החצר - סיפורים ומעשיותהחצר

ורד דרורי


 

בני סלע מילה אחרונה בהחלט

 

כמו באותן הבדיחות שלא חשוב מה יהיה הפאנץ' ליין, תמיד איך שהוא ישתרבב לשם היהודי, כך נראה לאחרונה שבכל ידיעה חדשותית משתרבב בסופו של דבר הקיבוצניק.

ולכן רק חיכיתי לראות מתי זה יקרה בפרשת בריחתו של בני סלע , שהרי עברו כילד חוץ נמרח  כבר מעל דפי איזשהו עיתון כמחולל אישיותי בעברו של האנס  - אם לא האחראי לאי ההתרעה בזמן על בריחתו הכה שלומיאלית.

אז הנה הגיע הפאנצ' ליין גם בעת לכידתו: בעת הגעתו עד שערי קיבוץ כנרת, הבין שמתנדבות זה פאסה, ואז, כדי להדגיש את הדימוי הציבורי הגדיל לעשות כדי להיתפס ליד קיבוץ שמרת... אופס.

המדור נשם לרווחה.

 

אל אל הגלילה

 

התגלגלו והצפינו לגליל  כל מי שהוא משהו או מישהו בממשלה - החל במשנה לראש-שמעון פרס ודרך השרים פרץ ובראון ושמחון וקצרה היריעה. העילה - הכנס השנתי של מרכז המועצות האזוריות בישראל. למה זה מעניין? כי במבט אחד מהיר, ניתן היה לראות, שגם ראש המועצה הנשית האחרונה שהייתה יעל שאלתיאלי, נעלמה מהנוף בכנסים הללו, והיחידה שהגנה על שמן הטוב של הנשים (זולת ראש המועצה הנשית של רמת אפעל שהאמת, זה מקום שהיו לו פעם הקשרים קיבוציים די מעניינים), היא חנה פרידמן מהושעיה, סגנית ראש המועצה (הטרי) של המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר.

 

גם ברושי

 

אם כבר מזכירים את בצר. קודמו המיתולוגי איתן ברושי, היה שרוף מגעגועים לחבריו ראשי המועצות, וגם הוא הגיע למקום. בזמן שאחד הדוברים התלונן על כך שעשרות מיליוני שקלים מועברים לקרן לעידוד קולנוע במקום לעזור למועצות, צעקו הבחורים באולם, זה ברושי זה ברושי.

 

מצוה על הדרך

 

ומשהו לחנוכה. אם אתם מסתובבים בפרברי המטרופולין הגדולה תל-אביב למה שלא תקפצו לרמת השרון שם תיפתח בחנוכה תערוכה מיוחדת במינה, הגלריה לאמנות בבית יד לבנים שבעיר תארח תערוכת עבודות אמנות של אמנים אוטיסטים בוגרים המתגוררים בכפר עופרים ששוכן בכניסה לעיר.

התערוכה הנערכת בחסות ראש עיריית רמת השרון, תציג מעבודותיהם של כ-72 חברי הכפר  שעובדים ויוצרים במסגרת סדנאות יצירה משקמות. חלק מהם גם חברים באגודת הציירים ועבודותיהם הוצגו בתערוכות נוספות בארץ ובעולם.

היצירות מיועדות אומנם לרכישה, אבל  מומלץ להגיע ולו רק כדי לספק גם הצצה רגעית לעולמם הפנימי הקסום של האמנים. 

 

"כאילו" קיבוצניקים כזה?!

 

"סוסו" הוא בר שכונתי לא מזיק בבן יהודה פינת בן גוריון (בתל אביב כמובן) שביוזמת אחד מאותם שמוגדרים במדור כ"הוא עוד ישוב" אילן שכטמן (להב), השיק  השבוע את  "ערב הקיבוצניקים"  הראשון. ממאפייני הערב: רוק עברי, שתייה במחירי קיבוץ, נובלס חופשי (!) וציבור של בני קיבוץ בעיר הגדולה. נרשמה הופעה ערה בחולצת פלאנל משובצת ונעלי קיפי .

  

לאצור זבל ולהפוך אותו לזהב 

 

זו היתה האסוציאציה הראשונית שקפצה לי לראש כשקראתי את הידיעה על כך ששירות ההדרכה במשרד החקלאות פותח קורס שידריך רפתנים ונוקדים כיצד להפוך את הרפתות והדירים לאטרקציות תירותיות.

גם במחשבה שניה ובהמשך להפרטה (ההיא...) אין ספק שזה רעיון לא רע בכלל. ומכיון שבשנים האחרונות הפכו רפתות, דירים, מכוורות ומחלבות רבות למוקד משיכה לאלו  שמעוניינים להכיר מקרוב את אורח החיים החקלאי ולהוכיח לילדיהם שמילקי לא גדל על המדף בסופר יש לברך על יוזמה זו.

 

מכונית לכל ילד

 

ברהיטי עין חרוד מאוחד הולכים צעד אחד קדימה ומציעים מיטת מכונית לילדים, פרי עיצוב ופיתוח ייחודי של המפעל כוללת ארבעה גלגלים, ארגז לאחסון, פגוש ונעילת גלגלים לבטיחות הילדים. אורכה 2 מטר, רוחבה 94 ס"מ וממש כרגע כמו באמרה יש 25% הנחה על המרצדס.. אז מי שמחפש מתנה מקורית כמעות חנוכה מוזמן.

 

ו"ירעו" כי טוב

 

העגורים שאנחנו מכירים מעמק החולה חנו בימים האחרונים בשמי ושדות הנגב המערבי - תופעה ייחודית ויוצאת דופן בתקופת הסתיו - מה שמעלה את השאלה שמא הבינו העגורים שאולי התרגיל יעבוד גם בחלקה הדרומי של הארץ - מי יודע אולי שם יגייסו את התרומות של  גידאמק לדוגמה וידאגו להמשך מפעל ההזנה שלהם הנדרש לתרומות.

 

כשאמרו לגולדה לא

  

בקיבוץ מרחביה מספרים עד היום את סיפור הקליטה של גולדה ומוריס מאירסון כדוגמה לאי כישלון

למופת. קודם כל, תאמינו או לא (אם לא הכרתם את הסיפור הזה עד היום) במרחביה לא הסכימו לקלוט אותם בגלל חזותם ה"אריסטוקרטית" מדי, שלא לומר בורגנית. אבל גולדה כמו גולדה, לא תקבל לא כתשובה. בצעד מרחיק לכת החליטו השניים להעמיד לרשות הקבוצה גרמופון ותקליטים, למען העלאת רמת הקולטורה ביישוב הציוני הקולקטיבי. ומה נהיה? מייד נקלטה דווקא גולדה מאירסון (מאיר בשבילכם) והפכה לחקלאית עמידה, לולנית מומחית ואחר כך מפא"יניקית - מה שבאותם הימים הוגדר כזן של עבודה קשה. בימים אלו שוחזר המבנה שבו גרה באחד מבתי האבן של מרחביה, ונפתח לקהל הרחב באדיבות בני משפחתה והמועצה לשימור אתרים. ואתם

מוזמנים להציץ. וללמוד משהו.

 

במגדל של עוזבי הקיבוץ

 

גם לנו סוף סוף יש אייטם של "היו ונראו", וכל זאת הודות לאיה עזריאלנט (בת רמת יוחנן)

שאחרי שנים של הצלחה כמעצבת תכשיטים בעיר הקודש ניו יורק שבה לארץ, ומאז בין שאר מפעלותיה היא מאמצת אל לבה את התזמורת הקאמרית הקיבוצית.

אל דירתה הצנועה במגדלי פנקס (מקום מגורים מועדף לעוזבי קיבוצים - ע"ע אהוד ברק) התאספו במוצאי שבת אנשי ציבור ופוליטיקאים מכל קצווי הקשת. לצד בכירי התנועה הקיבוצית, שזה אומר ח"כתנו נוקד וח"כנו חרמש, גם שני מזכירינו ויו"ר הנהלת התזמורת עדנה סולודר, המנהל (המסיים) שמואל שנער (והחדש) פיני פלד, היו גם כמה וכמה שרים, בוז'י ואשתו מיכל ובוים ושגרירי ספרד ובריטניה בישראל, ועוד ח"כים לרוב ונשותיהם וידוענים אחרים מימין ומשמאל ואפילו הזמר המיתולוגי רן אלירן. כל החברה הנוצצת הזאת הסתובבה בדירתה המודרנית של עזריאלנט שתתה קוקטלים ואכלה כזית.

 

איזו אורקסטרה

 

אבל כדי להזכיר לעשירים את המטרה האמיתית שבשבילה התאספו שם, נתנו להם לטעום קצת מוזיקה, וחמישיית כלי נשיפה הצטופפה וניגנה כמה קטעים קלים שיתאימו לאוזניים המכובדות, ולאחר מכן הכנרת הראשית אלה ואולין ניגנה רומנסה עם ירון גוטפריד, מנהלה המוזיקלי של התזמורת. והדובדבן היה צמד הגוטפרידים, האב דני גוטפריד והבן ירון, שהפליאו באלתורי ג'אז בארבע ידיים בפסנתר. היה נוצץ. 

 

קיר המוות

 

 משה אלפרט (אפיקים) מצלם את נופי הארץ כבר שנים רבות, תמונותיו וסרטיו המתארים את הטבע בישראל מעטרים גיליונות של החשובים בכתבי העת בנושאי טבע, כמו גם סרטיו המרהיבים המוקרנים ברחבי העולם. בימים אלו השלימו בחברת "אפיקים הפקות" שאותה מנהל משה עם יוסי ויסלר ועמיקם אסם, סרט בשם "קיר המוות". הסרט שהופק לנשיונל ג'אוגרפיק (ערוץ הטלויזיה) האמריקני - ערוץ שנחשב ליוקרתי במיוחד - מתאר את עדרי היעלים במצוקי עין גדי, המצוקים שבעצם משמשים מקום בטוח ומוגן לאותם יעלים הופכים למלכודת מוות להם בעת התרחשות רעידת אדמה, ולו גם הקלה ביותר (מה שאזור עין גדי משופע בהן). הסרט זכה לשבחים יוקרן בטלוויזיה בארצות הברית.

ולנו לא ניתן אלא להתנחם באפשרות להזמין את משה וסרטיו המופלאים להקרנות אינטימיות, המלוות בהרצאות (שניתן לתאם באפיקים הפקות) וכך להיחשף לנופים המדהימים של ארצנו.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים