בריזה פוליטית - לקט ידיעות מהתנועה

בריזה פוליטית

קרני עם-עד


חניק מרשק

נרגעו הרוחות במחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה * סוערות הרוחות בכנסת ובעמק * ותנועות הנוער מסמנות את כיוון הרוח * לקט תנועתי פוליטי

 

כפי שהיה צפוי מראש, לא יתקיימו ביום ראשון הקרוב (16.7) בחירות לתפקיד מזכיר/ת מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, מאחר ששני המתמודדים שנותרו במירוץ (אחרי הודעת הפרישה המוקדמת יותר של שוקה עלימה), חגי קליגר ודוד דרומלביץ' - בישרו בתחילת השבוע על הסרת מועמדותם ועל תמיכתם בחניק מרשק. בהסתמך על תקנון ועדת הבחירות, יאושרר המינוי על-ידי חברי מוסדות מחוז הקיבוצים, ומרשק תוכל להיכנס לתפקיד, שיישאר במתכונתו הקיימת עד תחילת 2007 ואז יקוצץ (או לא, תלוי בנסיבות), ולהנהיג את המחוז הגדול במפלגת העבודה, לאחר שכיהנה בעבר כרכזת הארגונית שלו.

 

"אני שמח שהוויכוחים בין חניק לולוולה נגמרו והתמונה נעשתה ברורה", אומר חגי קליגר, ומוסיף: "עדיין אני סבור שהמשרה צריכה להיות מלאה. הקיצוץ כמוהו כסירוס מלא של פעילות המחוז". דוד דרומלביץ', בניגוד לקליגר, סבור שניתן למלא את התפקיד בחצי משרה. "משרה מלאה או מקוצצת - זה לא מה שישבור את המחוז. ניתן לנהל את העסק גם בשלושה ימי עבודה. אני, וכמוני שוקה וחגי, נסייע לה בכל הנדרש".

 

ומה אומרת מזכירת המחוז החדשה: "מערכת הבחירות כבר מאחוריי, ומה שחשוב לי כרגע זה שהמפקד יהיה גדול עד כמה שניתן. הביטוי של מספר חברינו במפלגה הוא קריטי לגבי ההמשך, ותוכנית העבודה של המחוז, שתגובש על-ידי ועל-ידי ולוולה, תיצוק לזה משמעות".

 

בהקשר לידיעות על איחוד תנועות כולל, אומרת מרשק כי בפוליטיקה הקיבוצית זה לא יקרה. "אי אפשר לאחד שני גופים שמייצגים מפלגות פוליטיות שנאבקות זו בזו. אני מתקשה לראות את מרצ והעבודה מתאחדות, ולכן גם המחוזות ימשיכו לפעול בנפרד".

 

זאב (ולוולה) שור, מזכיר התנועה ויו"ר המחוז, מבטיח לקיים ישיבה חגיגית ביום ראשון הקרוב, בה ישתתף גם שר התיירות יצחק (בוז'י) הרצוג. בינתיים הוא מספר על שני פורומים פוליטיים שהתכנסו השבוע, ואשר ימשיכו להתכנס בעתיד. בראשון נטלו חלק מזכירי התנועה ושלושה מח"כינו: חיים אורון (ג'ומס), אבשלום (אבו) וילן, אורית נוקד (שי חרמש שהה בחו"ל); והפורום השני כלל את המנכ"לים הקיבוציים במשרדי הממשלה (יעל שאלתיאלי, איתן ברושי) ואת עוזרי השרים במשרדים השונים. הנוכחים בפגישה דנו בהערכות לקראת תקציב 2007 ובנושאים הקשורים לתנועה הקיבוצית.

 

המים של אבו

 

מזכירי תנועות ההתיישבות נפגשו השבוע עם שר החקלאות, שלום שמחון, ועם חברי הכנסת המהווים בה את הלובי החקלאי, בראשות ח"כ וילן, לקראת חתימת הסכמי המים בין הממשלה לחקלאים ולאור הקמת רשות המים, כפי שנקבע בחוק ההסדרים. בפגישה קרא וילן לשר החקלאות ואנשי משרדו לגבש תוכנית השקעות בתחום המים לענפי החקלאות השונים. לאור ההסכם שהתגבש, מוסר וילן, יוזרמו בשנים הקרובות כספים להשקעות בנושאי מים, אותם יש לייעד להשבחת מאגרים קיימים ולהשקעות בתשתיות. ועדת הכספים של הכנסת העבירה השבוע סך של 8 מיליון ש"ח לחקלאים - כספי פיצויים בגין הקיצוץ במכסות המים בשנים 2002-2001. בכך נענה האוצר לדרישות הלובי החקלאי בראשות וילן, שנאבק על תשלום מלוא הפיצויים כחלק מהסכם כולל שנחתם בין האוצר לנציג החקלאים.

 

ועוד בתחום המים: ברית-פיקוח מוציאה מדריך לקיבוצים ולמושבים בנושא המים. המדריך, הכולל סקירה על החקיקה, הכללים והתקנות בנוגע למים שפירים ומי קולחין, מיועד לשמש ככלי עזר למזכירי קיבוצים ומושבים, למרכזי משקים, ליושבי ראש אגודות מים ולאחראים על תחום המים ביישובים.

 

הטרקטורון של חרמש

 

על שולחנה של ועדת הכספים הונחה הצעת האוצר להטיל באופן מיידי מס קנייה בהיקף של 30% על טרקטורוני משא. לדברי אנשי האוצר, מדובר ברכב שהשימוש בו משולב הן לצרכים חקלאיים והן לפנאי ולנופש. משמעות ההחלטה: ייקור הרכב בסכום גדול. ח"כ שי חרמש (קדימה), חבר ועדת הכספים, נאבק להסרת רוע הגזירה. חרמש הבהיר לפקידי האוצר כי הטרקטורון הוא האמצעי היחידי לניידות בשטחים החקלאיים, המאפשר לשלב מהירות ועבירות עם יכולת לשאת ציוד וחומרים הנדרשים למילוי משימות חקלאיות. נוכח הלחץ שהופעל נסוג האוצר מהצעת הצו והציע פשרה, לפיה יוגדל המס ל-12%, החל בשנת 2007, ותוקפו ייבחן מחדש לקראת שנת 2008.

 

אין חבר בראש המועצה

 

במועצה האזורית עמק יזרעאל יתקיימו הבחירות ביום שלישי (25.7) ויכללו ארבעה מועמדים: חנה אטלי, ירון אוחיון, אייל בצר ואליק רון - ואף לא מועמד קיבוצי אחד, למרות ש-15 הקיבוצים מהווים כ-35% מאוכלוסיית האזור. מסביר עפר עמר, מנהל קמפיין הבחירות של אייל בצר: "היות שאיתן ברושי פרש באמצע הקדנציה, איש מחברי הקיבוצים לא הכין את עצמו להתמודדות בת חודשיים ונוצר חלל, אליו נכנסו אחרים. חברי קיבוצים לא מתמודדים גם משום שהם עסוקים בבעיות אישיות כמו פרנסה, תעסוקה ופנסיה. התמודדות על תפקיד ציבורי, שדורשת השקעת משאבים, הייתה 'גדולה' מדי עליהם. להערכתי, מאז שהמועצה קיימת, לא היה מצב כזה שאף מועמד קיבוצי לא מתמודד. אני לא מבין כיצד לא נברו הקיבוצים מתחת לאדמה כדי לאתר מועמד מוסכם, אבל יש לי אמונה שלמה בכך שהאיש שלי, אייל בצר, ידאג לקיבוצים באותה מידה שהיה עושה זאת חבר קיבוץ".

 

חגי קליגר, חבר אלונים, טוען גם הוא שהזמן הקצר שעמד לרשות המתמודדים לא איפשר לחברי הקיבוצים להתמודד. "קשה לבוא כאלמוני מול אייל בצר, שבא מתוך המערכת, ומול אליק רון, שמגיע מתוך עשייה צבאית ואזרחית ענפה. פחות חשוב, לדעתי, אם הנבחר יהיה ממוצא קיבוצי. חשוב שיעשה טוב למען העמק ותושביו".

 

קיץ צעיר

 

בצופים, בשומר-הצעיר, בכפר-החורש ובגונן

 

גם תנועת הצופים יוצאת לשפע מפעלי קיץ, בהשתתפות הקנים הקיבוציים בחצרים, מגל וכפר-עזה. תיאו קמינר (צרעה), המקשר בין התנועה הצופית לבין התנועה הקיבוצית, מספר כי מחנות הקיץ יכללו פעילויות לילדים עם צרכים מיוחדים, לנוער בסיכון, לילדי עובדים זרים, ועוד. כמו כן יארחו הצופים קבוצות וגרעינים מחו"ל בקיבוצים בכל הארץ.

 

ובשומר-הצעיר: עשרה חניכים מכיתות י'-י"ב, השותפים לפרויקט יהודי-ערבי, יצאו השבוע לעשרה ימים בצרפת - במסגרת משלחת המאחדת תנועות נוער מצרפת, מבלגיה, מישראל ומהרשות הפלסטינית. מחניכי התנועה הפלסטינית ("מרכז הדיאלוג הפלסטיני" מעזה) נמנע ברגע האחרון לצאת למשלחת המתוכננת, עקב המצב ברצועה.

 

בכפר-הנופש גונן בילו מאה ילדים, ממשפחות של נפגעי טרור - חופשת קיץ בת שמונה ימים. הילדים, שהגיעו ביוזמת הארגון "משפחה אחת", יצאו לטיולים בטבע, השתתפו בחוגים ובסדנאות ועוד. מאיר (כושי) לוי, מנכ"ל כפר הנופש, אמר שהצוות ראה מצווה גדולה בתרומת הנופש לילדים, ומיכאל סבג, מנהל מחלקת הנוער ב"משפחה אחת", הוסיף שהבחירה בקיבוץ גונן - "השוכן בסביבה ירוקה ונעימה, בנוף עוצר נשימה, עם החיבור למדריכים מנוסים המקשיבים ותומכים" - יוצרת את אופן הבילוי המיוחד שמתווה הקרן לילדים אלה.

 

וילדי בר-המצווה מקיבוץ כפר-החורש החליטו על משימת בר-מצווה שתועיל גם לאחרים, ובחרו לשמח חיילים בודדים המשרתים ביחידות קרביות בצה"ל. השלב הראשון ביוזמה היה איסוף מוצרים, השני - מכירתם בבאזר שקיימו בקיבוץ, והשלישי - מימוש הסכום שהתקבל, לרכישת ציוד חשמלי - מאווררים, מכשירי מיקרוגל וטוסטרים - שחולק על-ידי צביקה לוי (יפעת) לדירותיהם של חיילים בודדים המאומצים בקיבוצים.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים