תנועות הנוער ימשיכו להפעיל את מפעלי הקיץ במקומות חלופיים

טל אלמליח


חודש יולי הוא העמוס ביותר בפעילויות תנועות הנוער, וחלק גדול מהמפעלים אמור היה להתקיים באזור הצפון. עקב המצב חלו שינויים רבים. בהנהגת השומר הצעיר הוחלט ביום א', להקפיא את קיומו של סמינר המד"צופי המתקיים מדי שנה על גדות הבניאס בסמוך לקיבוץ שדה נחמיה. הסמינר המכשיר את חניכי שכבת ט' להדרכה ולריכוז הקן בשנה הבאה, נבנה על-ידי צוות במשך שנים וחברי הנהגה אלה נאלצו לעזוב את המתקנים שבנו בעמל רב במשך יותר מחודש. בערב יום ד' ה-12 ליולי היו אמורים להצטרף לצוות 150 בוגרי שכבת י"ב משכבת "פלך" המתחילים את שנת השירות שלהם, וסמינר המד"צופי היא להם הפעילות הראשונה אותה הם מדריכים בעצמם.

 

חניכי כיתות ט' היו אמורים לחוות את הסמינר החל מסוף יולי. צוות המד"צופי פונה מהאזור והתמקם מחדש ב"הרי אפרים", שם החלה ביום א' החפיפה לשכבת "פלך", המשלחת הנכנסת.

 

הסמינר עצמו יתקיים בתאריכים המקוריים אך במיקום חלופי, ככל הנראה באזור יערות מנשה. גם במפעלים האחרים של השוה"צ נערכו שינויים עקב המצב. מחנה פלמ"ח לשכבות ז'-ח' נדחה לתאריכים 31-28 ליולי ולמיקום חלופי, "צופי נודד" יתקיים ב-20 ליולי כמתוכנן במיקום חלופי, והמחנה לשכבות ה'-ו' מתקיים כמתוכנן ביער בריטניה.

 

ומה בנוער העובד? המחנה המרכזי של תנועת הנוער העובד והלומד התקיים בכפר החורש שבצפון, ולאחר שהסתיים שם סמינר המד"צים החלו להתקיים באותו המתקן מחנות הקיץ של הגילאים הצעירים. בשבוע שעבר התארחו במקום חניכים מאזור חיפה והצפון, וכשהחלו אירועים בגבול הצפון יצאה הנחיה של משרד החינוך לחדול מפעילות בצפון. במצב זה התעוררה דילמה האם יהיה זה נבון החזיר את החניכים לביתם במקומות מוכי הקטיושות. לקראת סוף השבוע הצליחו אנשי התנועה להכין מקום חלופי לקיום המפעלים, והחניכים התעוררו ביום ו' להמשך הפעילות במקום בטוח - פארק מקורות הירקון בפתח תקווה. דובר התנועה, יורם בר צדיק, מוסר, כי יחד עם ההצלחה בהיערכות זו, עדיין נאלצה התנועה לבטל קייטנות ביישובים מחיפה וצפונה בשל המצב. הוא מעריך את מספרן בכמה עשרות, מתוך כ-190 קייטנות שהתנועה העורכת ברחבי הארץ.

 

הרפסודיה השנתית של התנועה הקיבוצית התקיימה בסוף השבוע למרות המצב בגבול הצפון. "הייתה תחרות עם הקטיושות, מי יגיע ראשון לחוף הכנרת, ולשמחתי, אנחנו ניצחנו", אומר יואל מרשק. "לא הסכמנו לפזר את הרפסודיה למרות שבלילה השני של הרפסודיה נפלו קטיושות לא רחוק מהכנרת, על יד מושב אלמגור". החניכים המשיכו בפעילות והתפזרו כמתוכנן ביום שישי בצוהריים.

 

1,000 חניכים מ-80 קיבוצים לקחו חלק במפעל המסורתי, וכן חניכים מפנימיות של נוער בסיכון כגון מנוף, קדמה ואחרים. הדיונים הערכיים שנערכים במסגרת הרפסודיה עסקו הפעם בדמותה של מדינת ישראל והקיבוץ תוך ביקורת על המציאות הקיימת, ונערכו בסימן דאגה לגורל החטופים בעזה ולבנון.

 

בדיון לילי שהחל ב-23 בלילה ערכו המדריכים הצבעה והחליטו, לאור המצב הקשה בגבולות, שלא לערוך את מסיבת הדיסקו הקבועה, למגינת לבם של החניכים.
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים