הקיבוצים השיתופיים נאבקים בסחף ההפרטה - חברי התנועה מבקרים: הקיבוצים מתפרקים ממחויבות כלפי חבריהם

הקיבוצים השיתופיים נאבקים בסחף ההפרטה  

חברי התנועה מבקרים: הקיבוצים מתפרקים ממחויבות כלפי חבריהם

מאת אלי אשכנזי, הארץ 19.5.2006


דפנה קנטור, מנהלת משאבי האנוש בתנועה הקיבוצית, פירסמה לפני שנה את טבלת השכר בקיבוצים. הטבלה המחישה לראשונה את פערי השכר בין חברי הקיבוצים הדיפרנציאליים, שבהם מחולקות משכורות לא אחידות. לראשונה יכלו הכובסת ומנהל הענף להיווכח בפערי השכר ביניהם. אנשי הזרם השיתופי, הדוגלים בשוויון בין חברי הקיבוץ, לא הופתעו.

תצלום: לימור אדרי

 

כנס של הזרם השיתופי

של התנועה הקיבוצית בקיבוץ בארי, שלשום.

רק כ-90 מתוך 273 קיבוצים בישראל

ממשיכים להתנהל על פי הדגם השיתופי


אחרי כמה שנים של מאבק במרוץ לדגם המופרט, החליטו אנשי הזרם השיתופי לבדוק שוב את ערכי השיתוף, בכנס השנתי בקיבוץ בארי שלשום. "מרבית הקיבוצים הדיפרנציאליים מצויים במסלול של התפרקות מכל מחויבות ואחריות כלפי חבריהם", הטיחו שלשום בכנס כלפי הזרם הדיפרנציאלי ששולט בתנועה.

קנטור, לעומתם, משוכנעת ש"מרבית הקיבוצים המופרטים מנהלים את מערך העבודה בשפיות". לדבריה, "אנחנו מהווים אור לגויים, יש בקיבוצים הרבה הוגנות לעובד. בקיבוץ השיתופי עולם העבודה של החבר מוגן. זה יפה וטוב, אבל יש בעיות של ניוון, אבטלה סמויה ובעיית מוטיווציה". המשתתפים בכנס הודו כי בקיבוץ השיתופי צריך להתמודד עם בעיות כמו המוטיווציה לעבודה כשאין תגמול חומרי.

מריו טויב, מזכיר קיבוץ ניר יצחק ומנכ"ל תאגיד "מעוף לקיבוץ" מייעץ לקיבוצים כיצד להתייעל מבחינה עסקית מבלי לפגוע בדגם השיתופי. טויב משוכנע כי ניתן להתחדש על בסיס השיתופיות. לדבריו, "גם בעולם הגדול כשמדברים על מוטיווציה ועבודה, לא רואים הכל דרך החור של הגרוש".

העיתונאי עזרא דלומי, עורך אתר האינטרנט "שווים" שמייצג את רעיונות הזרם השיתופי, כואב את "אווירת ההפרטה ששוררת בארץ ושחדרה לקיבוץ". לדבריו, "המנהל בקיבוץ רואה את חברו המנהל בחוץ ורוצה להיות כמוהו, אבל זה לא קרב מאסף, מדובר במאבק מתמיד. אנחנו פועלים מול סביבה תודעתית עוינת. זו שיטה שדורשת הקרבה".

לדברי דלומי, "עכשיו רואים שאי אפשר להיות ?קצת קיבוץ', כמו שאי אפשר לאכול ?קצת חזיר' - ברגע שאכלת חזיר אתה כבר שם". כלומר, מרגע שהקיבוצים החלו בפערי שכר, הם החלו תהליך שבסופו יפסיקו להיות קיבוץ. "אין ספק שאותם קיבוצים יעברו עוד שלבים", אומר דלומי.

את עומק השינוי ניתן להמחיש דרך התהליכים שעברו בחמש השנים האחרונות 40 קיבוצים במרכז הארץ. לפני חמש שנים, 37 מהם היו שיתופיים ורק שלושה מופרטים. היום התמונה התהפכה: 37 מהם עברו לדגמים שונים של חלוקת תגמולים כספיים.

ילנה קיפר ועדי רוזנטל, שמלווים את אותם קיבוצים מטעם התנועה הקיבוצית, אומרים כי "קשה לשמור על שיתוף כשהמדינה מפנה עורף לרעיון הקיבוצי, וכשהכל מסביב מתנהל אחרת לחלוטין ממה שהיה לפני 30 שנה". לדבריהם, "רק קיבוץ שיש לו עורף כלכלי, כמו שפיים וגן שמואל, יכול לשמור על הדגם השיתופי".

רק כ-90 מתוך 273 הקיבוצים בישראל ממשיכים להתנהל על פי הדגם השיתופי, ללא חלוקת תגמולים כספיים. מתוך אותם קיבוצים שוויוניים רק כ-30 נחשבים בעלי אידיאולוגיה מוצקה של שמירה על ערכי השוויון.

לדברי אמרי רון, הרכז היוצא של הזרם, "יש לדון בשאלה אם יש לשים גבולות לשותפות עם גורמים חיצוניים". לדבריו, "קואופרטיבים בעולם מגבילים עצמם בכניסה לשותפות עם הון זר ולא מוכנים לאבד את השליטה בקואפרטיב, ואילו אצלנו יש כבר קיבוצים שמאבדים את השליטה על אמצעי הייצור".

חברי הזרם השיתופי יכלו לשאוב שלשום תקווה מנוכחותם של כ-20 בוגרי תנועות נוער בכנס. בוגרי תנועות "הבונים-דרור", "השומר הצעיר" "המחנות העולים" ובוגרי מכינת רבין (מכינה קדם צבאית חילונית) הם חברי "מעגל הקבוצות" - המונה כ-600 אנשים שחיים בכ-30 קיבוצים עירוניים שיתופיים ברחבי הארץ. לדברי דלומי, שיתוף פעולה איתם הוא הסיכוי שלהם לעתיד.

יוזמה בתנועה הקיבוצית: קיבוצים מבוססים יעזרו לחלשים

התנועה הקיבוצית יוזמת פעולות עזרה לקיבוצים החלשים. באחרונה התקיימה פגישה בהשתתפות נציגים של 40 קיבוצים מבוססים, שנועדה למצוא דרכים שבהן יוכלו לסייע לקיבוצים המצויים בקשיים כלכליים וחברתיים.

לדברי מזכירי התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור וגברי ברגיל, "חשוב שהסולידריות תתקיים לא רק בתוך כל קיבוץ אלא גם בין קיבוצי התנועה". בתנועה הקיבוצית אמרו כי זהו "ניסיון ליצור מסר של סולידריות בין כל הקיבוצים כלפי המערכות החיצוניות ולהפעיל קבוצת לחץ מול גופים פיננסיים".

לדברי שור, "חשוב לזכור שעזרה הדדית בתוך תנועה איננה מתמצית רק בערבות בין חברים בתוך הקיבוץ הבודד, אלא נבחנת גם במצב שבו קיבוצים מבוססים ותאגידים קיבוציים יתנו בעת הצורך גב ציבורי לקיבוץ הבודד המצוי במשבר כלכלי-חברתי ונמצא תחת איום של נושים וגופים פיננסיים חיצוניים". בעבר אמר שור כי יפעל לכך שקיבוצים גדולים ומבוססים יחרימו בנקים שמטילים עיצומים על קיבוצים במצוקה.

רעיונות נוספים מציעים שקיבוצים חזקים יאמצו קיבוצים הזקוקים לעזרה ויגישו להם עזרה ניהולית, תוך בדיקת האפשרות שימי העבודה של אותו כוח ניהולי יהיו תרומה של הקיבוץ התומך.

פעולות של עזרה ושיתוף פעולה עדיין מתקיימות בתנועת "הקיבוץ הדתי" שהקפידה לשמר את הקרן לעזרה הדדית בין הקיבוצים הדתיים, וכן לעודד קיבוצים "חזקים" לאמץ את הקיבוצים ה"חלשים" השכנים.

פרסומים אחרונים במדור עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים