קשר ישיר - קטעי עיתונותקשר ישיר

יעקב לזר


 

איפה גרות המתנדבות?

 "מעריב", 10.12

 

"מעריב" הקדיש בגיליון יום א' השבוע 8 עמודים שלמים לתפיסתו של בני סלע. אם בן-לאדן היה נתפס, לא בטוח שהיה זוכה לאותו נפח של התייחסות. בעמודים 3-2 פרשו כתבי העיתון את המסלול אותו עבר סלע ביממה האחרונה בה טייל חופשי. בשעה 14:00, כך נמסר, הוא שהה בסביבות הכנרת. קצין הביטחון של קבוצת כנרת דיווח למשטרה על הונדה סיוויק לבנה שנסעה בצורה חשודה בכניסה לקיבוץ, ועל חיילת שסיפרה לו שסלע פנה אליה, התעניין אם יש בקיבוץ ספא או צימר, ושאל "היכן נמצאות המתנדבות הזרות".

רק בשביל זה הוא צריך לשבת שנים ארוכות מאחורי סורג ובריח. מי שמחפש מתנדבות זרות בתנועה הקיבוצית בדצמבר 2006, בלונדיניות משבדיה יש להניח, איננו ראוי לשום חמלה. התא של יגאל עמיר בבית הכלא רימונים התפנה, לא?

 

החזירים הכזיבו

 "מעריב", 11.12

 

פרויקט אילוף חזירי התקפה בהתנחלויות נחל כישלון חרוץ. "מעריב", שדיווח על כך השבוע, מסר שלפני שנה החליטו בהתנחלויות על פרויקט אימון חזירי תקיפה. הם שכרו מאלף חיות מקצועי, גבע צין מקיבוץ להב, שיאמן את החזירים לזהות מחבלים ולתקוף אותם. "עכשיו מתברר שהחזירים מעדיפים לרבוץ ולאכול, ולא להגן על המתנחלים", נכתב בעיתון. יקותיאל בן יעקב, "מנהל ארגון הגדוד העברי", שהיה אחראי על הפרויקט, הסביר כי הם הצליחו להביא את החזיר למצב תקיפה, אבל בסופו של דבר הגיעו למסקנה, ש"ההשקעה עלתה על התועלת".

אם היו שואלים אותי, הייתי אומר להם מראש שהפרויקט הזה עתיד להיכשל. איך יכלו בכלל המתנחלים להעלות על הדעת, שהפתרון להגנה העצמית שלהם כרוך בחיבור בין חזירים ובין קיבוצניק מקיבוץ של השומר הצעיר? רעיון מופרך מיסודו.

 

חשודים במעורבות ברצח

חדשות ערוץ 10, תאריך 10.12

 

אל תשכח לשלוח לי את הפילם", נשמע רפאל כהן אומר לאחד מצלמי הטלוויזיה שצילם אותו בדרכו למעצר, כ"חשוד במעורבות ברצח" הילדה תאיר ראדה בקצרין. הרושם שהתקבל הוא שכהן די נהנה מתשומת הלב הפתאומית שקיבל. אחרי הכל הוא הפך בן לילה מאלמוני תמהוני, לסלבריטי מפורסם.

עד לרגע כתיבת שורות אלה אין למשטרה קצה חוט מי רצח את תאיר, והכיוון בו מתמקדת החקירה מוסיף להיות אלימות בקרב בני נוער. אז מדוע נעצר רפאל כהן? משום שהוא "תמהוני החי לבדו", לא משום כל סיבה אחרת. בוודאי לא משום שהייתה למשטרה איזושהי ראייה שקשרה אותו לביצוע הפשע. גם תמהוני, גם אלמוני, גם חי לבדו, מי יותר מתאים ממנו לבצע רצח מתועב שכזה?

רפאל כהן שוחרר אחרי שהתברר כי לא הייתה עילה לעצור אותו. או אז עצרה המשטרה כ"חשוד במעורבות ברצח" את נפתלי ישראל, מי שמספק שירותי גינון לבית הספר "נופי גולן" בו נרצחה הילדה. האם הפעם יש למשטרה מידע שקושר את האיש לרצח? כנראה שלא. נראה שהמשטרה עוצרת בפרשה הזו אנשים שנוח לעצור אותם, רק בכדי שלא יגידו שעברו כבר כך וכך ימים מאז הרצח, ועדיין לא נעצר אף חשוד. אז עוצרים.

"זה נראה תחילה כמשהו שאפשר לפענח, אבל הפרשה מסובכת", אמר ביום א' מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב דן רונן. אפשר להבין את התסכול, אי אפשר לקבל שהמשטרה שמה יד על אנשים בשיטה של "אולי במקרה יצליח לנו". את מי יעצרו אחרי שהגנן ישוחרר, את האינסטלטור?

 

עבודות שירות

מעריב, ערוץ YES דוקו, 7.12

 

"10 עד 30 שעות עבודות שירות, זה העונש שגזר בית משפט בבלגיה על צעירים מוסלמים שתקפו תלמידי ישיבה", נכתב ב"מעריב" במעין זעזוע של "איך קורה שבית משפט נותן עונש קל כל כך על עבירה חמורה כל כך"?

זה בשבוע שבערוץ דוקו מריצים פעם ועוד פעם את הסרט "חילמי שושא מת מעצמו". נחום קורמן, רכז הביטחון של היישוב בית"ר עילית, הורשע בהריגת חלמי שושא בן ה-10 ובית המשפט המחוזי בירושלים פסק לו עונש של 6 חודשי עבודות שירות.

בסוף הסרט הקודר הזה של עידית אברהמי, מופיעה שקופית בה נכתב: משירות בתי הסוהר נמסר, שנחום קורמן לא ביצע את עבודות השירות שנגזרו עליו.

אז לא ביצע. ביג דיל. סבל מספיק הבחור, גם בלי עבודות שירות.

 

הרג ואל יעבור

מנהיגות יהודית, אתר האינטרנט, 8.12

 

מבית המשפט המחוזי בירושלים, לבית משפט השלום בירושלים. בבית משפט השלום מתנהל משפטו של הרב אליצור סגל, תושב עפרה, המואשם בהעלבתו של הרב הצבאי לשעבר, ישראל וייס. בדצמבר 2004 הציג סגל באתר האינטרנט של מנהיגות יהודית, רשימת חטאים של הרב הצבאי הראשי, ומולה את רשימת העונשים להם הוא ראוי. "מסייע לרצח - איסור הרג ואל יעבור. מסייע לגילוי עריות - איסור הרג ואל יעבור. מסייע לחילול שבת - איסור סקילה. מסייע לביטול מצוות יישוב הארץ - השקולה ככל התורה כולה, די בזה ואין צורך להשלים את דמותו".

בכתב האישום שהוגש נגד סגל, נאמר כי "במעשיו העליב הנאשם עובד ציבור כשהוא ממלא את תפקידו, או בנוגע למילוי תפקידו".

התקיימה ישיבה אחת של בית המשפט בה הוצע לרב סגל להתנצל ולסגור עניין, אך הוא סירב.

לאחר הישיבה כתב באתר: "ברור לחלוטין שמדובר במשפט תפור ומפוברק, שלא תהיה חקירה נגדית ולא ידונו בראיות, וממילא אין שום משקל למה שאני אגיד שם. כנראה שהייתי צריך לעבור את הניסיון הזה על בשרי ממש כדי להבין זאת.

"אני בהחלט מוכן לספוג את העונש המקסימאלי כדי לפרסם ברבים, שרב צבאי שאינו מוחה נגד הוראות הפתיחה באש הוא מסייע לרצח חיילנו, ואם הישיבה שלי בכלא תציל ולו חייל אחד ממוות ולו אלמנה אחת ולו הורה שכול אחד מחיי סבל, הרי ראוי והגון לשבת על כך בכלא. רב צבאי שאינו מוחה נגד חילולי השבת שאינם מבצעיים בצה"ל, נגד המאכלות האסורות הממלאות אותו, נגד גילוי העריות השכיח שם, כי אז הוא מסייע לכל הדברים הללו".

ביום חמישי ה-18 לינואר תתקיים ישיבה נוספת ותומכי מנהיגות יהודית נקראו להתייצב בבית המשפט ולתמוך בחברם. "כולם מוזמנים לבוא ולחזק ידיו של הרב אליצור סגל", נכתב באתר. הם יבואו, אפשר לסמוך עליהם.

הדברים של סגל נכתבו כאמור ב-10 בדצמבר 2004, חודשים לפני הפינוי מגוש קטיף. אם כבר אז היה ראוי הרב הצבאי הראשי להרג ולסקילה, קל וחומר אחרי ההתנתקות. אפשר להבין מדוע ביקש הרב וייס לסיים את תפקידו.

 

כלב אחרי קיבוץ

מודעת רחוב בתל-אביב, 8.12

 

בחנוכה, ב-20 לדצמבר, תיערך בדיזנגוף סנטר תחרות הכלב הדומה לבעליו. את התחרות מארגנים הסנטר ורשת ג'ונגל, היא בחסות "תנו לחיות לחיות", ינחה אותה השחקן ליאון רוזנברג, ושמה בישראל: "כלב אחרי בן אדם". במסגרת התחרות ייבחר על ידי צוות שופטים מיומן הכלב שהכי דומה לבעליו, והוא (הכלב) גם זה שיזכה בפרס. פרס ראשון מזון לשנה, ופרסים שני ושלישי תלושי מתנה (לכלב). הכניסה חופשית.

מצא חן בעיני, ורציתי ליידע את הקיבוצניקים קוראי העיתון ומגדלי הכלבים בינינו, שתחרות כזאת מתקיימת, ומי שרוצה ליטול בה חלק מוזמן להירשם עד שבת הקרובה ב - www.havhav.co.il דרושות תמונות.

ובנוסף לכך, תוך כדי עיכול האינפורמציה על התחרות המסקרנת, צצה במוחי המכוון קיבוצית השאלה - האם גם פני הקיבוץ כפני הכלב? יותר נכון - האם פני הכלב כפני הקיבוץ? או ליתר דיוק, כאשר יעשו מחקר על מצבם של חיות המחמד בקיבוצים, האם יתברר, שכפי שהחברים בקיבוצים השיתופיים גם בריאים יותר וגם מאריכים ימים יותר מאשר החברים בקיבוצים הלא-שיתופיים, כך גם הכלבים שלהם בקיבוצים השיתופיים, החתולים והאיגוואנות, בריאים יותר ומאריכים ימים יותר מאשר בקיבוצים הלא שיתופיים ? תמהני.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים