אמנות המכירה כאן ושם - תערוכת "סותבי'ס ישראל"
קרני עם-עד

 


בחודש מארס תיערך ב"סותבי'ס" ניו-יורק מכירה פומבית של אמנות ישראלית, על הישן והחדש שבה. עד אז מוצגות העבודות, לטובת ה"לבנטינים" מהמזרח (אנחנו), בבית המכירות סותבי'ס ישראל (שדרות רוטישלד, תל-אביב).

 

השיטוט בין עבודות הצילום והציור הגדולות לבין הפיסול זעיר-הממדים, מזמן התבוננות שאיננה תלויה בגלריות או במוזיאונים המציגים את השמות הנחשבים  באמנות הישראלית. כאן מתבטלות ההיררכיות: ישן תלוי לצד חדש, יקר לצד זול, ומאבקי היוצרים והאוצרים, שהיו מרעידים את סיפי הארץ - מתפייסים ומשלימים על הקירות במעין בלגן חינני. קשה להניח שאלמלא נסיבות התערוכה המוזרה הזו (המוצגת לפני הובלתה לאמריקה לטובת המרבה במחיר), היה אורי רייזמן ז"ל מוצא את עצמו לצד מיכאל גרוס המנוח, קופפרמן ז"ל סמוך לגרשוני יבל"א, ואמני "אופקים חדשים" (שטרייכמן, זריצקי, סטימצקי) על-יד ניר הוד ועדי נס. מי שמכיר את הסערות האמנותיות שהתרגשו כאן בין המופשט הלירי לציור הפיגורטיבי, ובין "דלות החומר" הישראלית להשפעה המערבית מפאריז/ ניו-יורק, יוכל למצוא כאן כמה מפגשים מעניינים במיוחד. מכירה כזו, של בית מכירות בינלאומי עם סניף ישראלי פעיל, הולכת בדרך כלל "על בטוח". לא תמצאו בה את הכישרון הצעיר הבא, גם לא "פרובוקציות" כגון אלה שמוצגות החודש בביתן הלנה רובינשטיין ("ציור פעולה" של זויה צרקסקי, לדוגמה). לעומת זאת, תוכלו לראות בה את ראובן רובין הבלתי-נמנע, אנה טיכו, יעקב אגם, גרשוני, קופפרמן, אריה ארוך, שטרייכמן וכיו"ב. מצד ה"צעירים" מיוצגים מי שכבר קיבלו חיבוק ממסדי חם וגם נרכשו בסכומים דולריים נאים על-ידי אספנים ומוזיאונים: יגאל עוזרי, ניר הוד, דוד ריב, ציבי גבע, ידיד רובין, יהודית סספורטס (נציגתנו השנה בביאנלה) וכדומה.

 

למי שמתעקשים לרכוש אמנות ישראלית ואינם סמוכים אל התקציב הקיבוצי, הרי כמה דוגמיות "צנועות": ציור נדיר של אריה ארוך - 400,262 דולר. "בלי כותרת" של משה קופפרמן - 45 אלף דולר. מיכאל גרוס ("קיר במאה שערים") - 204 אלף דולר, ושטרייכמן ב"מחיר מציאה" של 144 אלף דולר בלבד.

 

התערוכה לא בהכרח מעידה על  הטעם הישראלי הרווח, כמו שהיא מעידה על הביקוש האמריקאי לציור סחיר ו"פוליטיקלי קורקט". אבל כמו שקורה בדרך כלל אצלנו, מה שמצליח בניו-יורק הופך ללהיט בתל-אביב - ושוב נקדש את "אופקים חדשים" ואת הזיתים של ראובן רובין על-פני יצירה ישראלית אותנטית. כי זה מה שנמכר ומקודם על-ידי סותבי'ס האמריקאי שפתח סניף ישראלי, כאילו היה זה סניף של מזללת המבורגרים עתירת קטשופ.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים