המשימה: מזון לצפון - מולי אקשטיין מרמת הכובש, פעיל באגף המשימות, מחלק אוכל למקלטים בקריית שמונה

המשימה: מזון לצפון

ארנון לפיד


מולי אקשטיין

אגף המשימות של התנועה הקיבוצית, בשיתוף עם אנשי חב"ד,

מפעילים את מערך חלוקת המזון והציוד החיוני למקלטים

ולמרחבים המוגנים בקריית-שמונה * ועוד שפע מבצעים

 

 

 

רגע אחד מנוחה אין לאגף המשימות של התנועה הקיבוצית. לפעמים זו האנרגיה התזזיתית של יואל מרשק, אבל לפעמים, צריך להודות, זו המציאות הישראלית שקוראת לאגף. במילים אחרות: זו באמת לא רק הפרה שרוצה להיניק, זה בהחלט גם העגל שרוצה לינוק. עד פרוץ המלחמה בצפון, מספר מולי אקשטיין (רמת- הכובש), פעיל באגף המשימות, התמקדו האגף ומתנדביו בחזית הדרומית. בתחילת יולי עוד הספיקו לקיים את הרפסודיה המסורתית בכינרת, על 900 משתתפיה ("כשהגענו לגדה המזרחית נפלו הקטיושות הראשונות באלמגור"). ואז פרצה המלחמה בלבנון, "ואנחנו עלינו למעלה, לסייע בכל מה שאפשר: בהפעלת ילדים במקלטים בעזרת מורות חיילות, חברות גרעינים, בהסעות של ילדי הצפון ליישובים מארחים במרכז ובדרום, ואפילו בהתקנת מקלחות שדה עבורם". כשעלה בארי הולצמן (עין-חרוד איחוד) צפונה, ונטל על עצמו את ריכוז מערך השירותים בקריית-שמונה, מצא עצמו מולי, שבימים כתיקונם הוא אחראי על שנת השירות והכשרות הנח"ל באגף המשימות, עסוק עד למעלה מראשו בארגון ובניהול כל פעילות המתנדבים בעיר, ובמידה מצומצמת יותר, גם בעכו ובצפת.

 


מולי בצפון - הקליקו לעוד תמונות

בשיתוף פעולה עם ראש בית חב"ד בקריית-שמונה, הרב יגאל ציפורי (בעבר חבר גונן), מפעילים תריסר הקיבוצניקים המתנדבים - "אנשים טובים, שהתגייסו על חשבון עבודה וקיבלו לשם כך מכוניות מהקיבוצים" - את כל מערך חלוקת המזון למקלטים ולמרחבים המוגנים (2,000 מנות ביום, וכן טיטולים, מזון לתינוקות וערכות חינוך). כמה מהמתנדבים גם מארגנים הפעלות ומשחקי חברה לילדי המקלטים, "הכול לפי הצרכים והבקשות".

 

ש: זו הזדמנות לתושבי העיר לגלות את הפנים האחרות של הקיבוצניקים.

מולי אקשטיין: "בארי הולצמן דואג שידעו שהתנועה הקיבוצית בשטח, וזה מחלחל לתודעה. ראש העיר, ברביבאי, שבימים כתיקונם אולי לא כל כך אוהב את הקיבוצים, בא לחזק את ידינו ולהביע את הערכתו".

 

ש: ורוח ההתנדבות - כשהייתה?

"ועוד יותר. כשיישובי גב ההר פנו למטה התנועה הקיבוצית בבקשת עזרה בקטיף הפרי במטעים, הוצאנו מנשר ותוך כמה ימים היו לנו קרוב ל-500 נרשמים, ביניהם רבים מאלה שהתנדבו לגוש קטיף בהתנתקות. כיוון שצה"ל לא אישר את הפעולה, היו מהמתנדבים שהלכו באופן עצמאי לקיבוצים וסייעו בקטיף ככל האפשר, כשהיו 'חלונות הזדמנות'. ותזכיר, בבקשה, שמלון כפר-גלעדי הקצה מקומות בחינם למתנדבים שלנו".

 

מפי יואל מרשק נשמעים הדברים, כצפוי, דרמטיים יותר: "שתבין, לחבר'ה אין סבלנות. מה, הם ישבו בבית ויראו בטלוויזיה איך במטולה קוטפים את הפרי? גם הם רוצים לקטוף. אז הם הסתננו באופן עצמאי לקיבוצים, ועובדים כשמתאפשר".

 

כבר שלושה שבועות, מדי סוף שבוע, עולים מרשק ומטהו צפונה ו"מחפשים משימות" בקיבוצים, במושבים ובערים. "אבל עיקר העבודה", הוא חושף, "תתחיל ביום הפסקת האש. לזה אנחנו מתארגנים ומתכוננים. עד סוף השבוע הבא כבר יהיו מאות מתנדבים, וברגע שיגיע השקט, נתחיל בשיקום הגליל. נתלבש על הקטיף ועל המקלטים, לפי הצורך"

 

ש: על המקלטים זה יהיה מאוחר מדי.

יואל מרשק: "למה מאוחר? צריך להכין אותם למלחמה הבאה. צריך להחזיר את הגליל לשגרה, להחזיר את עם ישראל בהמוניו לצימרים, לנופים היפים של הגליל. אנשים לא מבינים שאחרי המלחמה המדינה תשתנה: במקום להשקיע, כפי שתוכנן, ברווחה, בחברה, בחינוך, ישקיעו בתשתיות. המתנדבים יהיו ראש החץ. אנו עכשיו צוברים כוחות ומתארגנים לרגע שאחרי. וכל זה", לא שוכח מרשק לציין, "בכפוף למטה התנועתי בראשותה של רבקה וילפנד, שמתפקד נפלא".

 

ביום שישי האחרון, שמונה וחצי בבוקר, מתוך שפופרת הטלפון נשמע מולי אקשטיין עייף-עייף. על השאלה, מאיזו פעילות הוא שואב סיפוק גדול יותר - מההגנה על שדות הפלסטינים ביו"ש, או מהעזרה ליישובי הצפון, הוא עונה: "אלה סיטואציות שונות. שם אתה תורם, פה אתה מסייע. אני מסתובב עם האוטו ברחובות קריית-שמונה גם בזמן הפגזה, ואנשים צועקים: 'משוגע, תיכנס למקלט', דואגים לי. פה זה ממלא ומאתגר אותי, ואני גם מרגיש שאני יותר מייצג את התנועה הקיבוצית".

 

ש: איך זה שאני תופס אותך בבית?

מולי אקשטיין: "זה באמת מקרה. חזרתי אתמול, אחרי חצות, מקריית-שמונה, והיום אני טס לתאילנד, לשבועיים. הטיול תוכנן מזמן, ואני כבר לא יכול לבטל".

 

ש: את הסלולארי, אני מקווה, אתה משאיר בבית.

"הייתי רוצה, אבל אני לא חושב שאוכל להתנתק. יש לי בן במלחמה, קצין ב'מגלן'".

 

דעת יחיד: תודה וברכה

הרב יגאל ציפורי, מנהל בית חב"ד קריית-שמונה

 

למתנדבי התנועה הקיבוצית בקריית-שמונה

 

תודה וברכה על הסיוע ומסירות הנפש של מתנדבי התנועה הקיבוצית, שהגיעו ועזרו לנו בהגשת התמיכה לתושבי קריית-שמונה. כפי שידוע לכם, העיר מופגזת, ומתחילת המלחמה נפלו בה מאות טילי קטיושה. רבים מתושבי העיר עזבו, ואלו שנשארו הם בעיקר אותם תושבים מעוטי יכולת, קשישים ומוגבלים שאין להם לאן לעזוב. בית חב"ד מסייע לתושבים בספקו להם מזון מבושל בבית התמחוי שבעיר ובחלוקת כריכים, מוצרי מזון ומשחקים. אנשי התנועה הקיבוצית שהגיעו לכאן סייעו בהכנת המנות ובחלוקתן, בחלוקת כריכים ובעידוד היושבים במקלטים. שמחתי להיווכח שהאהבה והקשר בין יהודים בעלי דעות ואורחות חיים שונות, בתוקפם עומדים. מי ייתן וגם בעתות שלום יבוא לידי ביטוי המשותף לנו, שחזק ומשמעותי הוא לאין ערוך מהמפריד.


לאתר אגף המשימות _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים