אותה כ'מעניינת'. נייר לא יצא משם, כך שמבחינתנו הכול נשאר בשלב זה באותו המקום".

 

ש: כלומר, גם בשבוע הבא אפשר לצפות לדיון סוער בלי החלטות?

"מוקדם עדיין לשאול שאלות מסוג זה".

 

שנה מאוחדת?

קרני עם-עד

 

מזכירי התנועה הקיבוצית ישלחו ברכת שנה טובה נפרדת(!) לחברים

 

השנה הקרובה אמורה לעמוד בסימן איחוד מלא של התנועות, אבל אי-ההסכמה בין מזכירי התנועה אפילו לגבי נוסח הברכה לשנה החדשה שתישלח לחברים - מעוררת אי-נחת בקרב פעילים וחברי קיבוצים. זאב (ולוולה) שור (תק"ם) כבר גיבש נוסח משלו, האמור להישלח בקרוב לדואר האלקטרוני של עשרות אלפי חברים וגופים שונים, ואילו גברי ברגיל (הקיבוץ-הארצי) יעשה זאת במועד סמוך יותר לחג. רן כוחן, ראש מטה התכנון התנועתי, ניסה לשכנע את השניים לצאת עם מתכונת אחת, אך מאמציו כשלו. ההתעקשות של השניים לשלוח איגרת בנפרד עשויה הייתה להיות הגיונית אם המבורכים היו גופים לא-מאוחדים, אבל ל"הקיבוץ" נודע כי גם ברגיל וגם ולוולה מתכוונים לשלוח ברכה לכלל חברי התנועה. תגובת אביב לשם, דובר התנועה: "מדובר בהחלטה טכנית שלא מעידה על דבר ובוודאי לא מצביעה על משבר. זה ייראה מוזר שברגיל יברך את המחוז הפוליטי של התק"ם או שולוולה יעשה דבר דומה כלפי גוף שאינו כפוף לו בשלב זה. זה לא מה שיעצור את האיחוד העתידי, וסביר להניח שבשנה הבאה כבר תהיה ברכה מאוחדת".

 

פעילים מרכזיים בתנועה סבורים אחרת: "הם עושים טעות חמורה וזה יתקבל רע מאוד בקיבוצים. לפחות לפני החג צריך היה לשמור על חזות מאוחדת".


 מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים