הקיבוצים, אחרי המלחמה: שעת הסיכומים - כל מחלקות התנועה הקיבוצית התגייסו למלחמת לבנון השנייה - איפה היינו ומה עשינו, גרסת ליאונרדו
הקיבוצים, אחרי המלחמה: שעת הסיכומים

קרני עם-עד


 

כל מחלקות התנועה הקיבוצית התגייסו למלחמת לבנון השנייה - איפה היינו ומה עשינו, גרסת לאונרדו

 

מייד עם תחילת המלחמה (או המבצע, תלוי את מי שואלים) הוקם מטה חירום תנועתי, בראשות רכזת אגף החברה בתנועה הקיבוצית, רבקה וילנד. את "חדר המצב", שקרס תחת אלפי הפניות לארח ולהתארח, איישו פעילי מחלקת הביטחון. שירי סלנט (עין-חרוד מאוחד), שהפכה למשך חודש ל"מענה אנושי" בלתי-נלאה, מסכמת: "מטה החירום נועד לתת מענה למשפחות המפונות, למערכות החינוך והעסקת הילדים, וגם לעזרה לוגיסטית שתטפל ב'יום שאחרי'. בסך הכול אירחה התנועה כ-15 אלף משפחות - רובן קיבוציות, אבל גם לא מעט עירוניות או מושביות. אין לי מילים שיצליחו להביע את תודתי העמוקה לאותם קיבוצים שעשו הכול על מנת לאתר, יש מאין, עוד מקום פנוי. יעל אייזנר, רכזת הבריאות והרווחה בתנועה, החליפה אותי בחדר המצב כשהייתי צריכה לפקוד בתים של משפחות שאיבדו את בניהן במערכה. אני מודה לה על ההיענות והמסירות".

 

ד"ר אבי אהרונסון, ראש מחלקת החינוך בתנועה, מדווח על קשר רציף בין מדריכות המחלקה לרכזות ולרכזים של הגיל הרך והחינוך הבלתי-פורמאלי בקיבוצי הצפון. "בוצעו ביקורים ביישובים, הועברו תדריכים להורים שעזבו את קיבוציהם עם הילדים, והושם דגש על קיבוצים שחוו שכול ואובדן. עלי לציין שלרגע לא עזבנו ולא שכחנו את קיבוצי עוטף-עזה, וגם לשם המשיכו הרכזות שלנו להגיע".

 

אגף הרכזים פעל בעיקר מול הנהלות הקיבוצים בצפון ונתן מענה לבעיות ב"שוטף", בעיקר עקב היעדרות של בעלי תפקידים, שעזבו את קיבוצם למקום בטוח יותר. עמרי כנען, רכז האגף, מציין במיוחד את עבודתם של אמנון צורף ודורית בקר, רכזי הגליל המערבי, ושל אורי הדרי ועמרם לוטן של הגליל העליון: "ארבעתם היו בקשר מתמיד עם הקיבוצים באזורם, ועזרו במציאת פתרונות לשלל בעיות. שאר הרכזים סייעו בגיוס מקומות למפונים".

 

פאולה גלוזמן, רכזת מדור התרבות בתנועה הקיבוצית, עסקה, עם שותפתה תלמה להב, בתיאום פעילויות בידור ותרבות במקלטי הקיבוצים. היא קישרה בין אמנים מתנדבים לבין קיבוצים ששיוועו ל"קצת תרבות", ושיתפה פעולה עם רכזי התרבות במועצות האזוריות. "לאחר שהחלה נדידה מוגברת למרכז, ובעקבותיה התרוקנו המקלטים - שלחנו אמנים לקיבוצים הקולטים. אני אסירת תודה לגופים התרבותיים הקיבוציים שתרמו הופעות והפעלות למען המפונים".

 

אגף הכלכלה, בראשות דורון סט, עסק בסוגיות הקשורות לתיירות, לחקלאות, לתעשייה, למסחר ולשירותים בקיבוצי העימות בצפון. רזי יהל, רכז תחום החקלאות באגף הכלכלי, מדווח כי בעוד תחומי התעשייה, המסחר והשירותים קיבלו פיצוי בגין נזקים ישירים שנגרמו, בהתאם לשמאות שהעריכה את גובה הפיצוי - לא נקבעו פיצויים עבור נזקים עקיפים שנגרמו בעקבות המצב המלחמתי. בתיירות התקבל הסכם "סביר" הודות לפעילותם של השר יצחק (בוז'י) הרצוג ויועצו לענייני התיישבות, גבי פלקסר. המצב לגבי יזמויות שונות בקיבוצים עדיין לא ברור. בחקלאות דאגו פעילי האגף לפצות מגדלים בתחום הלול והמטעים. "אני מודה לח"כים שלנו, כמו גם למשחטות שנחלצו לסייע למשחטה בגליל שנפגעה ממטחי הקטיושות. כל אלה עזרו למגדלים לעבור את התקופה בצורה קלה יותר", אומר יהל.

 

יואל מרשק, ראש אגף המשימות, מספר שהאגף עבד בצורה עצמאית לחלוטין, תוך תיאום מלא עם מטה החירום של רבקה וילנד. "חילקנו אוכל תחת הפגזות במקלטים, סייענו בנושא הקטיף, בארגון קייטנות, והחלטנו לערוך בצפון כנסים של צעירים מילואימניקים, בהם ייערך חשבון נפש נוקב על המלחמה ותוצאותיה. בכנסי י"ב נמשיך להדגיש את חשיבות השירות המשמעותי בצה"ל. ברשותנו 2,500 מתנדבים מוכנים לכל משימה".

 

הנרי אלקסלסי, רכז ההתנדבות באגף המשימות, מוסיף: "חילקנו קרוב ל-80 טון מזון, כולו מתרומות, ואני מבקש להודות לתורמים הגדולים ולמתנדבים הרבים. אין ספק שללא התנועה הקיבוצית המדינה יכולה הייתה לפשוט רגל, מבחינה מוסרית וחברתית". _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים