גברי ברגיל בהתקפה קשה על החטיבה להתיישבות: נולדה בחטא

גברי בהתקפה קשה על החטיבה להתיישבות: נולדה בחטא

יעקב דרומי


גברי ברגיל

מזכיר התנועה קורא להגביל את סמכות החטיבה להתיישבות, דרכה עוברים כספים מיהודי חו"ל, לטיפול בהתיישבות בנגב ובגליל בלבד - ולא בשטחים

 


הקו הירוק - ויקיפדיה

גברי ברגיל, מזכיר התנועה, יוצא ביוזמה למהפכה בחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית וקורא לקבוע לה מדיניות ותפקיד בטיפול בהתיישבות בנגב ובגליל בלבד. בכך מעוניין ברגיל להפסיק את הנוהל בו הפכה החטיבה להתיישבות להיות מכשיר להעברת כספים להתנחלויות בשטחים. היוזמה של ברגיל באה לא מעט בגלל המתיחות שנוצרה בכל נושא הקיבוצים הזעירים.

 

מכתבו של שלמה בן אליהו, מנכ"ל החטיבה להתיישבות, שפורסם במלואו ב"הדף הירוק" ובו הצעה להקים ועדה מבין חברי מועצת מקרקעי ישראל שתגבש הצעה "כיצד להחזיר למינהל ולמדינה את הנכסים הגדולים שניתנו לקיבוצים הזעירים", הביא לשיא חדש את המתח שנוצר בין התנועה הקיבוצית לבין 'רשויות המדינה', ו'המוסדות המיישבים', בנושא הקיבוצים הזעירים.

 

החטיבה להתיישבות

 

החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית עלתה לכותרות בדו"ח שכתבה עו"ד טליה ששון על ה"מאחזים הבלתי מורשים". ההסתדרות הציונית, אליה שייכת החטיבה להתיישבות, היא גוף מיישב. לפי "דו"ח המאחזים", החטיבה להתיישבות הייתה אחת הרשויות המרכזיות המעורבות במאחזים הבלתי מורשים. היא תוקצבה מאוצר המדינה והוטל עליה לסייע לממשלה בהקמת יישובים ישראלים בשטחי יהודה ושומרון (בתכנון, בפיתוח, בהקמת המחנה הראשוני ויצירת אמצעי ייצור), אך בכפוף לקבלת אישור הדרג המדיני המוסמך להקמת יישוב או להרחבתו. בדו"ח הדגישה עו"ד ששון כי החטיבה להתיישבות הקימה בעיקר מאחזים בלתי מורשים רבים, ללא אישור הדרג המדיני המוסמך "מהחלטה של ממשלה, עבר הטיפול, בהקמת יישובים חדשים, להחלטה של פקידים".

 

"החטיבה להתיישבות", אומר גברי ברגיל, "נוצרה והוקמה בחטא. לוי אשכול, כראש ממשלה, הקים את החטיבה, כדי לבנות מכשיר חוץ ממשלתי שיעביר כספים להתנחלות בשטחים, שכן הממשלה הבטיחה לאמריקנים שלא להעביר כספים לשטחים. הממשלה העבירה את הכספים לחטיבה להתיישבות במסגרת ההסתדרות הציונית וכך נוצר הפשע המושלם. מצד אחד, יכלה הממשלה לרחוץ בניקיון כפיה ולומר שהיא לא מעבירה כספים לשטחים, ומצד שני יכלה ההסתדרות הציונית לומר לתורמים היהודים, שהיא לא משקיעה את כספי התרומות שלהם בהתנחלויות, שכן הכסף לשם מגיע מממשלת ישראל".

 

"הסידור הזה", אומר ברגיל, "פועל יותר מדי שנים, בצורה לא נכונה ולאור ההתפתחויות של השנים האחרונות, הגיע הזמן לעשות סדר בנושא זה".

 

ברגיל עומד להביא את הצעתו בכינוס הקונגרס הציוני העולמי, ב-18 ביוני. הקונגרס הוא המוסד העליון של ההסתדרות הציונית והרשות המחוקקת העליונה שלה, והוא מתכנס לפחות פעם בארבע שנים. בקונגרס נוטלים חלק יהדות התפוצות ונציגי המדינה, כאשר יחסי הכוחות בחו"ל בדרך של בחירות בקהילות היהודיות, ובארץ בהתאם לבחירות לכנסת. מרצ העולמית אמורה לשלוח 10 צירים לקונגרס (מתוך 50 צירים בכל העולם, כולל בישראל). ברגיל מעריך כי נוצר עתה עיתוי נכון להשפיע על שינוי בהסתדרות הציונית. "ערב הבחירות, נחתם הסכם שיתוף פעולה בין מפלגת העבודה, מרצ והתנועה הרפורמית, וייתכן בהחלט מצב שייווצר גוף שיוכל להשפיע משמעותית על סדר היום", הוא אומר. "כאשר ממשלת ישראל, בעקבות דו"ח טליה ששון, מחפשת דרכים להפסיק את העברת הכספים לשטחים, צריכה ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית לקבל החלטה שהיא לא ממשיכה להיות עלה תאנה של ממשלת ישראל, להעברת כספים להתנחלויות לשטחים, והיא צריכה להסיט את כל הפעילות שלה לפיתוח הנגב והגליל".

 

ברגיל מוסיף כי לפני כשנתיים התקבלה החלטה בעצרת השנתית של הסוכנות, כתוצאה מדחיפתו של שי חרמש, גזבר הסוכנות, שהחטיבה להתיישבות תתחיל לעבוד גם בנגב ובגליל. "הכוונה הייתה מצוינת, אבל בפועל הסתבר שההחלטה רק נתנה לחטיבה להתיישבות דרך להתקשט בנוצות שנראות פופולריות, כפיתוח הנגב והגליל, אבל בפועל, רוב מוחלט של הכסף המשיך לזרום להתנחלויות. תקציב החטיבה להתיישבות היה לפני שנה 150 מיליון שקלים, כאשר רק 10 מיליון שקלים מתוכם יועדו לפיתוח הנגב והגליל. לא ייתכן שהחטיבה להתיישבות תקרא לממשלה לקיים דיונים על אופי סגירת הקיבוצים הזעירים, ודווקא היא, שאמורה לעסוק בחיזוקם, תוביל יוזמה של פירוקם".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים