דעת יחיד: כך נדפקנו | ממסקנות ועדת הבר

דעת יחיד: כך נדפקנו

הוועד הציבורי של מטה "כאן ביתי": יעקב בכר, מענית; ירון חמל, כברי; ניתאי קרן, רבדים; אלי ארזי, אשדות-יעקב מאוחד; ברק ניר, קריית-ענבים; גיל שינה, בית-אורן

 

כך חודרת "979 המחודשת" לכיס של הקיבוצניק * כך פולש המינהל לחצר המשק * וכך לא(!) נמשיך לשתוק ולקבל את הדין * "כאן ביתי", קול קורא


הידעת ש... בהחלטה  979 החדשה הפער בין מבצע היוון מקובל במדינת ישראל לבין דמי היוון בהצעה הוא פי 10 מהמגזר העירוני.

 

הידעת ש... דמי ההיוון במגזר העירוני פטורים ממס, ולעומת זאת - בהחלטה 979 - לא די בכך שהיא פי עשר ממבצעי היוון, אלא גם הוחלט בוועדת הבר להוסיף עליה גם מע"מ ומס רכישה, כך שהתשלום מכיסו של הקיבוצניק יעמוד על יותר מ-%40.

 

הידעת ש... כל תשלום היוון הוא לפי טבלת מינהל מוסכמת, אך בהצעה 979, לגבי הקיבוצים, הוחלט על שמאות פרטנית - שעל דעת כל המומחים תעלה את המחיר בלפחות % 20, וכרוכה בעלויות אדירות למימון שמאים (ועל זה נאמר: "ישמחו השמאים").

 

הידעת ש... דמי ההיוון ניתנים לתשלום במזומן, ביום חכירת הקרקע בעבור כל תקופת החכירה, או, לחלופין, פורסים את התשלום ל-49 שנה. בשתי האופציות התשלום הוא מלא על הקרקע. נשאלת השאלה: קיבוץ שהסתיימה תקופת החכירה הראשונית שלו, ושילם את מסי החכירה כחוק (וזה מצבם של הרוב המוחלט בקיבוצי התנועה) - למה עליו לשלם עוד? תשובת המינהל היא: "ככה", ואנחנו אומרים לכם שהם עושים זאת אך ורק כי אנו מרשים להם לנהוג בנו כך.

 

הידעת ש... גם אם תמצא את הכסף לדמי ההיוון לא תוכל לשייך לעצמך את הבית עד שקיבוצך יסדיר את "השימושים החורגים" בו. "שימושים חורגים" הוא שם קוד לבדיקה בציציות בכל קיבוץ וקיבוץ, ותשלום רטרואקטיבי על כל "חריגה", ולו הקטנה ביותר, לפי פרשנות פקידי המנהל. מבדיקה לא מעמיקה עולה כי בדיקה פרטנית בכל קיבוץ תמצא חריגות שיעלו לקיבוץ מיליוני ש"ח, ועד שיוסדרו - לא תוכל לשייך. בעיני פקידי המנהל "חריגות" הן, למשל: הפאב המקומי, הסטודיו המקומי, מכירת מנויים בבריכה לצורך עזרה במימונה, מכירה בכלבו למי שאינו חבר קיבוץ, ועוד כהנה וכהנה.

 

הידעת ש... מבצעי היוון קיימים במדינת ישראל, הם אינם זכות עודפת, לא זכות נדל"נית ולא אפליה לטובה. נהפוך הוא, הם מקובלים בכל המגזרים העירוניים בתום 49 שנות חכירה. זכות זו נעה בין  5-3 אחוזים, ומשמעותה בכיסו של החוכר העירוני היא אלפים בודדים של שקלים. עד כה נהנו מזכות זו מאות אלפי בתי אב במדינת ישראל.

 

הידעת ש... רוב מוחץ של החוכרים העירוניים לא שילם כלל דמי חכירה במשך רוב תקופת החכירה שלו, להבדיל מהקיבוצים, שכל השנים שילמו כמו אזרחים הגונים.

 

האם נמשיך לשתוק ולקבל את הדין בדרכנו מטה-מטה? כמובן שלא! רעיונות, הבעת תמיכה, רצון 

להצטרפות - ניתן להעביר בפקס:  04-6321244 או באי-מייל: bahar@maanit.org.il

 
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים