מבזק תנועה

קרני עם-עד

 

דורון סט מתקרב לאגף הכלכלה * הנח"ל ממשיך לזרום (בינתיים) * השומר-הצעיר פותח דלת לכיתות ד' (וגם מתכונן לבחירות) * לקט תנועתי


סט כלכלי דורון סט, חבר יגור ומנכ"ל "לגין", קיבל את אישור קיבוצו לצאת לפעילות בתנועה כרכז אגף הכלכלה - אלא שמועצת המנהלים של "לגין" טרם קבעה את מועד תחילת החפיפה עם מחליפו. דורון סט שהה השבוע בהודו, בשליחות המפעל, ואישר משם את הסיכום שהושג. "שני הצדדים צריכים היו לרדת בדרישות, מבחינת 'הכול או לא-כלום', ואם לא היו הולכים בדרך הקשה - זה היה מושג כבר מזמן. ההיגיון ניצח, ועכשיו צריך לבדוק עם מועצת המנהלים איך ומתי אוכל להתחיל בחפיפה עם המחליף שלי. במקביל, אכנס לעבודה בתנועה, בדרך שלא תפגע ב'לגין'. אני נזהר מלנקוב בלוח זמנים, אבל לא הייתי רוצה שתהליך המעבר בשני המקומות יימשך לאורך זמן".


נחל איתן השבוע עלה שוב על סדר היום הציבורי עתידו של הנח"ל, בעקבות המלצות ועדה ציבורית לרפורמה במערך המילואים. בין המלצות הוועדה נכלל גם סעיף שקרא "לבטל את המסלולים הצבאיים המיוחדים, כמו בני ישיבות והנח"ל, החל מ-2008". בתגובה, אמרו ראשי התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור וגברי ברגיל, כי אסור לעצור את זרימת הנח"ל ברחבי ישראל ולאורך גבולותיה. "החיילים והלוחמים של הנח"ל, מאז ימי הקמת המדינה ועד היום, מצויים בזירות המרכזיות עמן מתמודדת המדינה - בתחומים הצבאי והחינוכי-קהילתי", אמרו המזכירים, והוסיפו כי פירוק הנח"ל, "המבצע משימות חשובות הן בתחום הצבאי והן בתחומי ההתיישבות והקהילה - בערים, בקיבוצים, בשכונות ובעיירות פיתוח" - יחליש את חוסנה של החברה הישראלית. ברגיל ושור הביעו סיפוק מעמדת שר הביטחון, שאול מופז, שהתבטא נגד יישום ההמלצה לפירוק הנח"ל, ואמרו כי הם מקווים שיעמוד על עמדתו זו וימנע את ביטולו של המפעל החשוב.

 

שומר יותר צעיר בתחילת החודש הבא יגיעו אל קני תנועת "השומר הצעיר" גם ילדים בכיתות ד' - תחילה בקנים הקיבוציים, והחל מספטמבר גם בקנים העירוניים. הצערת גיל החניכים של השוה"צ התאפשרה הודות לתקנת תנועות הנוער, שנחתמה לפני חודשים מספר על-ידי שרת החינוך הפורשת, לימור לבנת. סעיף חדש בתקנה - שפורטו בה אומדן גודל תנועות הנוער והכללים לפיהם הן אמורות לפעול כדי לקבל תקצוב מהמדינה - קובע כי לראשונה תתקצב המדינה פעילות חינוכית לילדים החל מכיתה ד'. עד כה נאלצו התנועות לממן פעילות עבור ילדים בגילאים אלה ללא סיוע תקציבי חיצוני. אורי אופיר, רכז הקן הקיבוצי בשומר-הצעיר, אומר כי ההתנהלות התקציבית החדשה תביא פתרון לקיבוצים "שעברו הפרטה של החינוך, והתקשו לממן פעולות חינוך בלתי פורמאליות עקב היעדר תקציב ומיעוט ילדים". אייל רייז, מזכ"ל השומר-הצעיר, ציין כי מדובר במהלך הדרגתי שיחזק את פעילות הקנים בקיבוצים. "ניצור שיתופי פעולה עם רכזי החינוך בקיבוצים", אמר רייז, "ויחד נבנה מסלול מיוחד לקראת קיץ  2006ותחילת פעילות מלאה בקנים כולם כבר בתחילת שנת הלימודים הבאה".

 

שומר יותר פוליטי השומר-הצעיר נערך גם לקראת הבחירות הקרבות. כזכור, אישרה הנהגת התנועה את התגייסות המדריכים והחניכים הבוגרים (מכיתות ט' ואילך) למערכת הבחירות של מרצ. לפיכך, הוציא מזכ"ל השוה"צ, אייל רייז, הנחיות בטיחות מחייבות להתנהגות החניכים בצמתים. בין ההנחיות: יציאה לצמתים - רק בליווי מבוגר יוצא צבא. חל איסור על עמידה בצומת חשוך. אין לתלות שלטים על תמרורים/ לעמוד על איי תנועה/ להפריע לתנועה. כמו כן, חל איסור מוחלט לטפס על גשרים ועמודי חשמל. היציאה למבצעי לילה תותר רק משכבת י"א ואילך, וגם זה באישור ההורים. את הסטיקרים יוכל לחלק רק מדריך בוגר, אבל כולם יצטרכו להקפיד על חבישת כובע.

 


להודעת דובר התנועה על נושא הנח"ל
לאתר השומר הצעיר _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים