פוליטיקה של מינוי - דובר חדש למחוז הקיבוצים

פוליטיקה של מינוי

אריק בשן


שלמה גלזר

 

ליאונרדו כמרקחה: מי בדרך לתפקיד דובר מחוז הקיבוצים של "העבודה" * שלמה גלזר (ניר-דוד), העורך היוצא של "הדף הירוק" (שימשיך, כנראה, לכתוב במקביל בעיתונו) * מינויים בצמרת

 


שבולת

לשבולת שופט-אדלמן (ראש-הנקרה), מזכירת מחוז הקיבוצים של העבודה, אין מושג ירוק על מה מדובר: "אני לא יודעת שאני מקבלת דובר, כל הסיפורים על דובר חדש לא עברו על שולחני". לדבריה, הדובר האחרון של מחוז הקיבוצים, דוד ארז, סיים את עבודתו מיד לאחר הבחירות. "אני חושבת שהמחלקה הפוליטית לא זקוקה עתה לדובר", היא אומרת, "ולו רק משום שנגמר התקציב".

 

ש: אז "סידרו" לך דובר מאחורי הגב?

שבולת שופט-אדלמן: "למחלקה שלנו שני ראשים. לראש השני, יו"ר המחוז, קוראים ולוולה. אני משערת שהוא יודע את המצב. אם במסגרת ההיערכות החדשה ירצה להוסיף דובר - יצטרך למצוא לשם כך מסגרת תקציבית".

 

מה שיודעת או לא יודעת שופט-אדלמן לא משנה את העובדות: שלמה גלזר (ניר-דוד), העורך היוצא של "הדף הירוק", בדרך לדוברות המחוז. "אתם כולכם יודעים ומדברים על מה שעדיין אינני יודע", אומר גלזר. "סיימתי שמונה שנים בעריכת הדף-הירוק. אחרי שאסיים את חופשתי אמשיך, לפי הסיכום העקרוני, ככתב בעיתון. מאחר שהדברים עדיין לא סוכמו עד תום, קיבלתי, ועודני מקבל, הצעות עבודה נוספות - מלבד היותי מזכיר בקיבוצי. בין היתר היה דיבור מאוד כללי עם ולוולה. אשב ואשקול את ההצעות. אני מעריך שלא אהיה מובטל".

 

ש: על-פי הידוע, הדברים כמעט סגורים.

שלמה גלזר: "זה ייתכן. אני לא אחראי על מי אמר מה. הרעיון עלה עם ולוולה. בינתיים לא בדקנו את המשמעויות ואת היקף המשרה. מבחינתי שום דבר עוד לא סגור".

 

ש: וזה תפקיד המתאים לתפיסת עולמך?

"אני לא ממש איש מרצ, למרות שהייתי העיתונאי שקרא באופן הבולט ביותר להצביע עבור המפלגה, כי ראיתי את טובת אבו וג'ומס. אישית, אינני חבר בשום מפלגה. אם אקבל את התפקיד לא אעשה זאת נגד מרצ, נגד הקיבוץ-הארצי או נגד גברי ברגיל, מזכיר התנועה - שהעימות אתו על תפקיד עורך העיתון גלש, לצערי, לפסים אישיים מיותרים. שיהיה ברור: אין שום קשר בין תפקיד כזה או אחר לבין יחסיי עם ברגיל. אם אזוז למשבצת הפוליטית, אעשה, כמובן, כמיטב יכולתי למען מי שאעבוד אתו, אבל לא נגד מישהו".

 

ש: ודוברות במקביל לכתיבה בעיתון - הולך?

"אני לא מעוניין להתייחס לכך בינתיים. אם זה יהיה מעשי - אתייחס".

 

גם זאב (ולוולה) שור עדיין לא ממהר, בחול-המועד, לברך על המוגמר, אם כי אינו מכחיש שהרכבת כבר יצאה מהתחנה: "אנחנו בשלבים אחרונים של אישור העניין. אביא את הנושא לפני הנהלת המחוז. גלזר שוקל את המינוי בחיוב. סברתי שחשוב שלעניין זה ישמש חבר קיבוץ, ומההיכרות רבת השנים שלי עם גלזר חשבתי שהוא מתאים. אגב, שתדע, הוא הצביע למפלגת העבודה".

 

ש: מצד אחד דובר, מצד שני כתב?

ולוולה:"אבדוק את זה. לא מדובר ב'פול טיים ג'וב'. אדם צריך להתפרנס ממשהו, לא? נמתין ונראה".

 

ש: ומינוי כזה אינו עלול להתפרש כהתגרות במזכיר השותף?

 "אני וגברי בקשרי עבודה טובים. בנושאים פוליטיים קיימת הפרדה, ואף אחד לא יתערב בעניין הפוליטי, מינוי דובר המחוז. לא ראיתי שום סיבה להתייעץ עם גברי בעניין זה, וכל מי שרוצה לפרש פירושים עושה זאת על אחריותו בלבד".

 

מגברי ברגיל התקבלה התגובה הבאה: "לראשונה אני לומד על העניין, באופן מסודר - מהעיתון. אצטרך לבחון את הנושא ולגבש עמדה באמצעות הגופים המוסמכים של הקיבוץ-הארצי. אני מתקשה לחשוב שאפשר להיות דובר של גוף פוליטי-תנועתי ובאותה עת לשמש ככתב באחד מעיתוני התנועה. על פניו, הדבר לפחות נראה כסותר את כללי האתיקה". _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים