מנוי וגמור - מינויים פוליטיים לטובת התנועה הקיבוצית

מנוי וגמור

קרני עם-עד


יעקב בכר

סוף סוף אור בקצה מנהרת המינויים הפוליטיים * יעקב בכר הוא יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות * איתן ברושי הוא מנכ"ל משרד המדע, תרבות וספורט * יש סיכוי טוב למינוי קיבוצי בכיר במשרד התיירות ובמשרד החקלאות * וגם שמוליק ריפמן שוקל אפשרויות * המירוץ לצמרת של חברינו

 

הישגים לחברינו במשרדי הממשלה. יענקל'ה בכר, כפי שפורסם לראשונה בעיתון "הקיבוץ", נכנס לתפקידו כיועץ שר הביטחון לענייני התיישבות. איתן ברושי יכהן כמנכ"ל משרד המדע, תרבות וספורט, בראשו עומד אופיר פינס-פז. ברושי אמור היה לשוב רק בערב יום שלישי מארה"ב, ועל עזיבתו הצפויה את ראשות המועצה האזורית עמק יזרעאל וכניסתו לתפקיד החדש יגיב במועד מאוחר יותר. גורם בכיר בתנועה הקיבוצית הבטיח כי בשבוע הבא ישוחררו לפרסום שמותיהם של שני חברי קיבוצים - שאחד מהם יכהן כעוזר שר התיירות לענייני התיישבות, והשני במשרת מנכ"ל משרד החקלאות.

 

יענקל'ה בכר (מענית) החל השבוע למלא את התפקיד באופן רשמי, והוא אמור למסור להנהלת "מפעלי גרנות" את ההודעה הרשמית על התפטרותו. "במקביל לעבודתי כעוזר שר הביטחון לענייני התיישבות", אומר בכר, "אני מתכוון להעביר למחליפי ב'גרנות' את התפקיד בצורה מסודרת. שני הדברים העיקריים שברצוני לקדם במסגרת תפקידי הנוכחי: טיפול הגון ומקדם ביישובי עוטף-עזה, קו הגדר, גבול הצפון. קיבוצים הזקוקים למענה של משרד הביטחון על צורכיהם המיוחדים, יזכו לכך. דבר נוסף - במסגרת תוכנית ההתכנסות הצפויה, אשאף לגבש מדיניות הדומה לזו שהייתה בתוכנית ההתנתקות, כאשר קיבוצים יקלטו לתוכם או לצדם מפונים, בנוסח 'מודל יד-חנה'. אשמח לשתף פעולה עם כל גורם, קיבוצי או אחר, שיבקש את התערבות משרד הביטחון ואת טיפולו".

 

אחד הגורמים שבוודאי יבקש את התערבות יועץ שר הביטחון, הוא "צוות התיאום" התנועתי שדן השבוע בטיפול בקיבוצי עוטף-עזה הסובלים ממציאות ביטחונית קשה, ובפרט זיקים, כרמיה ויד-מרדכי. הצוות החליט להתרכז בקידום מתן האישור מוועדת הכספים לקבלת 52 מיליון ש"ח מתוך 220 שאושרו לא מכבר בממשלה; בקידום האישור הממשלתי לסכום המלא הנדרש למיגון היישובים בעוטף-עזה מעבר לסכום שאושר; בהכנסת זיקים, כרמיה, יד-מרדכי וגבים לרשימת היישובים הזכאים לתנאי אזור עדיפות א' בתחומי החינוך והשיכון; ובמציאת פתרון לחדרי ביטחון שלא יהרסו את תשתיות הקיבוצים (סכנה שקיימת עם הכנסת חדרי הביטחון שמפנה כרגע מערכת הביטחון ליישובים). סוכם שיש להיערך למאבק ציבורי שיעלה את הנושא למודעות הממשלה ויבטיח את התוצאות הנדרשות לאבטחת הקיבוצים בסביבה. מזכירי התנועה, בתיאום עם ראשי המועצות הנוגעים בדבר, ירכזו את הנושא.

 

מה הציע אולמרט לריפמן

 

בתחילת השבוע חזר מארה"ב שמוליק ריפמן (ראש המועצה האזורית רמת נגב ויו"ר מרכז המועצות האזוריות), וגילה כי הוא "מועמד" לתפקידים נחשקים, כמו: ראש חטיבת ההתיישבות בסוכנות, וראש מינהלת ההתנתקות במקומו של יונתן בשיא, העומד לפרוש בקרוב מתפקידו. בשני המקרים, כך טוען ריפמן, מדובר בפרסומים שבינם לבין המציאות - אין דמיון רב. "כל מי שכותב את הדברים עושה זאת על דעת עצמו", אומר ריפמן. "עוד בהיותי בארה"ב התקשר אליי ראש הממשלה אולמרט ושוחחנו על נושאים אחדים, אבל לא על תפקיד זה או אחר שכביכול מיועד לי. סיכמנו להיפגש לאחר שובי ארצה, וזאת נעשה בקרוב. בינתיים, ועוד לפני שאדע מי עומד מאחורי הפרסום כאילו אני מועמד להחליף את בשיא, התחילו להגיע אליי טלפונים מגורמים שונים המבקשים שאקח את התפקיד הרגיש במינהלת, ושאסייע להם בעניינם".

 

ש: ואם תבוא פנייה רצינית מאיש רציני, אתה לוקח?

שמוליק ריפמן: "אני נהנה ממה שאני עושה, לקום מדי בוקר לעבודתי שכוללת גם את ראשות פיתוח הנגב, ואני לא חש צורך לעסוק במשהו אחר. יחד עם זאת, נהוג לומר שאם ראש הממשלה מבקש, קשה מאוד לסרב. אני משוכנע שאוכל לבצע את המטלה, אבל בשלב זה מדובר בידיעה שאין לה רגליים, כמו גם השמועה שאתמנה לראש חטיבת ההתיישבות. חשוב יותר בעת הזו להעביר 200 מיליון ש"ח לנגב ולגליל, כפי שהמליצה ועדת המנכ"לים ואישרה ממשלת שרון".

 

אם יקבל ריפמן על עצמו את תפקיד ראש המינהלת, יהיה עליו לעבוד עם שר הביטחון עמיר פרץ, אותו תקף לא מעט במהלך הפריימריס במפלגת העבודה ובמערכת הבחירות לכנסת. לפחות בעניין זה ריפמן אופטימי: "צריך לעשות הפרדה בין חילוקי הדעות שקיימים לבין העבודה המקצועית".

 

מי פורש לקדימה

 

"רב סרן שמועתי" (שבינתיים עלה לדרגת אלוף) מדבר על שישה חברי כנסת מ"העבודה" שמתכוונים לפרוש מהמפלגה ו"לערוק" לקדימה, בה יקימו חטיבה עצמאית. מי שמוביל את המהלך (לטענת "מעריב") הוא ח"כ מתן וילנאי, שאף נפגש בנושא זה עם אהוד אולמרט. וילנאי עצמו מכחיש זאת, כמו גם קולט אביטל ואורית נוקד, שגם שמה שורבב לעניין. "שמעתי על כך מהתקשורת, ולא ידוע לי על מגעים בעניין. אני חברה בסיעת העבודה-מימד", אומרת נוקד.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים