הזרם השיתופי - על הכנס בבארי ב-17.5.06

הזרם השיתופי

נחמן גלבוע


לאתר שווים

הנושא המעסיק ביותר את אנשי הזרם השיתופי הוא בעיקר הקשר בין עבודה ופרנסה.

בכנס שהתקיים בבארי נראו הרבה ראשי שיבה והרבה חולצות כחולות. גיל הביניים נעדר

 

 

 

שבע שנים לאחר הקמתו של הזרם השיתופי בתנועה הקיבוצית וארבע שנים לאחר שנבחר לעמוד בראש צוות ההיגוי של הזרם, מודה הרכז היוצא, אמרי רון, שעדיין לא נמצא בגוף שבראשו עמד מודל מנצח לבעיית המוטיבציה לעבודה ועדיין לא נמצא הפתרון לרצון חברי הקיבוצים להוריש משהו לצאצאיהם. את שתי הסוגיות הללו שהיוו עילה מרכזית למעבר לקיבוץ הדיפרנציאלי, הציע רון לבאי הכנס השביעי של הזרם השיתופי, לבחון ברצינות, על מנת לאמץ פתרון הולם שיהיה שונה מחלוקת שכר דיפרנציאלי ושיוך דירות. רון ציין בדבריו את תמיכת הזרם בקבוצות השיתופיות, את קורס הניהול באוריינטציה שיתופית שהזרם מקיים, ואת העובדה שהזרם השיתופי בחר שלא להיפרד מהתנועה הקיבוצית, אלא לעבוד בתוכה במסגרת אוטונומית.

 

יום רביעי שעבר, בשעות הבוקר, נראה כיום חג בקיבוץ בארי. עשרות מכוניות זרמו למרכז הקיבוץ, כשאת פני הבאים מקדם השלט החגיגי שנתלה על שער הקיבוץ: "קיבוץ - דרך וערך, בירור ערכי הליבה". המשתתפים ניגשו לשולחן ההרשמה, נרשמו וקיבלו תיק משתתף ופנקס שי עם ברכות שימושיות. משם עברו היישר לשולחנות הקפה והעוגות. מארגני הכנס מספרים שהם הופתעו לטובה. ציפו ל-200 איש והגיעו 400. מבט מהיר מגלה את החלוקה הדמוגרפית הברורה. ותיקים רבים בעלי שיער כסוף שהגיעו מכל קצוות הארץ, וקבוצות של צעירים לובשי חולצות כחולות מתנועות הבוגרים. אני לא רואה פה את דור הביניים, אומרת נעמיקה ציון מקיבוץ מגוון, שלא נראתה מופתעת במיוחד מהתצפית.

 

הכנס נפתח בדברי ברכה של מזכיר בארי, צבי אלון, המשתבח בעובדה שהקיבוץ משגשג ופורח כקיבוץ שיתופי. הרצאת הפתיחה של ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן שכותרתה "צמיחה וסולידריות בחברה הישראלית", עוסקת בדוגמאות מהארץ ומהעולם מתוך ניסיונו של המרצה כעובד לשעבר של הבנק העולמי. ברוורמן מתייחס בכמה מילים לטעויות  הקואופרציה והקיבוץ בישראל, ומגדיר אותן כטעויות ניהוליות-מערכתיות כשנעשה שימוש לא נכון במושג הערבות ההדדית והייתה הפרדה בין הסמכות לבין האחריות. עם זאת, הוא טוען בתוקף שהצלחתו של הקיבוץ בעתיד ושל כל מדינת ישראל, נעוצה בדבקות בערכים ופעילות מתוך אידיאולוגיה. שילוב של השמירה על ערכי הליבה עם התנהלות נכונה, יבטיחו את המשך קיומו של הקיבוץ והתנועה הקיבוצית לעתיד.

 

לאחר אתנחתא מוזיקלית וסרט על קיבוץ בארי החוגג 60 לקיומו, עולה מזכיר התנועה זאב

(ולוולה) שור לשאת דברים בשם המזכירים. הוא פותח באמירה פוליטית בזכות מערך שצריך לקום בין העבודה למרצ שיתרום גם לכוחה של התנועה הקיבוצית, ומציין בהמשך שהצוות למיזוג התנועות קרוב כבר להצעה מוגדרת שתובא למועצת התנועה. ולוולה מספר על 40 קיבוצים שיצטרכו טיפול נקודתי ועל הניסיון לרתום 40 קיבוצים מבוססים לעזרתם. הוא מברך על המעבר של משרדי הזרם השיתופי מאפעל לבית התנועה, ומדגיש את העובדה שחברי קיבוצים שיתופיים גויסו לתנועה כראשי אגפים משפיעים.

 

ההרשמה החופשית לחוגי הדיון יכולה להצביע על הנושאים המעסיקים במיוחד את באי הכנס. חוג עבודה ופרנסה זוכה למספר המשתתפים הרב ביותר, אחריו החינוך לקיבוץ - תנועות הנוער, ערבות הדדית, שותפות בנכסי הכלל, צמיחה דמוגרפית, משימתיות בחברה הישראלית, ובמקום האחרון - דמוקרטיה ישירה.

 

לאחר חוגי הדיון עוברים משתתפי הכנס לארוחת צוהריים מאוחרת, וחוזרים שוב לאולם לסיכום החוגים, דיון פתוח, והחלפת רכזי הזרם ובחירת צוות ההיגוי. מבט חטוף מגלה שהאולם שהיה מלא מפה לפה עד הצוהריים, התרוקן במידה רבה ואת ההחלטות יקבלו אנשי הגרעין הקשה או אלו שלא נחפזו לצאת לצפון הרחוק. נציגי החוגים מדווחים על הדברים שעלו בהם ועל ההחלטות שהתקבלו.

 

ג'יימס מהמחנות העולים מדווח על מפגש שהיה למעגל הקבוצות, 27 קבוצות שיתופיות החיות ברחבי הארץ, ומתלבטות לגבי מהות הקשר שייצרו עם התנועה הקיבוצית. אהרון ידלין עושה הבחנה בין ערכי הליבה לבין הנעשה בקיבוץ המתחדש, דני זמיר מחזק את דבריו, עמיקם אוסם עומד על הצורך לטפל בקליטה בצורה מקצועית, ויואל מרשק מדגיש שעל התנועה להיות חברתית-משימתית ולא משרד לאינטרסים.

 

בהצבעת רוב מהירה של מי שנשאר באולם נבחר אלישע שפירא כרכז הזרם השיתופי, ומאושרת הרשימה שהוכנה מראש של צוות ההיגוי של הרז"ש. לקול תשואות הקהל מוענק זר פרחים לרכז המסיים, אמרי רון, ושפירא מבטיח להמשיך בדרך ולנסות ליישם את כל הרעיונות שעלו בכנס. 

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים