תקציב לשרוך הלבן - סיכום בין משרד האוצר למשרד החינוך יאפשר העברת כספים לשוה"צ

תקציב לשרוך הלבן

קרני עם-עד

 


סיכום (בעל-פה) בין משרד האוצר למשרד החינוך יאפשר העברת כספים לתנועת השומר-הצעיר והמשך הפעילות * שומרים, חזק!

 

היום (חמישי) אמורה להתכנס מועצת הקיבוץ-הארצי, כשעל סדר יומה הגשת דו"חות חצי שנתיים של גופים שונים ("חבצלת", "צוותא", גבעת-חביבה וכיו"ב), ביניהם "השומר הצעיר", שברגע האחרון הושג הסכם (בינתיים בעל-פה) בין משרד האוצר למשרד החינוך, על שחרור כספים שיאפשרו את המשך פעילותו.

 

לפי אחד הנתונים שיוצגו בדו"ח, סיימה תנועת הנוער את שנת 2005 בלי חריגה מהתקציב, ואפילו עם יתרה מסוימת שאפשרה החזר חובות עבר. עם זאת, היה מקום לדאגה, היות שתקציב המדינה הבטיח לתנועות הנוער סך של 32 מיליון ש"ח במקום 50 מיליון שניתנו ב-2005. במצוקתם, פנו בראשית השנה ראשי השוה"צ אל הקיבוץ-הארצי וביקשו הלוואת גישור בת מיליון ש"ח, שתאפשר את המשך פעילות הקנים ומשרתי שנת השירות. הקיבוץ-הארצי אישר את ההלוואה, שעד עתה נוצלו ממנה כ-600 אלף ש"ח. בתחילת השבוע עוד הביע אייל רייז, מזכ"ל השומר-הצעיר, דאגה מהסחבת שבאישור התקציב ומהקיצוץ המיועד בתמיכת משרד החינוך בתנועות הנוער, אבל ביום שלישי כבר גילה אופטימיות זהירה. "נכון", אומר רייז, "התקבל סיכום בעל-פה בין משרדי האוצר והחינוך על העברת 20 מיליון ש"ח במסגרת תקנות השינשינים, ושל עוד 20 מיליון ש"ח במסגרת תקנות תנועות הנוער, אבל כל עוד אין הסכם חתום, ושר האוצר לא מעלה את הסוגיה במסגרת הצגת התקציב בכנסת, שום דבר לא בטוח".

 

גברי ברגיל, מזכיר התנועה הקיבוצית, טוען כי על-פי בדיקות שערך, התרשם כי יש מחויבות להסכם. "אני מאמין שהשוה"צ יקבלו את מיליון הש"ח המובטחים להם בגין חלקם בתקציב תנועות הנוער", אומר ברגיל, "ואז יוכלו להחזיר את ההלוואה שקיבלו. בדיעבד אני שמח על ההחלטה של הקיבוץ-הארצי לגבי הלוואת הגישור, למרות הסיכונים הציבוריים הקיימים בהחלטה כזו, כיוון שזה אפשר המשך של הפעילות גם בחודשים הבעייתיים של 2006".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים