תרומה לפוליטית - המסדרונות הפוליטיים רוחשים פעילות קיבוצית

קרני עם-עד

 


פרס דוחף השבוע החל לפעול צוות בינמשרדי (אוצר, הנגב והגליל) לטובת  תוכנית פעולה כוללת למען קיבוצי הפריפריה. לפני כחודש זימן המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, שממונה על הטיפול בנגב ובגליל, את מזכיר התנועה זאב (ולוולה) שור לפגישה דחופה, במסגרתה ביקש שיוגשו לו דרישות שונות שיועברו לטיפול האוצר. בין הנושאים שהעלה ולוולה: הקצאת קרקע לבנייה בנגב ובגליל במחירי אפס; בנייה תקציבית בקיבוצים שם; הקצאת מקומות עבודה בפריפריה; מתן משכנתאות לימודים במכללות, שמקבליהן יחזירו אותן לאחר שיגיעו לרמת השכר הממוצע במשק, ועוד. ולוולה מברך על התקדמות הטיפול בנושאים אלה: "יש לנו שני פרטנרים טובים - שר האוצר הירשזון והשר פרס - ואחרי שנים רבות אנחנו חשים ברצון כן לטפל בבעיות המטרידות את קיבוצי התנועה בנגב ובגליל".

 

אביטל פועלת חברת הכנסת קולט אביטל פנתה אל יו"ר סיעת "העבודה" בכנסת, ח"כ יורם מרציאנו, וביקשה לקיים בדחיפות, לקראת ההצבעות על התקציב, ישיבה של הסיעה בנושא הבעיות הכספיות של הקיבוצים, לרבות בעיות תשתית ובינוי. כן ביקשה אביטל להקים ועדה, שתורכב מחברי הסיעה ומנציגי התנועה הקיבוצית, שתקבל על עצמה לגבש חבילת המלצות על נושאים ותקציבים שהסיעה תיאבק למענם במסגרת הדיונים אודות התקציב.

 

פואד מטפל בעקבות פגישת שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן-אליעזר, עם ראש המועצה האזורית חוף השרון, אהרון בז'רנו, שהתקיימה בחודש שעבר - הנחה השר את אנשי משרדו לבחון את הטענה, לפיה הקיבוצים לא זכאים למענקי תגבור. הבדיקה העלתה כי על-פי הנוהל הקיים למתן מענקי תגבור, אין התייחסות מיוחדת לקיבוצים. הסיבה לאי-הכללת הקיבוצים, לדבריו, נובעת מהעובדה כי תשתיות הביוב בקיבוצים בוצעו לפני זמן רב בכוחות עצמיים, או באמצעות הגורמים המיישבים, ועל-פי רוב לא קיים תיעוד להוצאות אלה. זאת ועוד: רוב המערכות בוצעו שלא דרך מנגנון הסיוע של משרד התשתיות הלאומיות, ולכן קיים קושי להכיר בעלויות אלו. יחד עם זאת, בעקבות הנחיית השר בן-אליעזר, הגיע ראש המינהל לפיתוח תשתיות ביוב, מר יעקב צמח, להסכמות עם נציגי משרד האוצר בקשר לעדכון הכללים באופן שישפר את הסיוע למועצות האזוריות, ובכלל זה התייחסות מיוחדת לקיבוצים.

 

נוקד מחוקקת ח"כ אורית נוקד העבירה השבוע, בקריאה טרומית, הצעת חוק לפיה גם עובדים עצמאים יקבלו דמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי. על-פי המצב כיום, זכאים לדמי אבטלה רק שכירים וחיילים משוחררים. לדברי ח"כ נוקד, השינויים שנוצרו בשוק העבודה ובתבניות ההעסקה מאז שנות השבעים, עת נחקק החוק המזכה בדמי אבטלה, מחייבים פרישת רשת ביטחון סוציאלית גם לעצמאים ו"פרילנסרים" העומדים בפני סיכונים מגוונים.

 

ח"כ נוקד: "בכנסת הקודמת הנחתי הצעת חוק לתשלום דמי אבטלה גם לחברי קיבוצים, אולם לא קידמתי אותה משום שהתגלעו לגביה חילוקי דעות בתנועה ובוועדת המיסוי הבין-קיבוצית. אשמח לקדם את ההצעה, לכשיגיעו כולם להסכמה עליה".

 

ג'ומס מתקצב ועדת הכספים אישרה, ביום שלישי השבוע, את הצעתו של ח"כ חיים אורון (ג'ומס) להשוות את תקציב המכון לחקר ימים ואגמים באילת לשנת 2007, לתקציב שקיבל המכון בשנת 2006 - כתשעה מיליון ש"ח. הצעתו של ג'ומס באה לאור החלטת הממשלה להפריד את מכון החקר באילת משאר מכוני המחקר של משרד התשתיות הלאומיות, ולקצץ את תקציבו בשישה מיליון ש"ח בקירוב. משמעות הדבר הייתה סגירת המכון בינואר 2007 וחיסול מחקר החקלאות התת-ימית בישראל. עובדי המכון הם חברי קיבוצים מהערבה ותושבי אילת, והוא מקיים קשר הדוק עם מכונים דומים במדינות האיחוד האירופי וכן בארצות הברית, במצרים ובירדן. ועדת הכספים, כאמור, קיבלה את הצעת אורון להשאיר את התקציב על כנו, אבל אם לא תאושר על-ידי משרדי האוצר והתשתיות, מתכוון אורון להגיש הסתייגות לתקציב 2007, בה יבקש לקבוע את סכום התמיכה במכון (8.650 מיליון ש"ח) בבסיס התקציב.


ובינתיים, במרצ

 

אל כנס מרצ בעין-השופט, שעסק בהיערכות המפלגה לקראת מפקד החברים, הגיעו פעילים במספר זעום (כארבעים) - אולי בגלל יום שישי הקצר, ואולי עקב האדישות המאפיינת את מפלגת האופוזיציה מזה זמן. מזכיר התנועה, גברי ברגיל, דיבר על הצורך הדחוף לפקוד חברי קיבוצים רבים ככל האפשר, "על מנת למנף את כוחנו במפלגה ולהגדיל את הכוח הקיבוצי בכנסת, ודרך זה את ההשפעה כלפי פנים וחוץ". ח"כ אבשלום (אבו) וילן שב והציג את הצעתו לחיבור מרצ והעבודה לטובת הקמת גוש מרכז שמאל חזק, ויו"ר המפלגה, יוסי ביילין, התעמת אתו בעניין וטען שטרם הבשילו התנאים לכך, וכי על מרצ להוות אופוזיציה לוחמת לממשלת קדימה-העבודה. הנאספים נחלקו בעמדותיהם בין השניים. "בטווח הארוך אין ספק שיוזמתו של אבו תתממש", אומר הנרי אלקסלסי, ראש המחלקה הרעיונית-פוליטית בקיבוץ-הארצי, "אבל לא בשלב זה ובוודאי שלא עם האג'נדה האנטי-חברתית של העבודה". כנסים נוספים עתידים להתקיים בקיבוץ עמיר (22.12) ובשניר (5.1).


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים