המאבק הבא

תחיה שירן

 

בעד זכויות ההתיישבות בקרקע ונגד הקשת הדמוקרטית המזרחית * וגם: בעד זכויות החקלאים ונגד סדר העדיפות הלאומי * הכינו את השלטים


לראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, איתן ברושי, יש "בטן מלאה" על "הקשת הדמוקרטית המזרחית". ברושי זועם על טענות שהשמיעו, לאחרונה, אנשי הקשת, על חוסר השוויון הקיים, לכאורה, בחלוקת הקרקעות וברווחים מארנונה. "אנשי הקשת המזרחית מטעים, לאורך כל הדרך, לגבי חלוקת העושר בישראל", אומר ברושי. "לפני שדורשים שוויון בחלוקת הארנונה בין המועצות האזוריות וערי הפיתוח שבשכנותן, כדאי לדרוש שהשוויון יתחיל בין רמת-גן העשירה לבני-ברק הענייה, ולא להיטפל דווקא למגזר הכפרי. בנוסף, יש כאן ערבוב מכוון של שמירת הטבע והירוק עם רווחי נדל"ן, בלי לעשות הבחנה בין מרכז ופריפריה כמו הנגב והגליל, שבהם מרוכזת ההתיישבות. קם כאן דור חדש של אנשי אקדמיה ועובדי מדינה, הפועלים מתוך הקשת המזרחית נגד הקיבוצים, המושבים והמועצות האזוריות, אשר בזיעתם ובדמם הקימו את המדינה. לצורך קידום המאבק מול ההתיישבות, חברה הקשת המזרחית לערביי ישראל, ויחד אתם הם מובילים מסע שקרי נגד ההתיישבות המתרכזת ברובה בפריפריה ומתמודדת כיום עם מאבק הישרדות אמיתי".

 

ביום חמישי הקרוב (16.2), ב"כנס גבתי", שיתקיים באולם התרבות האזורי בקיבוץ יפעת, יתעמת ברושי בנושא זה עם עו"ד עובדיה גלסטני מהקשת הדמוקרטית המזרחית, שיגיב על טענותיו. בכנס תידון גם סוגיית הפיתוח הכפרי מול הפיתוח האורבני, ובחלק זה ישתתפו ראש עיריית קריית-שמונה חיים ברביבאי, ראש עיריית מגדל-העמק אלי ברדה, ח"כ אופיר פז-פינס ואישים נוספים.

 

עורו החקלאים

 

ביום חמישי (9.3) יתקיים בקיבוץ שפיים כנס של חקלאי ישראל, לקראת יציאה למאבק למען שינוי סדר העדיפות הלאומי, והחזרת החקלאות וההתיישבות למקומן ההיסטורי בסדר היום של התנועה הציונית. בכנס יעלו ארבע תביעות: ביטול המיסוי על העובדים הזרים, הפסקת התשלומים למועצות הייצור, הפחתת מחיר המים והגברת ההשקעות במחקר ובפיתוח.

 

את הכנס יזמו, בהתארגנות עצמית, חקלאים מכל רחבי הארץ - שמאסו במצב הקיים בשני העשורים האחרונים: הידרדרות מתמשכת שממנה סובלים החקלאות והמגזר ההתיישבותי בישראל. לדבריהם, הרווחיות הולכת ופוחתת עד כדי קריסה של משקים רבים. עשרות אלפי חקלאים פרשו מעיסוקם בחקלאות, מאות אלפי דונמים של קרקע חקלאית מופקרים ואינם מעובדים עקב חוסר כדאיות כלכלית, והדור הצעיר מדיר את רגליו מהחקלאות. בהיעדר דור המשך, טוענים החקלאים, בתוך מספר שנים עלולה החקלאות בישראל, במתכונתה המוכרת כיום - להיעלם כליל.

 

בראותם את מפעל חייהם קורס לנגד עיניהם, החליטו החקלאים לקחת את גורלם בידיהם ולנקוט פעולה ממשית, בדומה לעמיתיהם בצרפת ובמדינות אחרות, שמרעידים את המדינה אם פוגעים במקור פרנסתם.

 

אל הכנס הוזמנו חברי כנסת מכל המפלגות, היות שהחקלאים סבורים כי ערב הבחירות הוא המועד הנכון להעלות את נושא החקלאות על סדר היום הציבורי ולדרוש מכל המפלגות לפרט את תוכניותיהן בתחום זה.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים