השליחות מחייבת

קרני עם-עד

 

עו"ד עדי שי נבחרה לתפקיד הנחשק: השליח המרכזי של השומר-הצעיר בצפון אמריקה * אז למה המינוי עורר גלי ביקורת (אולי כי היא עירונית ויש לה קשרים בצמרת)


תפקיד השליח המרכזי של השומר-הצעיר בצפון אמריקה נחשב לנחשק ומחייב. הוא כולל גיוס כספים למען גבעת חביבה, קשר עם מרכזי מרצ העולמית בארצות הברית, ועוד. בעבר מילאו את התפקיד (בין השאר) אבשלום (אבו) וילן, גברי ברגיל, גיורא זלץ (להבות-הבשן). אחרי בחירת המועמד על-ידי ועדה אד הוק, שמתכנסת לצורך העניין, הוא עובר סדרת מבדקים מתישה בסוכנות היהודית. בכל שלב הוא עלול למצוא עצמו מודח, ואז יחזור על עצמו הליך החיפוש. עד עתה מקובל היה למנות לתפקיד חבר או חברת קיבוץ, בדרך כלל מהקיבוץ-הארצי, ומועצת התנועה הייתה מעניקה לשליח את ברכת הדרך הפורמלית.

 

לפני כארבעה חודשים התכנסה הוועדה כדי לדון במועמד המתאים להחליף את גיא בן דרור (רמות-מנשה), העתיד לסיים ביוני הקרוב את שליחותו בניו-יורק, בתום שלוש שנים לכהונתו, ולשוב לארץ עם משפחתו. עשרים מועמדים ניגשו למיונים, ובסופם הגיעו לקו הגמר יונתן ברוק (נגבה), מנהל בית הספר "צפית" בכפר-מנחם, דורון רוט (שער-הגולן), מנהל סטודיו לגרפיקה ושליח תנועה בעבר, ועו"ד עדי שי (תושבת חיפה, לשעבר מנען ומגבעת-ברנר), המשמשת כיום כיועצת המשפטית של ערוץ המוזיקה.

 

מבין השלושה נבחרה לבסוף שי - לטענת חברי הוועדה, בזכות עדיפותה הבולטת במכלול של קריטריונים. אלא שאז קמו גורמים שונים בסביבת המועמדים והקיבוץ-הארצי וטענו כי מדובר בהחלטה שאינה נקייה משיקולים זרים. לדברי הגורמים האלה (המעדיפים להישאר בעילום שם), המועמדות של עדי שי זכתה לרוח גבית מצד ח"כ אבשלום (אבו) וילן, שבעבר העסיק אותה כעוזרת פרלמנטרית, ושל מזכיר התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל, שגייס אותה בזמנו לתפקיד היועצת המשפטית של תנועות ההתיישבות.

 

גם לאחר שהשניים הכחישו מכל וכל כי התערבו בהליכי הבחירה, למרות הערכתם הרבה את עו"ד עדי שי - מוסיפים אותם "גורמים" כי מדובר בבחירה בעייתית, לאור עובדת היות הנבחרת חיפאית ולא חברת קיבוץ, ועברה התק"מי.

 

דורון רוט ניאות לומר רק את המשפט הבא: "אני חושב שאני מועמד מתאים, ומקווה שאין שיקולים זרים מאחורי בחירת המועמד". יונתן ברוק העדיף שלא להגיב, אם כי מקורביו טוענים שהיה המתאים ביותר לתפקיד ונפסל רק בגין גילו המתקדם (62). גיא בן דרור, השליח הנוכחי, נחשב למוצלח במיוחד, וכך הוא מתאר לעצמו שתהיה גם עדי שי: "הבנתי שהיה תהליך ארוך ושההחלטה התקבלה ברוב קולות. נפגשתי עם עדי שי פעם אחת, והתרשמתי. אני בטוח שיהיה הליך חפיפה מסודר, לא כמו במקרה שלי, כשהשליח חזר ארצה עוד לפני שאני הגעתי לשם".

 

על הטענות מגיבה שבע פרידמן (מיתר) מזכ"ל ברית עולמית מרצ, שהייתה בוועדת הבחירה: "קורות החיים של עדי שי לא היו דומים לאלה שקיבלנו מהמועמדים האחרים. גם גילה הצעיר (בת כמה היא) לא מהווה בעיה, כי הבנו, דרך גיא בן דרור (32), שגם אנשים צעירים יכולים לעשות עבודה נהדרת. יש חשיבות בכך שהשליח מדבר אל הצעירים, בשפתם, ועדי תוכל לעשות זאת בנקל. אני מתחייבת בפניך שלא היו שום לחצים על הוועדה או על מי מאנשיה. לא גברי ולא אבו דיברו אתי או עם חבר אחר בעניין. לגבי הקריטריון של חבר הקיבוץ-הארצי או חבר קיבוץ בכלל - לדעתי אין דבר כזה בתקנון. הייתי מעדיפה חבר קיבוץ, אבל קשה להתעלם מההתאמה המרבית של עדי שי לתפקיד. גם אותי לא פסלו לתפקיד בגלל שאיני חברת קיבוץ".

 

הפרסום התקשורתי בעיתוי זה לא נוח לעו"ד עדי שי, היות שבעוד שבועיים יהיה עליה לעמוד בפעם האחרונה בפני ועדה, שתאשרר סופית את המינוי. שי, השוהה בניו-יורק עד תחילת השבוע הקרוב, הסכימה לומר רק זאת: "לא ניגשתי ולא אגש לתפקיד שיש בו בעייתיות מבחינת תקינות ציבורית או מכל בחינה אחרת. הליך הבחירה היה, ועודנו, שקוף. כל מי שמטעמיו שלו מעוניין לכתוב אחרת או ליצור רושם שונה - מוטב שייצמד לעובדות".

 

גברי ברגיל שוהה בחו"ל, ולכן נמנע ממנו להגיב על הדברים. תגובתו של אבו וילן לא התקבלה עד לסגירת הגיליון.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים