המדינה מעכבת אישורי בקשות להשקעות הון בתעשייה בצפוןהמדינה מעכבת אישורי בקשות להשקעות הון בתעשייה בצפון

טל אלמליח


רק 4.5 אחוזים מהסכום הנדרש אושרו עד כה

 

רק 16 בקשות להשקעות הון אושרו על ידי משרד האוצר בשנת 2006, מתוך 400 בקשות בהיקף של עשרה מיליארד שממתינות משנת 2003. עפ"י נתוני התאחדות התעשיינים נדרש תקציב של 2.2 מיליארד דולר לאישור הבקשות להשקעות הון. אך התקציב עומד על 100 מיליון שקל בלבד שהם רק  4.5אחוזים מהסכום הנדרש.

 

"לא ייתכן שהמדינה תכריז על סיוע לצפון ולנגב, ובסופו של דבר לא תאשר מסלול מענקים כדי לעודד השקעות באזור", אומר אחיקם ברלוי מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל. "ללא חוק עידוד השקעות הון ומסלול מענקים, לא יתקיימו השקעות בפריפריה, ולא יתאפשר מצב של הקמת תעשיות ומקורות פרנסה, נוסף על כך, תשלומי הארנונה לרשויות הן 43 מיליון שקל, והם חשובים ביותר במצבן של הרשויות כיום".

 

החוק לעידוד השקעות הון הוא כלי חשוב למשיכת יזמים ישראלים וזרים להשקיע בישראל בכלל ובפריפריה בפרט, בתחומי התעשייה, החקלאות והתיירות, ענפים התורמים ליצוא ובכך לכלכלת המדינה. ההשקעות שאושרו בעבר ע"י משרד התמ"ת עומדות על 90 מיליון שקל יצרו יותר מ -14 אלף משרות בענף התעשייה, בעיקר באזורי הפריפריה, ורובן הוכחו כמוצלחות. במהלך העשור האחרון חל קיצוץ משמעותי בתקציב המענקים מגובה של 1.3 מילארד שקל בשנת 1997 ל -930 מיליון שקל בשנת 2000 ול-100 מיליון שקל בלבד בשנת 2006.

 

"התעשייה היא 23 אחוז מכלל המועסקים בפריפריה, לעומת 14 אחוז במרכז הארץ". אומר ברלוי

"הנתונים מראים עוד כי כאשר הממשלה משקיעה במענקים ובהטבות 1.3 מיליארד שקל, הרווח הישיר למדינה עומד על מילארד שקל, כלומר ההשקעה מוחזרת ברובה".

 

עוד אומר אחיקם ברלוי כי תעשייני הגליל ייאבקו בהחלטת משרד האוצר לא לאשר תקציב לעידוד השקעות הון למשרד התמ"ס. "הסיסמאות שנזרקו בזמן מלחמת לבנון השנייה חייבות בקבלות. אם המדינה לא תחזק את הגבולות יסבלו גם תושבי המרכז. בשנת התקציב 2007 חייבת הממשלה לאשר תוספת תקציבית למסלול המענקים בחוק עידוד השקעות הון".


מפעל דולב

מפעל דולב דביר להב- מוצרי פלסטיק זכה לפרס מטעם המועצה לישראל יפה. ה תחרות "תעשיה יפה בישראל יפה" מתקיימת זו השנה ה-.26 בתחרות נוטלים מאות מפעלים ביניהם רבים הנמנים עם המובילים בתחומם בארץ ובעולם, פארקים תעשיתיים ועמיתי תעשיה יפה.

 


למפעל דולב
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים