ללמד את חברי הקיבוצים קשת

יעקב דרומי

 

נדחה הדיון בהחלטה 979. המאמץ לדחות את הדיון הביא לשיתוף פעולה ראשון בין התארגנות "כאן ביתי" ו"הקשת המזרחית"  


יעקב בכר

נדחה הדיון במועצת מקרקעי ישראל, שהיה אמור להתקיים ביום ראשון האחרון, בנוסח הצעת ההחלטה בדבר "קביעת הזכויות בחלקת המגורים" (המלצות ועדת הבר לשיוך דירות לחברים - 979).

 

שורה של גורמים, ובהם מזכיר התנועה ולוולה שור,  שי חרמש, איתן ברושי, הוועד הציבורי "כאן ביתי" ומקורבים למ"מ ראש הממשלה, פנו כל אחד בנפרד (בלי תיאום מוקדם) במהלך השבוע שעבר אל מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה ומ"מ ראש הממשלה והשר אולמרט, הממונה על מועצת מקרקעי ישראל, בדרישה לדחות את ישיבת המועצה.

 

כזכור, לאחר אישור המלצות הדו"ח הוקמה ועדת ניסוח שתפקידה היה "לתרגם" את ההמלצות להצעת החלטה. הכוונה לקיים את הדיון במועד זה "הקפיץ" רבים.

 

יעקב בכר, יו"ר הוועד הציבורי "כאן ביתי", אמר ש"הצעת ההחלטה עסקה בנושא שהוא רפורמה מבנית ושינוי מדיניות, וזהו מהלך אותו אסר במפורש היועץ המשפטי לממשלה בתקופת בחירות".

 

בין לבין, כתוצאה מפנייה של סנדי קידר, נוצר חיבור מעניין בין "הקשת המזרחית" ו"כאן ביתי". קידר ובכר החליטו לפנות יחדיו לאולמרט ומזוז, בדרישה לדחות את הדיון במועצה. במכתבם הם ציינו כי אומנם קיימים ביניהם "חילוקי דעות מהותיים לגבי דו"ח ועדת הבר", אך הם "מאוחדים בעמדה לפיה תהליך קבלת ההחלטות סביב הדו"ח הוא קלוקל ובלתי תקין. אישור ההחלטות במועצה כשבועיים בלבד לפני קיום הבחירות מעלה חשש כבד של מחטף בחירות. קיים צורך להעניק מרווח זמן כדי למצות אפשרות לדיאלוג בין הקבוצות השונות אודות הסדר מקיף, שוויוני והוגן בנושאים אלו". "הכרעה בהחלטות אלה", במועד זה, תהווה "התנהלות ציבורית שאינה תקינה ואינה חוקית".

 

בכר אומר כי במהלך סוף השבוע נערכה "כאן ביתי" לפנות לבג"ץ, בבקשת צו שימנע את הדיון במועצה. לדבריו, גם במחלקת הבג"צים "הבינו שקיימת כאן בעיה". "הטענות נפלו על אוזניים קשובות" והדיון נדחה. "כאן ביתי", אומר בכר, "יכול לרשום לו עוד הישג, כשהתקווה היא שלאחר הבחירות יווצר אקלים פוליטי שיאפשר קבלת החלטה בנוסח מתאים וטוב יותר לחברי הקיבוצים".

 

בכוונת בכר לכנס את הוועד הציבורי של "כאן ביתי" ולסכם על תהליך של דיאלוג עם 'הקשת הדמוקרטית' והארגונים החברתיים, כדי לברר עמם את העמדות, בניסיון להשיג הסכמה רחבה.

 

"יש כאן חלון הזדמנויות", אומר בכר, "וראוי לקיים דיון עם הקשת, שטענה בבג"ץ הקרקעות שאין לחבר הקיבוץ זכויות במטע האבוקדו למשל, אך כן יש לעגן את זכויות החקלאים בחלקת המגורים שלהם כקניין אישי. חייבים להשיג הסכמות בדבר צמיחה דמוגרפית בקיבוצים, שהיא צורך לאומי ממדרגה ראשונה, מבלי שמוסדות המדינה, המינהל והאוצר, ירחיבו את כיסם, ויגזרו קופון על גבם של הקיבוצים שכל חפצם להתפתח, לצמוח ולהשיב הבנים הביתה, לאחר שנים של נטישה".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים