איחוד העיתונים, הוחלט!

שמעון הלמן, דובר התק"ם

 

התק"ם והקיבוץ-הארצי החליטו לאחד את "קיבוץ" והדף הירוק" * ולהוציא עיתון תנועתי חדש משותף * דובר התק"ם מדווח במדורו "תקמון"


נכתב ב-19.12.1990


מתחרות - לשיתוף

 

המזכירות הרחבה דנה בהצעה לאחד את העיתונים התנועתיים: "הדף הירוק" ו"קיבוץ". תחילתו של המהלך לפני כשנה, בדצמבר 1989, כשהוטל על צוות של ארבעה חברים (שניים מהתק"ם ושניים מהקבה"א) להכין הצעה לשיתוף פעולה בין התנועות בכל נושאי התקשורת.

 

הצוות הביא את המלצותיו בפברואר 1990, ואלו אושרו במזכירות הפעילה של התק"ם ובוועד הפועל של הקיבוץ-הארצי.

 

ביום ראשון הובאה למזכירות הרחבה ההצעה להוציא "עיתון לתנועה הקיבוצית", שיבוא במקום שני העיתונים הקיימים. בדיון (בו השתתפו גם אנשי הרשות הציבורית של "קיבוץ", עורכיו וכתביו) נשמעו דעות שונות. המחייבים העדיפו עיתון אחד, מקצועי, הפונה גם לחברים וגם לציבור עירוני. לדעת השוללים, התחרות בין שני העיתונים היא בריאה, יותר חברים יכולים לעסוק בכתיבה עיתונאית, ועדיף עיתון תק"מי ייחודי - נפרד. בסופו של הדיון התקיימה הצבעה, וברוב (קטן) המליצה המזכירות למרכז התנועה, ששתי התנועות יוציאו עיתון חדש משותף.

 

בדיון עלתה גם שאלת השתקפות התק"ם, ותנועת העבודה כולה, בתקשורת. יצחק בן-אהרון טען שאנחנו במצב של מנודים במדינה ואיננו זוכים בפרוטה מהתקציבים האדירים שמזרימים למערכות הדת. לבד מתמיכתו באיחוד העיתונים, הוא טען שעלינו להגיע למדיום התקשורתי כדי שדברינו יגיעו לציבור הרחב.

 

מפעל השקל

 

במסגרת הקריאה השנייה של תקציב התנועה תציע המזכירות הפעילה להמשיך גם בשנה הקרובה ב"מפעל השקל". תמורת סכום צנוע (6 ש"ח לחבר) יתאפשר לכל קיבוץ לבחור מופע של אחת מלהקות התרבות שלנו (תזמורת, תיאטרון, מחול, מקהלה), ויחד עם זאת הדבר מאפשר גם לאזן את תקציב הפעילות הצנוע של להקות אלו. הסיני טוען שכאשר יש לו שתי מטבעות הוא קונה באחת לחם ובשנייה פרח. מכיוון שקשה לגדל פרחים בלי מים, הרי שמפעל השקל מאפשר, חלקית, לפרחים לפרוח.

 

 

מה נשתנה?

שירלי זינגר

 

העיתונים לא יאוחדו

 

שמעון הלמן (אפיקים), יו"ר רשות "הקיבוץ", מספר על ניסיונות האיחוד לאורך השנים: "הפגישה הראשונה בנושא התקיימה ב-1989, ובעקבותיה הבאנו הצעה למועצת התק"ם לאיחוד העיתונים, והמועצה אישרה אותה.

 

גם בקיבוץ-הארצי הנושא התגלגל, ולאחר מספר חודשים הגיע למועצת הקבה"א, שאישרה גם היא את ההצעה. בפועל, זמן קצר לאחר מכן, עמדנו בפני מערכת הבחירות של 1992, בה מפ"ם והעבודה התמודדו בנפרד, והיה ברור שלפני בחירות לא מאחדים עיתונים, כאשר לכל מפלגה יש עיתון 'משלה'. בהמשך הנושא התמסמס. לאחר סגירתם של 'על המשמר' ו'דבר' עברו 'הדף הירוק' ו'הקיבוץ' ל'מעריב מקומונים' ול'ידיעות תקשורת' (בהתאמה). עם השנים קמו עוד שתי ועדות שעסקו בנושא איחוד העיתונים. האחרונה, בראשות חגי מירום, החליטה להותיר את המצב כמות שהוא. אני לא צופה איחוד כזה בשנים הקרובות, ובאופן אישי מאמין שיש זכות קיום לשני העיתונים, מה גם שכיום שני העיתונים אינם מכבידים על תקציב התנועה".

 
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים