חינוך בשרוך לבן
לאתר השומא הצעיר

 

 

חינוך בשרוך לבן

קרני עם-עד


תנועת "השומר הצעיר" החליטה להדק את הקשר עם הקיבוצים,

ובכלל זה להגדיל את פעילותה בחינוך הבלתי-פורמאלי

והשאלה החינוכית: האם מדריכי תנועות הנוער יחליפו את "המדריכים החברתיים"?

ובינתיים, שפע של פעילויות קיץ בתנועות

 

תנועת הנוער של "השומר הצעיר" מבקשת להוסיף לשורת המשימות הערכיות והחינוכיות בהן היא עוסקת, גם את תחום החינוך הבלתי-פורמאלי - זאת משום שקיבוצים לא-מעטים מתקשים למלא בתוכן רעיוני את השעות שלאחר הלימודים הפורמאליים, כאשר גם העסקת מדריך חברת נעורים בוגר, שנעזר יומיים בשבוע בפעולות "שומריות" - לא עונה על הדרישות ולא מספקת "את הסחורה" החינוכית.

 

בשבוע שעבר התקיימה במשמר-העמק פגישה שנייה (הראשונה התקיימה לפני כחודש) של מה שכונה "לובי הקיבוצים". בפגישה, בה נכחו נציגי הקיבוצים ניר-דוד, בית-אלפא, מזרע, מצר, שמיר, מעברות ומשמר-העמק - דובר על "ברית" בין תנועת השומר-הצעיר לבין קיבוצים בהם היא פועלת. בין המטרות המעשיות יותר - ביסוס הזהות הערכית של חברת הנעורים ובניית מודל עבודה שייצור רצף חינוכי של מדריכים צעירים ובוגרים. דובר על "מטרות על", למען "החזרת הקיבוץ למעמד של גורם משפיע בתנועה הקיבוצית" ו"העמקת הקשר בין הקיבוצים לתנועה". בכוונת תנועת הנוער לקיים, במהלך אוקטובר, מפגש נוסף לכל הקיבוצים שיביעו רצון להצטרף ל"לובי הקיבוצים בשוה"צ".

 

ד"ר אבי אהרונסון, רכז מחלקת החינוך של התנועה הקיבוצית, מקבל בברכה את היוזמה, אך מבקש לשמור על פרופורציה. "שלוש תנועות הנוער ממלאות תפקיד חשוב בחינוך הבלתי-פורמאלי בקיבוצים", אומר אהרונסון, "אבל הן עושות זאת רק בחלק מהשבוע, לצד פעילויות נוספות. הייתי שמח אם המדריך הבוגר היה בא משורות הבוגרים של התנועות. מרבית חברות הנעורים בקיבוצים מקבלות פעילות תנועתית רק יומיים בשבוע, ובשאר הימים אחראי על הפעילות הלא-פורמאלית מדריך בוגר, שנבחר במכרז. ומה קורה לנער שאינו מעוניין להצטרף לשוה"צ ולשאר התנועות? האם בשל כך תימנע ממנו הפעילות? אני סבור שמדריך בוגר צריך למלא את התפקיד במשך לא-פחות משנתיים ועליו להיות מקצועי הן בהכשרתו והן בדרך עבודתו. יש להבדיל בין הפעילויות ולנסות לשלב ביניהן. בנוסף, חשוב לנו, כמחלקת חינוך תנועתית, להיות בקשר עם מערכות החינוך בקיבוצים. ישבתי עם אייל רייז, מזכ"ל השוה"צ, מתוך כוונה לראות אין משלבים בין הדברים ומי יממן את הפעילות. היוזמה ברוכה בעיניי, אבל יש לקחת הכול בפרופורציה".

 

תגובת מזכ"ל השוה"צ, אייל רייז: "הברית המחודשת עם הקיבוצים מתבצעת בשיתוף עם מחלקת החינוך בתנועה הקיבוצית. בהתאם לדיאלוג שמתבצע בין כל הגורמים, נשמח לשתף את הציבור בהמשך".

 

גם אגף המשימות של התנועה מסתער על יעד החינוך הבלתי-פורמאלי. יואל מרשק, רכז האגף, נפגש לאחרונה עם מנהלי בתי ספר וראשי מועצות אזוריות כדי לשכנעם לתמוך במעורבות תנועות הנוער בנעשה בקיבוצים. "השנה שמנו דגש על תחום החינוך הרעיוני בקיבוצים", אומר מרשק, "לנוכח ההפרטות והשינויים שיוצרות התרבות והאידיאולוגיה המנוגדות לסולידאריות ולאחווה שהיו בעבר. תנועות הנוער, בתמיכת אגף המשימות, נכנסות לקיבוצים מתוך כוונה לחזק ולעודד את הנוער להתמודד עם המציאות החדשה ולשנות אותה. בניגוד לבתי הספר, אנחנו באים לשנות מציאות ולא לקבל תכתיבים כגזירת גורל".

 

קיץ של פעילות

 

תנועות הנוער נערכות לקראת הקיץ והחופש הגדול, כמו למבצע צבאי מורכב. אירוע רודף פעילות, טיול נושך בעקבי סמינר, וגם אתר אינטרנט חדש עלה לאוויר, לטובת מי שמעדיפים להיות "פעילי תנועה" בחסות המזגן שבבית.

 

תנועת "המחנות העולים" העלתה לפני ימים מספר אתר אינטרנט שנועד לחזק את הקשר בינה לבין חניכיה והוריהם. באתר, שכתובתו ,www.hamahnot-haolim/org/il מתפרסמים עדכונים שוטפים על פעילויות הקיץ, כולל תמונות רבות מקורס המדריכים הצעירים של התנועה. עד עתה נרשמו אלפי כניסות ותגובות של חניכים והורים. ביום שני  (3.7) הסתיים קורס המד"צים של התנועה במחנה הקק"ל בנס-הרים, שנמשך 11 יום, זמן ארוך מהרגיל, דבר שאפשר להכשיר בצורה טובה יותר את המדריכים הצעירים. ביום שלישי השבוע יצאה לדרכה קייטנה של החניכים הצעירים (ז'-ט'), האמורה להימשך שלושה ימים, ביער לביא שבצפון. בוגרי שכבה ח' יצאו לטיול משולב של "אתגרי שטח ומים" ברמת הגולן. הטיול כולל ניקוי חופים בכינרת ופריצת שביל סובב-כינרת. בוגרי שכבה י' יצאו לשבוע סמינר חווייתי בניצנה, כולל פעילות לילית וטיפול אופניים ייחודי. חניכי השביעיות משלבים פעילות סמינרית בקיבוץ מיצר עם חפירות ארכיאולוגיות באתר סוסיתא על שפת הכינרת.

 

תנועת המחנות-העולים גילתה התחשבות בחניכים המתקשים לשאת בתשלום על הפעילויות והוזילה עבורם את העלות - גם כשמדובר בבני קיבוצים.

 

דובר תנועת הנוער-העובד והלומד, יורם בר-קובץ, מדווח על כ-50 אלף חניכים - יהודים, ערבים, בדואים ודרוזים - שלוקחים חלק במפעלי הקיץ. השבוע מסתיימים סמינרי הכשרה של המדריכים הצעירים. במחנה המרכזי נטלו חלק 1,700 חניכים מקנים קיבוציים ועירוניים. הקורס, שנערך בכפר-החורש, נמשך שבועיים. בנוסף, השתתפו 150 מדריכים צעירים מהקן הדרוזי בסמינר הכשרה בקיבוץ רביד, 550 חניכי הקן הערבי הוכשרו כמדריכים צעירים בחוות משמר-הכרמל, ו-1,500 חניכי הקן המושבי סיימו קורס מד"צים ביער עזריקם. ביום שלישי השבוע החל מפעל הקייטנות של הנוע"ל ב-190 מוקדים בכל רחבי הארץ. כל הקייטנות מופעלות בהתנדבות מלאה, ויארכו כשלושה שבועות. בוגרי כיתות ז' יצאו השנה למחנה שיעסוק בפלמ"ח, וכרגיל - ינסו להתגבר על המדריכים המחופשים לבריטים. בוגרי י"א ישיטו רפסודות על פני הכינרת. 600 מתנדבי שנת השירות החדשים יצאו לסמינר המשלחת, המכשיר אותם לקראת הבאות. התנועה תערוך גם פעילות הסברה לבני הנוער העובדים, כדי ליידע אותם בדבר הזכויות המוקנות להם בחוק וללמדם לדרוש את המגיע להם.

 

מפעלי הקיץ של השומר-הצעיר יתחילו באמצע יולי (15-13) עם "מחנה שומרי" לכיתות ה'-ו', בסימן הישרדות, ו"מחנה פלמ"ח" לכיתות ז'-ח', בו מטיילים בגליל העליון וגם לומדים קצת על הפלמ"ח. ב-26 ביולי יצאו מסיימי כיתות ט' לסמינר "מד"צופי" בן 11 יום, שחציו מחנה צופי על גדת הבניאס וחציו סמינר מדריכים בקיבוץ דפנה. בתאריכים 25-20 ביולי יצאו חניכי שכבת י' לסמינר רעיוני, וחניכי י"א יצאו לסמינר  צופי נודד (24-20 ביולי) - סמינר הישרדות בן חמישה ימים.

 

בתאריכים 22-20 באוגוסט תתקיים הרפסודייה בכינרת, לחניכי כיתות י'-י"ב.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים