נמנע משבר עם הסוכנות - ברגיל פנה לביילסקי במטרה להגיע להבנה בדבר תנאי תשלום נוחים לחובות ההתיישבות

נמנע משבר עם הסוכנות

נחמן גלבוע


גברי ברגיל

ברגיל פנה לביילסקי במטרה להגיע להבנה בדבר תנאי תשלום נוחים לחובות ההתיישבות

 

הסדרת היוון חובות ההתיישבות עוד לפני כינוס הקונגרס הציוני בעוד כשלושה שבועות, הוא היעד המרכזי של מזכיר התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל, המשמש גם כיו"ר מטה ההתיישבות.

 

ברגיל פנה לאחרונה ליו"ר הסוכנות היהודית, זאב ביילסקי, במטרה להגיע להבנה בדבר תנאי תשלום נוחים לחובות ההתיישבות.

 

יוזמתו של ברגיל מגיעה בעקבות החלטה של חבר הנאמנים של הסוכנות ביוזמתו של גזבר הסוכנות, שי חרמש, על תשלום חד פעמי עבור החובות הללו. חובות היישובים לסוכנות נאמדים בקרוב למיליארד שקלים, כשחובות הקיבוצים נאמדים בכ-300 מיליון שקל. ההצעה שהעלה ברגיל דומה במהותה להסדר שנעשה במספר הקיבוצים עם הבנקים, כאשר בתמורה להפחתת החוב לקחו על עצמם הארגונים האזוריים החזר בתשלום חד-פעמי לבנקים, ופרסו את סכום החוב של הקיבוץ אליהם למספר שנים.

 

"לצערי", כותב ברגיל לביילסקי, "ככל שמתקדם הטיפול בנושא ואנו בודקים את ההיתכנות של היישובים לעמוד במבצע, אנו למדים שההצעה הקיימת כיום, גם אם כוונותיה טובות, תשאיר יישובים רבים ללא פתרון. כשליש מהקיבוצים יתקשו לעמוד בתשלום החד פעמי של יתרת החוב. מניסיון שנצבר בטיפול דומה של תשלום חוב באופן מיידי וחד פעמי מול הבנקים, אנו יודעים שההנחה על כך צריכה להיות גבוהה לפחות פי שניים".

 

ברגיל מציין בהמשך כי מבדיקות שעשו במטה ההתיישבות על סמך ניסיון שנעשה עם הבנקים, אם יוחלט על הנחה של 60% ותשלום מיידי של שאר ה-40%, יוכל מטה ההתיישבות בהתגייסות נכונה להבטיח הצלחה גבוהה ביותר של המבצע.

 

"מימוש ההחלטה יכול לעשות טוב לשני הצדדים", מסיים ברגיל, "ובעיקר לקשר החשוב כל כך בין הסוכנות להתיישבות, ולכן אני מבקש לקיים את הפגישה הנ"ל בהקדם".

 

במטה ההתיישבות מציינים כי סיום החוב של הקיבוצים והמושבים לסוכנות, יאפשר להם להתיר את החוזה המשולש עם המינהל והסוכנות לאחר פסיקת בג"ץ בנושא זה. בתחילת מבצע ההיוון ניסו גורמים בסוכנות להחתים את היישובים על מסמך שאינו משחרר אותם מחוזה זה, אולם חזרו בהם לאחר שיחות עם ברגיל ולא כללו את הנושא הזה בהסכם עם היישובים. התרת החוזה המשולש יכולה להיות תמריץ לסיום חובות היישובים. "אנחנו רוצים לקיים את הפגישה עם ביילסקי בהשתתפות מזכירי התנועות וחברי הכנסת עוד לפני הקונגרס", מסביר ברגיל, "על מנת לנסות להגיע להבנות עם חבר הנאמנים שיגיע לפה ולקדם את הנושא הזה עוד השנה".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים