דיון בגופי חבצלת במועצת הקיבוץ הארצי

נחמן גלבוע


הנושא הבולט ביותר במועצת הקיבוץ הארצי שהתקיימה השבוע באולם בליאונרדו היה מיעוט המשתתפים. היה מי שאמר שבשנה הבאה ימלאו בדיוק 80 שנה להקמת התנועה, וזה יהיה הזמן המתאים להכריז על סגירתה הסופית של המועצה, כפי שקרה בשתי התנועות האחיות - האיחוד והמאוחד.

 

אך לא כולם סוברים כך. בדיון שהתקיים סביב אשרור בחירתה של אורית פראג מקיבוץ דפנה לתפקיד עורכת "הדף הירוק", הביעה יעלה גרנות את דעתה שהעורך או העורכת צריכים להיות חברי הקבה"א, ושבעיתון הקיבוץ לעולם לא ייבחר עורך שאינו מהתק"ם.

 

גם ציפי וגנר התנגדה לאשרור פראג בטענה שהליכי אשרור המינוי מעידים על התנהלות לקויה וכי זה ביזוי המועצה לאשרר בחירה שנעשתה לפני חודשיים.

 

יו"ר רשות "הדף הירוק", אמציה רייז, הסביר כי תהליך הבחירה נעשה על פי הנחיות ועדה בראשות חגי מירום, שהמליצה לא לאחד את "הדף הירוק" עם עיתון "הקיבוץ", אבל לקיים את בחירת העורך בשני העיתונים באותה מתכונת, שעל פיה הגוף הבוחר הוא גוף מצומצם המורכב מוועדת מינויים ורשות העיתון. הוא ציין שנערכו שני מכרזים ופראג נבחרה מתוך 4 מועמדים שהומלצו לגוף הבוחר.

 

גברי ברגיל הסביר שאכן תהליך הבחירה השתבש, מכיוון שמזכירות הקבה"א אישרה את המלצות ועדת מירום להעברת תהליך בחירת העורך מהמועצה לגוף המצומצם, אך לא דאגה לקיים על כך דיון במועצה.

 

מבקר הקבה"א, אלי לוי, ציין כי הביקורת המליצה להביא את הנושא למועצה וזה לא נעשה. שניהם ביקשו מחברי המועצה לאשרר בכל זאת את הבחירה ואת הנוהל החדש.

 

אורית פראג הציגה את עצמה ואת תפיסתה לגבי תפקיד העיתון, והודתה לעורך היוצא, שלמה גלזר. אשרור התפקיד התקבל ברוב קולות מול 3 נמנעים.

 

הסעיף שפתח את דיוני המועצה הוקדש לסיכום מערכת הבחירות של מרצ בקבה"א. רכז המחלקה הפוליטית, רועי פלד, ציין שהעבודה העיקרית נעשתה מול מזכירויות הקיבוצים, וכי מספר המתנדבים ביום הבחירות היה נמוך יחסית לשנים עברו. לדבריו, תנועת השומר הצעיר בלטה לטובה בהתגייסות המונית למען מרצ.

 

בדיון שהתקיים אמר ג'ומס כי אי אפשר לצפות בתקופה של פירוק השותפות בכל התחומים שרק בתחום הפוליטי היא תישאר על כנה. הוא הביא לדוגמה את השומר הצעיר שעבר תהליך חינוכי עד שהגיע להזדהות עם מרצ בבחירות האחרונות.

 

אבו וילן תקף את מפלגת העבודה שהצטיירה כחידוש מרענן, והתנערה מכל התחייבויותיה לאחר הבחירות וגם מכרה את עצמה בזול בכניסה לקואליציה.

 

הסעיף האחרון בישיבת המועצה הוקדש לסקירת פעילות הגופים התרבותיים-חינוכיים המסונפים לקבה"א ומתוקצבים על ידי קרן חבצלת. מנכ"ל גבעת חביבה, חגי הלוי, סקר את הפעילות הנעשית בקמפוס ועמד במיוחד על פעילות הגופים התנועתיים יד יערי ומורשת וכן המכון היהודי-ערבי. בנושא העמידה בתקציב הוא ציין כי לעומת גירעון של 2 מיליון שקל שהיה ב-4 חודשים ב-2005, הרי שב-2006 הגירעון עומד על 300 אלף שקל לאותה תקופה וניתן יהיה להתאזן בסוף השנה.

 

נושא התקציב העסיק את הדוברים בדיון כשאמרי רון ביקש לדעת מה האמת בפרסומים שהיו בעניין זה ב"הדף הירוק". שלמה גלזר ציין שעל פי הדו"חות של גבעת חביבה, הסתיימה שנת 2005 בגירעון של 1.8 מיליון שקל. גברי ברגיל הודה שאכן היה גירעון כזה, וציין שהקבה"א הוא תנועה גדולה המקיימת פעילות ענפה.

 

רכז השומר הצעיר, אייל רייז, אמר כי התנועה סיימה את שנת 2005 באיזון תקציבי. עם זאת, היא תצטרך תשתית פיננסית להרחבת פעילותה בשנה הבאה. רכז השומר הצעיר בעולם, מאיר ברנזבורג, תיאר מספר פרויקטים שהתנועה שותפה להן, ובהם פרויקט מס"ע המעודד צעירים להגיע לארץ לתוכניות ארוכות טווח.

 

נציגי צוותא לא הגיעו לדיון.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים