החבר גרבוז - התערוכה המקיפה של יאיר גרבוז, במוזיאון הפתוח בתפן, חיה ונושמת קיבוץ

קרני עם-עד

 


יאיר גרבוז עזב את הקיבוץ (כפר-החורש) באמצע שנות השישים, אבל הקיבוץ לא עזב אותו מעולם. בתערוכה המקיפה והיפה שלו ("חיים בצרור"), שנפתחה בשבוע שעבר במוזיאון הפתוח בתפן, מכונה סדרת עבודות גדולה שלו בשם "אמנות ישראלית איחוד/ אמנות ישראלית מאוחד". בנוסף "מצטט" גרבוז בציוריו ה"היברידים" שורה שלמה של אמנים חברים ויוצאי קיבוץ: אהרון גלעדי (אפיקים), דן גלברד (אלונים), משה קופפרמן (לוחמי-הגטאות), ליאו רוט (אפיקים), יוחנן סימון (גן-שמואל) ועוד.

 

נעוריו של גרבוז עברו עליו כילד חוץ בקיבוץ משמר-השרון, לאחר שחרורו מהצבא הגשים בכפר-החורש, ובספרו האוטוביוגרפי "כל הסיכויים שתעבור כאן רכבת" (2000) מוקדשים פרקים שלמים לקיבוץ שעיצב והעציב אותו כאמן צעיר. וכך החלו הדברים שנשא לרגל פתיחת התערוכה ולכבוד הספר שיצא בעקבותיה (יאיר גרבוז - מבחר עבודות 2006-1957): "פעם הייתי חבר קיבוץ. זה אולי נשמע משפט פשוט, אבל הוא מאוד מורכב. יש במשפט הזה נושא, נשוא, וגם בדיחה... אני זוכר אסיפה בקיבוץ בו הייתי חבר. אחרי נאום שנשא חבר מרכזי, במבטא הונגרי מודגש, אמר חבר אחר: 'הנאום הזה צריך להיזכר לעד'". ואז הוסיף גרבוז, בפנותו אל אוצרי התערוכה ויוצרי הספר: "אני לא חושב שישנם דברים כל-כך חשובים שצריכים להיזכר לנצח, אבל את מה שעשיתם לי כאן אני לא אשכח עד יום מותי".

 

עולם הדימויים של גרבוז, שבא לביטוי גם בדיבור החד והמשעשע כמעט על כל נושא, מציף את הבדים והדיקטים הגדולים עד להתפקע. מוטיבים אירופים מעודנים בצד צחיחות מזרח תיכונית, תיאורי פוגרום בסמיכות לנופי ארצנו, עירום נשי בשולי חלוצים ומנגני רחוב. ההאחדה הזו בין הקטבים, יחסי המשיכה- דחייה, מתקיימים רק אצל מי ש"נולד פולני" ומת להיות "צבר מסוקס ויפה בלורית", שמתגעגע לעיר באפור (פאריז) ואוהב את תל-אביב שטופת האור. רק אצל גרבוז זו אותה הארץ ואותו הים. אם תרצו - "אמנות ישראלית איחוד/ אמנות ישראלית מאוחד".


"החיים בצרור" - תערוכתו של יאיר גרבוז, שמאכלסת, בחלל הנהדר של תפן, 200 עבודות "נושמות" ומעוררות נפש וגוף - לגמרי לא צרורה בצרור החיים. דווקא היעדרו של הסגנון ה"מאוחד" או ה"איחודי" יוצר כאן תיאור אותנטי של  מדינת פליטים שמתעקשת להתקיים כנגד כל הסיכויים (ובחשש מתמיד מכך שאוטוטו תעבור כאן רכבת). וגר תימני עם חבר קיבוץ, ופוגרום ליד גמל ירבץ. התערוהכ תינעל ב-28.5.07.

 

התערוכה וגם הספר - מומלצים בחום.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים