כשלון לחברי הקיבוץ הארצי - בבחירות לנציגי מרצ למוסדות הנבחרים של הקונגרס היהודי

כישלון לחברי הקיבוץ הארצי

נחמן גלבוע


גברי ברגיל

בבחירות לנציגי מרצ למוסדות הנבחרים של הקונגרס היהודי בשבוע הקרוב נחלו שני הקיבוצניקים כישלון. "חלק מהמאבק כוון נגד הקיבוץ הארצי ולא נגדי אישית", אמר טריינין

 

שני המועמדים חברי הקבה"א שהתמודדו על תפקידים בהנהלת ההסתדרות הציונית     ובברית העולמית של מרצ, נחלו כישלון ולא הצליחו להיבחר בבחירות שנערכו ביום ראשון לקראת הקונגרס הציוני שנפתח ביום שני. בבחירות לתפקיד נציג מרצ בהנהלה הציונית ומחזיק תיק יו"ר המחלקה לישראל בסוכנות, ניצח חיים חייט מירושלים בסיבוב השני את רני טריינין מבית ניר, אולם מינויו לתפקיד תלוי בהסכמת ועדת הייעוץ וההסכמות של האמריקנים שהתכנסה ביום שלישי בערב לאחר סגירת העיתון. בבחירות לתפקיד מזכ"ל הברית העולמית של מרצ זכה דרור מורג מתל-אביב, בהתמודדות מול אלי ספרן מקיבוץ סאסא.

 

בבחירות שררה אווירה מתוחה והמחנות השונים ניסו להשפיע על הבוחרים, כשהקלפיות הופרדו לנציגי חו"ל והנציגים הישראלים. בסיבוב הראשון לתפקיד נציג מרצ בהנהלה הציונית זכה רני טריינין ב-63 קולות, מול 60 לחייט ו-55 לשבע פרידמן, שקיבלה רוב בקרב הנציגים מחו"ל. כיוון שאף אחד מהמתמודדים לא זכה ב-40% מהקולות, נערך סיבוב שני בין טריינין לחייט שבו קיבל חייט 80 קולות מול 56 בלבד לטריינין. גורמים בקבה"א מסבירים שניצחונו של חייט שמילא שתי קדנציות בהנהלה הציונית וכיו"ר המחלקה להגשמה, הושג בזכות היכרותו עם הנציגים מחו"ל שאינם מכירים את טריינין ובשל העובדה שחלק מהצירים מהקיבוצים לא נשארו לסיבוב השני.

 

בבחירות ניכרה גם השפעה להתארגנות כנגד הקבה"א של מחנות שונים במפלגה, ובהם הצעירים וקבוצת מתנגדים ליו"ר המפלגה, יוסי ביילין. למרות זאת זכה טריינין ברוב בקרב הצירים הישראלים, וניצחונו של חייט הושג בזכות הנציגים מחו"ל.

 

מאחר שאף אחד מהמתמודדים לא זכה ב-40% מהקולות, נערך סיבוב שני בין טריינין לחייט שבו קיבל חייט 80 קולות מול 56 בלבד לטריינין. גורמים בקבה"א מסבירים שניצחונו של חייט שמילא שתי קדנציות בהנהלה הציונית וכיו"ר המחלקה להגשמה, הושג בזכות היכרותו עם הנציגים מחו"ל שאינם מכירים את טריינין ובשל העובדה שחלק מהצירים מהקיבוצים לא נשארו לסיבוב השני.

 

בבחירות ניכרה גם השפעה להתארגנות כנגד הקבה"א של מחנות שונים במפלגה, ובהם הצעירים וקבוצת מתנגדים ליו"ר המפלגה, יוסי ביילין. למרות זאת זכה טריינין ברוב בקרב הצירים הישראלים, וניצחונו של חייט הושג בזכות הנציגים מחו"ל.

 

חיים חייט, חבר געתון לשעבר, ומהפעילים הוותיקים במפ"ם ובמרצ, בירך על התוצאות ואמר שהוא ימשיך לפעול למען מרצ בהסתדרות הציונית כפי שעשה בכל שנות כהונתו בתפקיד. הוא הביע תקווה שמינויו יאושר על ידי ועדת הייעוץ וההסכמות. עד כה לא נדרש חייט לקבל אישור מהוועדה כיוון שהמחלקה להגשמה שבראשה עמד, אינה נחשבת למחלקה גדולה ואינה מסונפת לסוכנות. הסכמה כזו נדרשת עתה, כשמרצ קיבלה בהסכם עם העבודה את הוועדה לישראל.

 

טריינין אומר בתגובה כי אינו מרגיש שהפסיד משום שחלק מהמאבק כוון כנגד הקבה"א, וחלק מנציגי חו"ל מחו על החלפת המחלקה להגשמה במחלקה לישראל והם לא מכירים אותו. הוא מדגיש שהתוצאה הסופית תיקבע רק בוועדת הייעוץ וההסכמות. שבע פרידמן הגיבה על התוצאה בציינה כי בכל שנותיה במפלגה היא הייתה נאמנה לקבה"א, משום שהיא מאמינה בו ובדרכו, וצר לה על התנהגותו של הקבה"א והגורמים המסונפים אליו. "אם אבו מצא לנכון להביא את רני טריינין", היא אומרת, "ולחשוב שיצליח לו התרגיל, צר לי, אבל זה לא הצליח. אנשים לא אוהבים תרגילים".

 

אלי ספרן מציין כי הוא מקבל את תוצאות ההצבעה, ומאחל הצלחה בתפקיד למורג. ההערכה היא שמורג, בשנות ה-20 לחייו, נתמך על ידי התארגנות שהובלה על ידי ח"כ רן כהן מול הקבה"א, ולכן המועמד שנתמך על ידו, דני הרטנו, הסיר את מועמדותו כדי לא לפצל כוחות. מורג גם זכה לתמיכת הדור הצעיר של מרצ שהיוו מטה בחירות שלו, ועל כך נמתחה ביקורת מחברים במפלגה שטענו שאסור שגוף ששייך למנגנון יפעל כך.

 

מזכיר התנועה, גברי ברגיל, מברך על בחירתו של מורג ואומר שמדובר בבחור צעיר ומוכשר, ואין לו ספק שהוא יעשה את עבודתו על הצד הטוב ביותר. לגבי נציג מרצ בהנהלה אומר ברגיל כי לאור הנסיבות שבהן טריינין התמודד, הוא מרוצה מהתוצאה שהוא השיג לאור העובדה שהוא אינו מוכר בחו"ל וזכה ברוב בקרב הנציגים הישראלים המכירים אותו.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים