תנועה בשטח - ראשי התנועה הקיבוצית מסיירים בשטח שתחת אש ומסייעים במתן פתרונות

תנועה בשטח

קרני עם-עד


זאב ולוולה שור

ראשי התנועה הקיבוצית מסיירים בשטח * ומסייעים במתן פתרונות

 

הימים האלה (נוכח הנסיבות בצפון ובדרום) אינם ימי חג ומועד, אבל את מה שקורה בשטח המופגז ניתן בהחלט להגדיר כ"חג הביקורים". צוותים של התנועה מסיירים בקיבוצי העימות - שמספרם הגיע לשבעים - כדי לחזק ולהתחזק. ביום שלישי השבוע ירד צוות תנועתי, בראשות מזכיר התנועה זאב (ולוולה) שור, אל קיבוצי עוטף-עזה, שממשיכים לספוג מטחי קסאמים. מחר (יום שישי) יעשו זאת בקיבוצי הצפון.

 

נציגי הזרם-השיתופי ואגף המשימות ערכו בסוף השבוע האחרון סיור מקיף ב-11 קיבוצים צפוניים שחשו את נחת ידו של החיזבאללה. אמרי רון, ממשלחת הזר"ש-משימות, מעיד כי התרשם מעמידתם האיתנה של הקיבוצים, אבל באותה נשימה הוא מותח ביקורת על הגורמים הפוליטיים והתנועתיים, שלדבריו אינם עושים מספיק כדי להביא להכרזה על "מצב חירום", שיכולה לסייע כלכלית לקיבוצים מוכי הקטיושות. "ההיערכות הפנימית מרשימה, ניתן מענה לילדים ולאוכלוסייה הבוגרת", אומר רון, "אבל זה עדיין לא פותר את הבעיה הכלכלית, שעלולה לסכן קיבוצים באופן ממשי. אם הייתי עכשיו חבר כנסת, הייתי דואג 'להפוך שולחנות' יחד עם התנועה, כדי להכריז על מצב חירום במשק. בקיבוצים שיתופיים עוד ניתן להתגבר על המצב, עקב שיתוף פעולה של הגזברים עם ארגוני הקניות. אבל ב'מופרטים', שם תלויים החברים בתלושי השכר ובמעסיקים, המצב עלול להיות קשה מאוד".

 

בתגובה אומר ולוולה: "יש דברים שאין צורך לעסוק בהם בתקשורת. כל מי שצריך לדעת כיצד אנחנו פועלים בהקשר הזה, יודע. אני מסכים שיש לטפל במצב שנוצר, אבל בצורה מושכלת וחכמה. מדובר, כידוע, בגזרה ענקית שכוללת ערים גדולות ומיליון וחצי תושבים. אנחנו נערכים בהחלט ל'יום שאחרי', יחד עם הארגונים השונים". 


גברי ברגיל

גברי ברגיל, מזכיר התנועה, סייר השבוע בקיבוצי עמק החולה והגליל העליון, עם צוות תנועתי. ברגיל דאג לפקוד גם את הקיבוצים שקלטו לאחרונה ילדים וחברים מיישובי העימות. "התרשמתי מההתגייסות הגדולה של קיבוצים כמו משמר-העמק, מעגן-מיכאל, עין-השופט, נען ועוד רבים וטובים שפתחו שעריהם בפני מי שביקשו להתרחק מאזורי העימות", אמר ברגיל. "קיבוצי התנועה הוכיחו שוב שעקרון הערבות ההדדית הוא לחם חוקם, ושגם השינוי באורחות החיים לא פגע ברוח ההתנדבות והטיית השכם". בנוסף, דאגו ברגיל ובעלי התפקידים שנתלוו אליו לטפל באופן נקודתי בקיבוצים בהם נתגלעו קשיים לנוכח מצב החירום.

 

גם ח"כ אורית נוקד ערכה סיור בקיבוצי הצפון ונפגשה עם ראשי המועצות והיישובים בגליל המערבי והעליון. במהלך הסיור יצרה קשר עם סמנכ"ל משרד התקשורת, מתוך כוונה לפתור את בעיית הדואר שלא מגיע לקיבוצים כבר יותר משבוע ימים. נוקד פנתה גם לשר התמ"ת ולשר הבריאות, כדי לטפל בבעיות שעלו מן השטח. אורית נוקד: "התרשמתי מתפקוד ראשי המועצות והתושבים. אני מעריכה מאוד את יכולתם לעמוד בכבוד ובאיפוק במשימה הקשה. הלכידות של הקיבוצים בעת הזו מרגשת, כמו גם הערבות ההדדית בין קיבוצי הדרום, המרכז והצפון, שבאה לידי ביטוי באימוץ הנרחב. על המדינה ליצור תנאים שיאפשרו לעבור את התקופה ללא קשיים כלכליים".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים