שינשינים בבג"ץ

קרני עם-עד

 

תנועות "הנוער העובד והלומד" ו"המחנות העולים" עתרו לבג"ץ נגד משרדי החינוך והאוצר בגלל "היעלמות" חלק מ"כספי השינשינים" שהובטחו להם * הפנייה לבית-המשפט העמיקה את הקרע בין "העותרות" לשאר תנועות הנוער (כולל השומר-הצעיר!)


מאבקן המתמשך של תנועות הנוער-העובד והלומד והמחנות-העולים במשרד החינוך, שמתמקד בתקציבים המוקצים (או לא) לפעילות השינשינים בתנועות אלה, "עלה מדרגה". ביום רביעי, 28.12, הגיש מזכ"ל הנוע"ל, פסח האוספטר (רביד), עתירה לבג"ץ, אליה הצטרפה גם תנועת המחנות-העולים. בעתירה דרשו התנועות מבית המשפט להוציא צו על תנאי המורה למשרדי החינוך והאוצר להקפיא את העברות הכספים המיועדים למתנדבי שנת השירות בכל התנועות, עד לבירור יסודי שיבדוק "להיכן נעלמו שלושה מיליון ש"ח מתוך שישה שהובטחו לתנועת הנוע"ל במהלך שנת 2005".

 

הבקשה להוצאת צו להקפאת הכספים לא התקבלה. במקביל, החליט בג"ץ לדון בעתירה במהלך חודש פברואר.

 

"רק במשטרים חשוכים מתנהגים כך. כגנבים בלילה, שעות אחדות לפני תום השנה, גנבו והעלימו לנו  3 מיליון ש"ח. זה מריח כמו חיסול פוליטי ממוקד" - כך התבטא פסח האוספטר, מזכ"ל הנוע"ל, בעתירה שהגיש בשם התנועה. "במשרד החינוך מתעקשים להרעיב ולחסל את מפעלי מתנדבי שנת השירות", אמר. "למרות כל ההבטחות העבירו לנו פחות ממחצית הסכום. מדהים שפקידים במשרדי החינוך והאוצר מצפצפים ברוח זו על ראש הממשלה. משרד החינוך נוהג בצורה אפלה ובחוסר שקיפות ומסרב להסביר, עד לרגע זה, איך חולקו הכספים". בדבריו מתייחס האוספטר להודעת ראש הממשלה שרון, שפורסמה באתר משרד ראש הממשלה בתאריך 18.12.05, על-פיה הובטחה העברת הכספים לשינשינים, בסך 20 מיליון ש"ח, עד סוף 2005". אנחנו עומדים בפני מצב נוראי", אומר יוני בן דוד, גזבר הנוע"ל, "הוצאנו מיליוני שקלים על המפעל החשוב כל כך של מתנדבי שנת השירות, אולם אין מי שיחזיר את ההוצאה הזו. השאירו לנו רק ברירה אחת - לפנות שוב לבג"ץ".

 

גם בסוגיה זו, בדומה למה שקרה לאחר היוודע תוצאות המפקד, מצאה עצמה הנוע"ל חלוקה עם שאר תנועות הנוער (למעט המחנות-העולים) ועם מת"ן (מועצת תנועות הנוער). אייל רייז, מזכ"ל השומר-הצעיר, אומנם מדבר על "עסקים כרגיל" ועל שיתוף פעולה בין תנועתו לשתי התנועות "הכחולות" האחרות ("השבוע אנחנו נפגשים לשוחח על הנושא, כפי שאנחנו נוהגים לעשות לגבי עניינים אחרים") - אבל יו"ר מת"ן, יניב שגיא (עין-השופט), חולק על טענות הנוע"ל ומדבר על מצב משברי. "למרבה הצער, ברגע האחרון לפני העברת הכספים לתנועות, ניסו תנועות הנוע"ל והמחנות-העולים למנוע העברת הכספים. לראשונה נוצר מצב שתנועות פונות לבג"ץ על מנת שיימנע מהמדינה להעביר כספים לתנועות אחרות, מתוך תקווה לזכות בנתח נוסף על חשבון התנועות האחרות. לשמחתי, בג"ץ אמר את דברו ודחה את הניסיון למנוע את העברת הכספים, וכך - ביום האחרון של השנה - קיבלו מתנדבי שנת השירות תמורה שתאפשר להם להמשיך את שליחותם החינוכית הכל-כך חשובה לחברה הישראלית. מעבר לכך, טענותיהן של העותרות על התנהלותו של המשרד בחלוקת הכספים השנה היו ברובן נכונות, ועל המשרד להשיב מדוע נהג כפי שנהג ואיך בכוונתו לשפר את דרכו בשנה הנוכחית".

 

יניב שגיא דווקא טוען להישגים מרשימים של התנועות שנאבקו כנגד משרד החינוך על טיפולו הרשלני בהעברת הכספים עבור השינשינים. "משרד החינוך חילק את הכסף בגין שנת 2005 לשינשינים, למעט 2 מיליון ש"ח שיועברו לתנועות על בסיס הוצאותיהן ברבע האחרון של 2005, בתאריך 25.1.2006. כמו כן הנחו ראש הממשלה ושר האוצר את פקידי האוצר והחינוך לתקצב את מפעל השינשינים  ב-20 מיליון ש"ח לשנת 2006 ולהעביר את התשלומים מראשית השנה".

 

אנשי משרד החינוך טוענים שהכספים הועברו כפי שסוכם מראש, וכי כל ההסברים יינתנו בדיון שאמור להתקיים בבג"ץ בעוד כחודש.

 


לאתר תנועות הנוער _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים