תנועה בשטח - מבזק תנועתי תחת אש

תנועה בשטח

קרני עם-עד


בצפון, בדרום, במרכז * בביטחון, במשימות, בפוליטיקה

 

ביטחוני "כמאה קיבוצים מצויים בימים אלה תחת איומי קטיושות בצפון וקסאמים בדרום. מאה קיבוצים נוספים התנדבו לארח יותר מ-12 אלף מתושבי הצפון. בעקבות מצב הלחימה יוקם צוות כלכלי-קיבוצי שיבדוק את היקף הנזקים להתיישבות הקיבוצית בתחומי התעשייה, החקלאות, התיירות והתשתיות". את הדברים האלה השמיעו מזכירי התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל וזאב (ולוולה) שור, בכינוס מיוחד של מועצת התנועה שהתקיים בקיבוץ נחל-עוז ביום ראשון השבוע. דורון סט (יגור), רכז אגף הכלכלה של התנועה, ירכז את צוות הבדיקה.

 

בכינוס המועצה, שנועד להביע הזדהות עם יישובי קו העימות בצפון ובדרום, נטלו חלק 200 נציגי קיבוצים. הם האזינו למידע על ההפסדים שנגרמו לקיבוצים בענפים השונים ועל "שגרת החירום" בה חיים קיבוצי "עוטף-עזה" בשנים האחרונות. יום לאחר הכנס התנועתי נחת טיל קסאם במחסן המזון הצמוד לחדר האוכל של נחל-עוז.

 

משימתי אגף המשימות שינה את סדר יומו לטובת סיוע ליישובי הצפון, בתיווכו של מטה החירום התנועתי בראשותה של רבקה וילנד. זה כולל: חלוקת מזון למקלטים בקריית-שמונה ובעכו וגיוס מזון מהקיבוצים לאוכלוסיות חלשות בערים. פעילים נוספים של האגף מפעילים מערך מתנדבים לקטיף הנשירים במטעי הצפון. ועוד "פרויקטים קרביים" בחסות האגף: הוצאת 80 אנשי צד"ל, בסיועו של גאידמק, מקריית-שמונה ל"עיר האוהלים" בניצנים (חברי בארי התגייסו לסייע להם בעת שהותם שם); גיוס מורות חיילות לקיבוצים בצפון; הוצאת ילדי הכפר רג'ר לקייטנות של תנועות הנוער (בעוד כשבוע). בעת ביקור נציגי אגף המשימות והזר"ש באשבל העלו החברים את בעיית המקלוט והיעדר מבני הביטחון במקום. בסיוע עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות, יענקל'ה בכר, וראש המועצה האזורית שער-הנגב, אלון שוסטר - הועברו חדרי ביטחון ממפלסים וברור-חיל אל אשבל.


שבולת שופט אדלמן

פוליטי ישיבה חגיגית תערוך מזכירות המחוז הפוליטי של התק"ם ביום ראשון הקרוב, לרגל עזיבתה של מזכירת המחוז, שבולת שופט-אדלמן, לשליחות באוסטרליה, וכניסתה של חניק מרשק לתפקיד. אורח הכבוד יהיה השר אופיר פז-פינס, שידבר על "ענייני היום". רגע לפני שהיא מסיימת לארוז, ושבועיים לפני נסיעתה למלבורן, עורכת שופט-אדלמן סיכום קצר של הקדנציה בת שלוש השנים. "יש דברים שהצלחתי בהם, והיו לי גם כישלונות אחדים. צריך לזכור שמדובר היה בתקופה פוליטית סוערת, שבמהלכה התקיימו בחירות וחל מהפך, וגם המפלגה עברה טלטול רציני שלא היטיב את מצבנו. יחד עם זאת, אני סבורה שיצרנו מוקדים ומרכזי כוח במפלגה, ושמרנו על כוחנו במוסדות ובמפקד. הכישלון היה בכך שלא הצלחתי להכניס עוד חבר כנסת משלנו, ובכך שלא הבאתי לידי ביטוי מתבקש את עובדת היותנו המחוז הגדול ביותר".

 

ש: כמה גדול?

שבולת שופט-אדלמן: "בשנת 2004 עשינו מפקד מוצלח של 15 אלף חברים, וב-2005 ירדנו ל-13 אלף. היו סיבות רבות לירידה, אבל העיקרית שבהן: ההפרטה האידיאולוגית והכלכלית בקיבוצים".

 

חניק מרשק כבר מתמקדת במפקד, למרות הקשיים שיצרה המלחמה בצפון, ושומרת על קשר רציף עם הפעילים בשטח. "ברור לי עכשיו שצריך לשמור על כוחנו במחוז", אומרת מרשק, "כדי שנצליח להגיע להישגים בבחירות למוסדות השונים של המפלגה". _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים