מיזוג תקוע - בתק"ם פה אחד: בעד! - סטירה תנועתית - בעיות במיזוג התנועות
מיזוג תקוע  - בתק"ם פה אחד: בעד! - סטירה תנועתית

אריק בשן, קרני עם-עד, יעקב דרומי


 

 מיזוג תקוע

 אריק בשן

 

אחרי דיון נוקב (ולוהט!) החליטה מועצת הקיבוץ-הארצי לדחות את המשך הדיון על מיזוג נכסי התנועות. בתק"ם עברה ההחלטה פה אחד. הסיבוב הבא: ערב ראש השנה

 

הכתובת הייתה על הקיר ערב כינוס מועצת הקיבוץ-הארצי. המתנגדים למסמך של מיזוג נכסי התנועות, עליו הסכימו המזכירים זאב (ולוולה) שור וגברי ברגיל ומזכירויות התנועות, השמיעו את עמדתם תחת כל עץ רענן. ביום חמישי, בשבוע שעבר, היה מבחן הכוח. בשעה שבמרכז התק"ם התקבל המסמך בתוך זמן קצר, פה אחד (ראו מסגרת), התברר כי למזכיר הקיבוץ-הארצי יש מועצה "לעומתית".

 

אחרי דיון נוקב בן ארבע שעות התפזרה המועצה בהחלטה (של 45 מול 35 צירים) לדחות את המשך הדיון. עכשיו ממתינים כולם לראות מה יקרה בסיבוב הבא, האמור להתקיים בערב ראש השנה (21.9)

 

האמת היא שקשה לדעת מה יקרה. הרוב שקיבלו מתנגדי ההצעה, למרות כל ההבנות הגלויות וההסכמות הפחות גלויות, מבטיח שגם ספטמבר יהיה חודש חם בלאונרדו. הטענות העיקריות שהעלו חברי המועצה נגד ההצעה התייחסו לצדדים המעורפלים שלה: לרבים מהם לא ברור מה מביאה התק"ם לסל המיזוג, בשעה שמהם "גוזלים" את לאונרדו ועוד ארבעה מיליון ש"ח מדי שנה בשנה. הם גם לא ממש נותנים אמון בתאגיד משותף, שאינו "חבצלת", שידאג לגופים הציבוריים שטופחו על-ידם במשך עשרות שנים; וישנם, כמובן, גם נפגעי "הצדק התנועתי", " 22 קיבוצי ההטלות", שחוב התנועה כלפיהם תלוי ועומד כבר  12שנה ומלבד החלטה ועוד החלטה הם עדיין לא ראו גרוש.

 

האווירה בדיון הייתה לוהטת. רשימת המתנגדים והמסתייגים שהופיעו על הבמה הייתה ארוכה, כמו גם קריאות ביניים מהאולם, שכמעט לא פסקו. הצגת הנושא מפי גברי ברגיל הייתה, יש אומרים, מרשימה, אך במבחן התוצאה, לא הביאה יכולת השכנוע את התוצאות המקוות. ברגיל עשה הרבה מאמצים לפרק את המוקשים בזמן הקצר שנותר לו בין סיום המלחמה לכינוס המועצה. בנספח להצעת ההחלטה, כמוסכם עם ולוולה, הוגדרו במפורש הפעילויות הציבוריות של הקיבוץ-הארצי (כמו השומר-הצעיר בארץ ובעולם, צוותא, גבעת חביבה, מקהלת הקיבוץ-הארצי, מרכז חזן ואחרות) והתק"ם (הנוער העובד-והלומד, המחנות-העולים, הצופים, הבונים-דרור, החלוץ-למרחב, הנוער-הציוני, ארכיון חולדה, מקהלת האיחוד, אפעל, בית לוחמי-הגטאות, נווה-צאלים ואחרות), ניתנה התחייבות המגדירה אילו סכומים שנתיים יקבלו גופי הקבה"א והתק"ם מהתאגיד המשותף (הארצי - שלושה מיליון ש"ח, בתוספת של עוד ארבעה מיליון ש"ח מחבצלת; התק"ם -  4.6 מיליון ש"ח), וכמובן - ההתחייבות שהתנועה המשותפת "תקדם, תחזק ותחסן" את כל הגופים, ללא הבדל, ממש כאילו השתייכו לתנועת האם.

 

כשזה לא הספיק, ישב ברגיל וחתם עם נציגי גבעת-חביבה וקברניטי חבצלת על "הבנות", הכוללות בין השאר הבטחה כי "חבצלת תמשיך לשאת באחריות ולתמוך באופן ישיר" בתנועת הנוער ובגופים הציבוריים, "בהתאם לסדר העדיפויות שנקבע על-ידי מועצת הקיבוץ הארצי" בעבר, וכן ש"במידת הצורך תיעשה התאמה של תקנון חבצלת למימוש האחריות ההדדית". בנוסף, הוסכם כי יוקם "שולחן משותף לכל הגופים". ההבנות האלה קירבו, אומנם, כמה מראשי המתנגדים (את מזכ"ל השוה"צ בעבר, יניב שגיא, למשל) להסכמה מותנית-הבנות, אבל לא עד הסוף. "דרשתי שההבנות יוצגו כחלק אינטגרלי מההחלטה", אומר שגיא, "זה שגברי אומר שמדובר בהבנות שנרשמות לפרוטוקול - אינו מספיק".

 

עם הקבוצה הגדולה של  22 קיבוצי ההטלה, למרות שפע של מפגשים ושיחות, כלל לא הייתה התקרבות. קיימות, אומנם, החלטות עבר של המועצה והסכמות שבעל-פה, אבל התנגדות הקבוצה למיזוג היא, בינתיים, חד-משמעית. אחד מדובריהם, מיכה הרץ, עשה על הבמה חשבון נוקב עם ההצעה. "זה כתוב כמו מסמך אחרי מו"מ פוליטי, לא עסקי", אמר, "ברור מה הקבה"א נותן, אף מילה מה התק"ם נותן. המסמך חד-צדדי לחלוטין; מה גם שלא הוצגו בפנינו דוחות כספיים של חבצלת, נתונים או מספרים, ועל זה אי-אפשר להסכים. גם אם המזכיר אומר בדבריו לפחות שש פעמים 'תאמינו לי', זה מעורר סימני שאלה". הרץ אינו מכחיש כי קיבוצי ההטלה התכוננו למאבק הזה וגם הזרימו את הדיביזיות שלהם, שחרצו בסופו של דבר את גורל הקרב. מה יהיה בהמשך? הוא ממש לא יודע. הוא לא מוציא מכלל אפשרות שבהתשה הזאת תנצח, לבסוף, התנועה, אבל יודע שייתכן כי הגוף שלהם יחליט שגם ב- 21.9 לא ייתנו "אור ירוק" למיזוג. לא ברור גם אם בכירים נוספים, כמו המזכירים לשעבר - חיים אורון (ג'ומס), גיורא פורמן, אימרי רון ואלישע שפירא - יסירו עד היום הקובע את התנגדותם או הסתייגותם לנוסח ההצעה המקורי ויסללו את הדרך למיזוג המדובר.

 

ולוולה, ש"סגר עניין" בזריזות במרכז התק"ם, קיווה שעמיתו ברגיל "יספק את הסחורה" למרות כל זעקות השבר המוקדמות. זה לא קרה. עכשיו הוא מצפה שיזמינו אותו למועצה הקרובה כדי לסייע בכיבוש ההר, ומסרב להתייחס למצב שבו המיזוג יימוג.

 

ש: נראה ש"העסקה" לא תעבור בלי כמה שינויים מהותיים.

ת: ולוולה: "החלטנו על מסמך משותף. בתק"ם הוא התקבל פה אחד. אנחנו

 

פה אחד: בעד!

קרני עם-עד

 

הסכמה גורפת במרכז התק"ם להסכם מיזוג נכסי התנועות

 

בשעה שהמועצה הסוערת של הקיבוץ-הארצי דנה באיחוד נכסי התנועות, כאשר צירים ופעילים רבים גודשים את אולם לאונרדו עד להתפקע - הסתפקו כשישים צירים (מתוך 140) של מרכז התק"ם בכיתת לימוד באפעל ובדיון מנומנם, שננעל כעבור שעה קלה תוך הסכמה גורפת לאיחוד הנכסים.

 

בראשית הדיון אמר מזכיר התנועה, זאב (ולוולה) שור, שלדעתו לא ייתכן איחוד מלא של התנועות (התק"ם והקיבוץ-הארצי) ללא איחוד של נכסיהן. חגי מירום, חבר צוות איחוד הנכסים (יחד עם גיורא מסד) פירט את סעיפי ההסכם והוסיף שמדובר ב"יום חשוב ואפילו היסטורי". אהרון ידלין אמר אף הוא כי אכן מדובר באירוע היסטורי, וכי אין סיבה שתמשיך להיות הפרדה בין התנועות. ידלין הדגיש את החשיבות שבטיפוח נכסי הרוח והתרבות של תנועות האם, והביע תקווה כי איחוד ה"קיבוציות" יביא בעקבותיו גם את איחוד "העבודה" ו"מרצ". ולוולה חתם את הדיון, בו נשאו דברים דוד דרומלביץ' (רמת-רחל), סמדר סיני (עין-גב), יהודה טל (רמת-יוחנן), ירון חמל (כברי) ואחרים, באומרו: "לדעתי ימנף המיזוג את כוחה של התנועה שמייצגת את הקיבוצים שבה, מה שיאפשר את העמקת המעורבות שלנו בחברה הישראלית". בסיום, כצפוי, הצביעו הצירים פה אחד בעד אישור ההצעה.


סטירה תנועתית

יעקב דרומי

 

גברי ברגיל משוכנע שהמועצה הבאה תקבל החלטה חיובית

 

"הייתה כאן", אומר פעיל מרכזי בקיבוץ הארצי, "קואליציה מוזרה בין נאמני 'השומר הצעיר' ומגיני 'חבצלת' לבין 'קיבוצי ההטלות', שמבקשים לייחד לעצמם חלק מהנכסים להחזר תרומתם בעת הסדר הקיבוצים. במצב הזה, אנשי השומר הצעיר וגופים אחרים עלולים לגלות שלא יוותרו מספיק נכסים כדי להבטיח את פעילותם הרצופה, אם קיבוצי ההטלות יקבלו נתח".

 

ובכיר בארגונים התנועתיים אומר: "מי שלקח על עצמו הטלות והוא חזק - אינו זקוק להחזר". אחרים בתנועה, הביעו, לאחר הדיון, כעס כלפי גברי ברגיל, על כך שהקפיד לשמור על קשר רצוף עם קיבוצי ההטלות, לנוכח העובדה ש"בסוף קיבל הוא סטירה".

 

גברי ברגיל שמוצא עצמו כמי שנכזבה הערכתו המוקדמת "שהמיזוג יעבור", שומר על "ממלכתיות" ואומר:  "הדיון במועצה היה טוב, והוא מהווה תעודת כבוד לקיבוץ הארצי, מבחינת הדאגה לגופים הציבוריים שלו. לא סוד הוא, שהיה חשוב לסיים את הדיון באותו יום. יחד עם זאת, לגיטימי שיהיה רצון לקיים מועצה נוספת, הגם שהדיון עצמו מוצה. בישיבה הבאה נקבל החלטה חיובית ואם צריך לקיים מערכת של הבנות נוספות עם קיבוצי ההטלות, נעשה זאת, שכן אין להם התנגדות להחלטה עצמה על מיזוג הנכסים".

 


לכתבה מקבילה ב"הדף הירוק", נחמן גלבוע, 31.8.06
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים