אבו וילן ממשיך לחתור לאיחוד מרצ והעבודהח"כ אבו וילן

אבו וילן ממשיך לחתור לאיחוד מרצ והעבודה

נחמן גלבוע


מאז הצהרתו הפומבית פנו אליו כל המתמודדים לראשות העבודה. בניגוד להנהגות הפוליטיות הרשמיות, "האנשים מהשורה מקבלים הרעיון בהתלהבות ובברכה", אומר אבו

 

מאז הראיון ב"הדף הירוק" שבו שחרר חבר הכנסת אבשלום (אבו) וילן הצהרה בזכות חבירה של מרצ-יחד למפלגת העבודה, הנושא לא יורד מסדר היום, לפחות בשתי המפלגות. בשבוע שעבר התפרסמו ידיעות על מפגשים שנערכו בין וילן לעמי אילון ואהוד ברק, כשהפרשנות המתלווה אליהן היא שאבו מגשש אצל המועמדים לתפקיד יושב ראש המפלגה אפשרות לקבלת מקום ברשימת העבודה לכנסת הבאה.

 

"מאז הראיון פנו אליי כל המתמודדים לראשות מפלגת העבודה", מאשר וילן את נושא המפגשים, "ובהם אלו שכבר הכריזו על כך רשמית ואלו שעוד לא. השיחות היו בארבע עיניים, ואני לא מתכוון לצטט מהן, אבל אני יכול לומר שכולם מקדמים בברכה את הרעיון להליכה משותפת של מרצ והעבודה בבחירות הבאות ויצירת מפלגה חדשה. כל אחד מהם הבטיח שלאחר שייבחר הוא מתחייב שזה יהיה הנושא המרכזי על סדר היום".

 

הוא מכחיש שהאפשרות כי יעבור ממרצ למפלגת העבודה עלתה בשיחות האלו. "זה ברווז עיתונאי שאני לא יודע מי מגלגל אותו. קראתי את זה בכמה עיתונים בשבועיים האחרונים, על אף שהעניין כלל לא עלה.

 

מעולם לא ניהלתי משא ומתן אישי. אני מוביל את הרעיון של בניית אלטרנטיבה גדולה של שמאל- רכז, ולא עסקתי בשום עניינים פרסונליים".

 

אבו דיבר במפגש שהתקיים ביום שישי שעבר בעין השופט, הראשון בסדרת מפגשים שיזם רכז המחלקה הרעיונית-פוליטית בקבה"א הנרי אלקסלסי, לקראת קיום מיפקד החברים במרצ האמור להסתיים בחודש מארס הקרוב. מזכ"ל המפלגה ירון שור הציג שם את הדעה הנגדית, וטען שאין סיכוי להקמת מסגרת שמאל חדשה, משום שמפלגת העבודה לא תרצה לחבור אליה. וילן מציין שהתגובות היו דווקא חיוביות. "אני כל הזמן חוזר ואומר שמכיוון שאני מדבר על מהלך ארוך שיבשיל לקראת הבחירות הבאות, אני מבדיל מאוד בין ההתייחסות של ההנהגות הפוליטיות שהן הרבה יותר חשדניות ומתחשבנות מטבען, לבין ההתייחסות של הציבור הרחב לרעיון. התרשמתי שרוב הנוכחים בכנס תמכו מאוד ברעיון הזה. התופעה הזו חוזרת על עצמה בכל מפגש שלי עם ציבור המצביעים של מרצ והעבודה. האנשים מהשורה מקבלים את הרעיון בהתלהבות ובברכה, ואילו המנהיגות הפוליטית הרבה יותר מסויגת ולא מתרוממת לגודל השעה. הם מסכימים לניתוח שלי, אבל לא מוכנים לקבל את המסקנה".

 

המטרה שמציב אלקסלסי לכנסים ולמיפקד הקרוב היא להחזיר את אלו שעברו ממרצ למפלגת העבודה וקדימה.

 

וילן רואה את הדברים באור דומה. "כל זמן שלא קורים דברים אחרים", הוא אומר, "אנחנו חייבים לשמור על כוחנו במרצ, וזה ילך רק דרך מפקד וייצוג הולם במוסדות המפלגה. מוכרחים להמשיך לשמור על קולנו וחלקנו במפלגה. אנחנו בהחלט מעוניינים שכמה שיותר חברים יתפקדו".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים