מציצים - תרבות, אמנות ועוד הרבה יותר
 


אודי פלד, רמת-יוחנן

 

לאחרונה יצא לאור ספר שיריו הרביעי של חברנו ראובן עזריאלי, "תירוש הגשם". הספר כולל תשעים ותשעה שירים, תחת שבעה שערים. למרבית השירים מכנה משותף - הנופים שלנו. ראובן הוא צייר נאמן של נופינו, מכל הזוויות, בכל העונות, בכל שעות היממה, בזריחות ובשקיעות - ציורים פשוטים, ישירים ואמינים. ניתן אולי להשוותם לציוריו של יצחק כתר, שחלקם תלויים דרך קבע על קירות בית ההנצחה. כאשר כולנו כבר לא נהיה כאן, יישארו השירים והציורים כשליחים נאמנים של תמונות, רגשות וחוויות, עדות של עולם ותקופה קסומה שהיו ונעלמים.

 

"על הדרכים הלבנות פרוש צל עצי אבוקדו..."; "חמוקי הגבעות עטופים אד לבן כנערה ביישנית בצעיפיה..."; "...פריחת פרדסים משכרת ונעילת סנדלים חדשים..."; "בראש הגבעה בצל החרוב הענף, בדווי זקן כרע והשתופף...". מאות שורות. כל שורה - תמונה. תמונות שאין לראות, כמובן, בתל-אביב או בניו-יורק. תמונות שיכול לצייר רק מי שמסתובב בחצרנו ובגבעות שסביבנו. ראובן לא מתכוון לכך, אבל הוא מציב לנו מצבה וזיכרון לימים בהם הנופים יהיו שונים, וגם הקיבוץ. אינני מסוגל לומר דבר על איכותם של השירים (אם יש בכלל מדד כזה). אני פשוט אוהב אותם.


אורה ערמוני

 

"עד פתח הגן", ספר חדש מבית חבורת "משיב הרוח" - מפגיש את איוריו של נחום גוטמן ל"סיפורי המקרא" של ביאליק עם שירי משוררים בעקבות התנ"ך. הספר הזה, היפה בתוכנו ובצורתו, עבר במשך שלוש שנות העבודה עליו תהפוכות ודרמות לא-מעטות. יזמה אותו קבוצת "משיב הרוח", שנוסדה לפני יותר מעשור על-ידי בוגרי ישיבות של הציונות הדתית, שחלקם גדלו ביש"ע. "החבורה, בראשיתה, כללה בעיקר בנים", מסביר אליעז כהן, משורר מקיבוץ כפר-עציון, מראשוני החבורה. "בבנות הדתיות תמיד הושקע בחינוך לאמנות, ולעומתן הבנים היו מקופחים, וללהט ולתשוקה שלהם לשירה ולאמנות לא היה נתיב. חיינו במקומות חשוכי יצירה בחברה הדתית".

 

בשנת 1994 יצא לאור הגיליון הראשון של "משיב הרוח", שמומן מכספי החתונה של אחד המייסדים, שמואל קליין. "הספר הביא רוח חדשה לשירה", מעיד אליעז. "הייתה בו התכתבות עם 'ארון הספרים היהודי', מתוך שתי הזהויות שלנו: יהדות וישראליות, כשלפעמים מחבר ביניהן מקף ולפעמים הן נפרדות. 'משיב הרוח' היה המותג הראשון שניסה לבדוק מה קורה בין שתי הזהויות הללו". במהלך הזמן פתחה קבוצת "משיב הרוח" כיתת שירה המכוונת לאנשים מכל הזרמים, ומדי חג סוכות מתקיימים "ימי אהבה לשירה" בחאן הירושלמי. כיום מופיע כתב העת שלוש פעמים בשנה.

 

לפני כשלוש שנים החליטה החבורה להוציא אנתולוגיה רחבת היקף של שירה עברית המתקשרת לתנ"ך, שהיווה מאז ומתמיד כר נרחב לשירה העברית. לאחר מסע מפרך למציאת מממן, רעיונות שעלו ונפלו, ושותפים לדרך שלא הצליחו להגיע אל סופה - יצא הספר בגרסה שונה מזו שתוכננה בתחילה. כך קרה שרוב השירים שנאספו נשארו בחוץ (כולל שירי משוררים קיבוצניקים: עלי אלון, בארי חזק, אנדד אלדן ועוד).

 

מי שבכל זאת "שרד" מהקיבוצניקים הם: לאה שניר (בית-השיטה) בשיר שלה "כשמתה רבקה"; נתן יונתן ז"ל (שריד) בשירו "שיעור במקרא"; אליעז כהן (כפר-עציון) בשני שירים על ישמעאל, וכמובן רחל המשוררת (כינרת) בשירה "מנגד" הסוגר את הספר, ומשוררים נוספים שמזוהים עם התנועה הקיבוצית וצמחו בה. מעז יצא מתוק, והספר היפה הזה, עם איוריו החומים-חמים (במקור צבע האיורים הוא שחור) - שיצא לאור בהוצאת "אבן-חושן" - דווקא בגלל שנאלץ להצטמצם בהיקפו, הוא מועט המחזיק את המרובה, והשילוב בין איוריו המופלאים של גוטמן לבין השירים משיב רוח רעננה.


חיפשתי בנרות

אבנר שימשי, יגור - תל-אביב

 

חיפשתי בנרות ימים כלילות

האם יש חדש תחת השמש,

במקום להתרכז בחיוכך ולגלות

את הדברים הישנים מאמש

 

והנה אני שב ומלביש מחשבות -

מחליף חליפות ביד הלשון

הלשונות השותקות של אותן אהבות

הן עיניים שונות במבט הראשון

 

כי לבי מסתקרן מן היופי הזר

מעיניים יפות עמוסות מסתורין

כשאפרוט על גופה כמו בשיר לא-מוכר

יישברו סורגי המוסר הקרים

 

וקול שירתי ישתחרר לו עכשיו

וילחש על אוזנה לעולם ועד -

כל עלה של יופייה שינשור לו בסתיו

יותיר בי מיתר מהדהדפסטידודס בצוותא

תחיה שירן

 

יש אלטרנטיבה לפסטיגל * אל תחמיצו

 

"אלטרנטיבה הוגנת (ומהנה) למחזות הזמר עתירי הממון" - כך מגדיר משה טנא, מנכ"ל תיאטרון "צוותא", את ה"פסטידודס" - פסטיבל שירי ילדים שיעלה על במתו ביום שני הקרוב, נר רביעי של חנוכה (18.12), בשעה 17:30. מדובר באירוע לכל המשפחה, במחיר שווה לכל נפש (50 ש"ח!) שמיועד גם לתת במה להרכבים וליוצרים צעירים, ולשמח את כל אלה שמתגעגעים לשירים של ימי ילדותם.

 

לאחר הצלחת הפסטידודס הראשון בשנה שעברה, יבוצעו השנה, בליווי חי של תזמורת על הבמה, מיטב השירים שגדלנו עליהם בעיבודים חדשים: "אימא", "עודני ילד", שירי מחווה לאהוד מנור ז"ל, וגם שירי ילדים בסגנון אקפלה, שירים מתוך "הכבש השישה-עשר" ועוד, לצד שירים חדשים ומקוריים. את השירים יבצעו הרכבים אחדים, בהשתתפות: אוריאן עצמון, אילת זליגמן, ענבל דויטש, נוגה גבע, ענת פורת, קרני אלדר ונופר גנור.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים