עליית מדרגה בסכסוך

שלמה גלזר

 

האם נציגי התנועה איימו על חברי כרם שלום כי יפעלו לפירוק הקיבוץ אצל רשם האגודות והסוכנות וכי יודבק להם חוב נוסף של שני מיליון שקלים? כך לפחות עולה מתוכנו של מכתב ששלחו חברי כרם שלום למזכיר התנועה. ברגיל: "לא היה ולא נברא. איש לא איים וחבל שיש מי שמוסר לחבריו דיווחי שקר"


גברי ברגיל

ביום חמישי שעבר התכנסה שיחת הקיבוץ של כרם שלום לדון במה שהם מכנים "ההצעה שאי אפשר לסרב לה" לפתרון המשבר החריף בין הקיבוץ ל"קיבוץ הארצי", הצעה שהועלתה בפני חברי הוועד החברתי/כלכלי של הקיבוץ במהלך פגישה עם מזכיר הקבה"א גברי ברגיל וחברי הוועד המנהל של הקיבוץ. על פי ההצעה יש להעביר את הבירור הכספי לידי הוועד המנהל של הקיבוץ או לחילופין להליך של "בוררות פנימית" אצל פעיל תנועתי זה או אחר הכפוף למזכיר התנועה.

 

בעקבות השיחה בה החליטו חברי הקיבוץ לדחות את הצעת הקבה"א נשלח מכתב לברגיל ובו מציעים חברי כרם שלום בהסתמך על החלטת שיחת הקיבוץ כי הקיבוץ מוכן לפתרון הסכסוך בשתי דרכים: האחת, כתודה על פועלו של הקבה"א בהקשר לכרם שלום, מוכן הקיבוץ למחוק את חובו של הקבה"א כפי שהוא מופיע בספרי הקיבוץ בקשר למשפחת אגמון והשומר הצעיר בסכום של 150 אלף שקלים ובתנאי שבזאת יסתיים הסיפור. או לחילופין, ביצוע בדיקה מקיפה אצל מגשר נייטרלי, שם יוכלו שני הצדדים להעלות את כל טענותיהם.

 

שיחת הקיבוץ כונסה כאמור לאחר פגישה שהתקיימה בראשית השבוע שעבר בין נציגי הקיבוץ עם גברי ברגיל וחברי הוועד המנהל של הקיבוץ. כזכור סירבו נציגי הקיבוץ לפגישה וחזרו בהם מסירובם לקיומה לאחר שנאמר להם לדבריהם כי מטרתה היא ניסיון לקירוב לבבות ומציאת פתרון לבעיה.

 

"לצערנו", כותבים חברי כרם שלום במכתב לברגיל, "במקום דרכי נועם היו בפגישה בעיקר איומים והפחדות. שהתנועה תפעיל את השפעתה על רשם האגודות השיתופיות על מנת לפרק את הקיבוץ. שתדאגו שמינהל מקרקעי ישראל והסוכנות, דווקא לאחר שחודשה ההתיישבות הקיבוצית בכרם שלום, ייקחו לנו את הקרקע ונגורש מבתינו ושיודבק לנו חוב של שני מיליוני שקלים עפ"י רישומים (סודיים?) שאתם מנהלים מחוץ לספרים". "הסברתם לנו", כותבים חברי כרם שלום, "שהחבר/הקיבוץ הבודד תמיד מפסיד במאבקו מול הקיבוץ/התנועה, אפילו אם הוא צודק".

 

במכתבם דוחים כאמור חברי כרם שלום את הצעות התנועה משום שלדעתם חברי הוועד המנהל אינם יכולים לטפל במחלוקת משום שהדבר מעמיד אותם במבחן של נאמנות כפולה, גורם להם עוול, מה גם שהם כבר בחרו צד (התנועה) תוך שימוש באיומים והפחדות.

 

"נכון, אתם באמת יותר גדולים, יותר חזקים ויותר מקושרים, חשבנו שכל הכוח והקשרים יבואו לסייע לנו בהבטחת יציבותו הכלכלית של הקיבוץ - אבל נתקלנו בהתנהלות כוחנית ולדעתנו על גבול הפלילית הפוגעת הכללי המנהל התקין".

 

הם קובעים עוד כי כרם שלום אינו חייב כספים לקבה"א, יחד עם זאת הם מבטיחים כי אם גורם אובייקטיבי ונייטרלי שיבדוק את הנושא בצורה מסודרת יקבע אחרת, כרם שלום ישלם את חובו לקבה"א עד השקל האחרון.

 

כזכור מצויים הקבה"א וכרם שלום בסכסוך כספי חריף ששיאו היה כינוס הוועד המנהל של הקיבוץ במהלכו חתמו יו"ר הוועד המנהל דגי חבויניק וחבר הוועד עו"ד "קובוש" מזרחי על שיק בסך 150 אלף שקלים שהועבר לחשבון הקבה"א כחלק מדרישת הקבה"א להחזר חוב של 850 אלף שקלים, למרות שלטענת כרם שלום חוב כזה אינו מופיע בספרי הקיבוץ.

 

ברגיל בתגובה: "צר לי מאוד על החלטת כרם שלום. יתרה מכך, אני רואה בחומרה רבה את העובדה כי צוות מכרם שלום שנפגש אתי ועם חברי הוועד המנהל של הקיבוץ מסר בשיחת הקיבוץ דיווח שקרי על מה שנאמר בה. עצם העובדה שהגענו לכרם במטרה להיפגש עם כל חברי הקיבוץ ובסופו של דבר נפגשנו רק עם שלושה איש, מעיד שהיה בכוונתנו להגיע להסכמות. הפגישה עם הצוות הייתה טובה ועניינית וחמור מאוד בעיני שלחברי הקיבוץ נמסר באופן שקרי כאילו מישהו השמיע איומים. נדמה לי כי יש בכרם מי שמעוניין לסכסך בין התנועה לבין הקיבוץ ואת זה אין בכוונתי לאפשר. לי ברור, שכרגע הבעיה אינה במישור הכספי ובכוונתי להגיע לכרם שלום פעם נוספת, להיפגש עם כל חברי הקיבוץ ולהחזיר את האמון בין הוועד המנהל לקיבוץ. יותר מדי מאמץ, זמן וכסף השקענו בהקמת כרם שלום מחדש כקיבוץ ואין בכוונתי לאפשר לאיש לפגוע בכך".

 

איש בכרם שלום לא היה מוכן להגיב על שאלות "הדף הירוק" בנושא.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים