כפל התפקידים של יעקב בכר - יו"ר חבצלת ויועץ שר הביטחון לענייני התיישבות

כפל התפקידים של יעקב בכר

נחמן גלבוע


יעקב בכר

תרעומת בתנועה על כך שיועץ שר הביטחון לענייני התיישבות ממשיך לכהן כיו"ר חבצלת

 

יעקב בכר ממענית, שסיים לאחרונה את תפקידו כמנכ"ל תשלובת גרנות והתמנה ליועץ שר הביטחון לענייני התיישבות, ממשיך לשמש  גם כיו"ר קרן חבצלת, אך נעדר מהדיון במועצת הקיבוץ הארצי שעסקה בגופים המתוקצבים על ידי קרן חבצלת.

 

כמה מהמשתתפים במועצה הביעו תמיהה על כך שיו"ר חבצלת אינו נוכח בדיון הנוגע באופן ישיר לשימושים הנעשים בכספי הקרן. הסבריו של מזכיר הקבה"א, גברי ברגיל, לפיהם נקרא בכר לדיון חשוב אצל שר הביטחון, עמיר פרץ, ושממילא מדובר רק בדיווח של הגופים הנתמכים ולא בדיון על הקרן, לא הפיגו את התהיות והחששות מפני כפל התפקידים של בכר. היו שתמהו האם הוא אכן יוכל להתמסר להבראת הקרן לצד עיסוקיו התכופים במשרד הביטחון, והיו גם כאלו שטענו שכפל התפקידים אינו חוקי מבחינת התקשי"ר של עובדי המדינה.

 

בכר התמודד בעבר על תפקיד יו"ר הקרן מול יהודה ברעם מעין השופט ולא נבחר, ולאחר מכן התמודד שוב על התפקיד כשברעם עבר למלא את תפקיד המנכ"ל במקום אריק הוך. כשנבחר הצהיר על כך שבדעתו להתמסר להבראתה והסדרתה של קרן חבצלת. לתפקיד יו"ר חבצלת מוקצב תקן של יום בשבוע. "נבחרתי להיות יו"ר חבצלת לקדנציה מלאה ובכוונתי למלא אותה עד תומה", אומר בכר בתגובה. "מבחינת עיסוקי אין שינוי בלוח הזמנים. אני עוסק בענייני חבצלת בכל שבוע, הן בקשר טלפוני עם המנכ"ל והן בישיבות. כפי  הבטחתי, כרגע מתבצעת עבודה על יכולותיה של חבצלת על ידי משרד רואי חשבון חיצוני, לוטקר, שטיין, טולדנו, וכשהיא תסתיים היא תוצג בפני מועצת המנהלים של הקרן ובפני מועצת התנועה ותשקף את הפער הקיים או שלא קיים בין ציפיותיהם מחבצלת לבין יכולותיה".

 

לדברי בכר הוא נועץ ביועצת המשפטית של משרד הביטחון בשאלת כפל התפקידים, ונמסר לו כי אין שום בעיה במילוי תפקיד ציבורי שהתגמול בגינו לא עובר לכיסו אלא לקיבוצו, בנוסף לעבודתו במשרד הביטחון. הוא מוסיף כי הוא מצליח להקדיש לתפקיד יום בשבוע כפי שנדרש ממנו, והוא סומך את ידו על המנכ"ל שעושה עבודה מצוינת תוך התייעצות קבועה אתו. "אני מבין את הרגישות לגבי הגוף שהוא כיום ליבת הקבה"א", מסיים בכר, "ורוצה להרגיע את הדואגים ולומר שהגוף הזה מטופל ומנוהל כראוי. הוא באמת זקוק לשיקום דחוף על מנת לשפר את היכולות שלו לתמוך באג'נדה התרבותית-חינוכית של התנועה, ועל כך אנחנו שוקדים במלוא המרץ ובשקיפות מלאה".

 

אגב, הדיון במשרד הביטחון שאליו נקרא בכר באותו היום, היה על הורדת מאחזים בלתי חוקיים ביהודה ושומרון.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים