חנוכיות היסטוריות - לאספן אבירם פז ממשמר העמק יש יותר מ-100 חנוכיות באוסף

קרני עם-עד

 


גם השנה, כבכל  חנוכה, לא יטרח אבירם פז ממשמר-העמק להדליק את החנוכיות בביתו. באם היה מתיימר לעשות זאת, ספק אם ימי החג היו מספיקים לביצוע המשימה, מסיבה פשוטה: לאספן הקיבוצי הזה יש יותר ממאה חנוכיות - חלקן נדירות, שלא  הודלקו יותר משישים שנה. מתוך המבחר העצום דלינו כמה חנוכיות יוצאות-דופן, שהצטרפו לאוסף בשנה האחרונה.

 

חנוכיית המעפילים - בגב החנוכייה יצוקת הברונזה מפוסלת, ביד אמן לא ידוע, ספינת מעפילים. על תורן הספינה דגל עם מגן דוד. בצד ימין של המפרש תבליט דיוקנו של הרצל שפניו מופנות לעבר סמל הציונות, הדומה באופן מפתיע לסמל תנועת "השומר הצעיר" - עלי זית סביב למגן דוד. בחזית ממוקמים הבזיכים (בתי הנר), כשהשמש המוגבה מעט נמצא על הספינה כמו משקיף על נתיניו ממעל. "החנוכייה הזו", אומר אבירם פז, "נעשתה בעשור הראשון לקום המדינה, והיא כה נדירה עד שגם במוזיאון הרצל בירושלים לא ידעו על קיומה ולא הצליחו לצרף אחת כזו לאוסף הגדול".


הקשר של בנימין זאב הרצל עצמו לחנוכה (כאשר שם החג עוד לא היה קיים) בא לידי ביטוי בשיר שכתב בשנת 1897, בעיתון האידי "די וועלט" שיצא לאור בגרמניה: "בראשית דלק אחד, ועוד אחד ועוד אחד, ועוד אחדים/ החושך יחלוף כליל/ מתוך הצעירים, בני דלת העם/ ירקע האור בראשונה./ ואחר ילוו אליהם האחרים, אוהבי הצדק והאמת/ החופש והקדמה האנושית, היופי/ ובהיות הנרות כולם דולקים/ ישתאו וישמחו על העבודה שנעשתה./ אין לך תפקיד חשוב ומביא אושר יותר/ מתפקיד השמש, משרות האור". אבירם פז, שמחזיק בשיר בצמוד לחנוכייה ההרצליאנית, טוען כי זהו שיר מטפורי, שהרצל עצמו נמשל בו לשמש, מדליק האור הציוני בלבבות.


חנוכיית צה"ל - מנורת חנוכה נוספת, גם היא מברונזה, המתייחדת בחרב גדולה המופנית כלפי מעלה. פז מוצא בה דמיון לסמל הנח"ל, נטול המגל. בתי הנר עשויים מקליעי רובה, ובתחתית החנוכייה כתובת מאירת עיניים: "חנוכה ראשון במדינת ישראל תש"ט". פז חוזר להיות מורה נבוכים: "בשנת 1949, שנה לאחר קום המדינה, החליט יצרן מסוים להקדיש את המנורה לחיילי צה"ל הגיבורים. קשה לדעת כמה חנוכיות כאלה חולקו, אם בכלל, אבל גם זו נדירה. לפני שמונה שנים, בתערוכת חנוכיות שהתקיימה במוזיאון ארץ ישראל, לא הוצגה חנוכייה דומה. סיפרתי לאוצרי התערוכה על הפריט הזה, והם לא ידעו על קיומו".

 

חנוכיית מגדל-דוד - מגדל דוד מתנוסס במרכזה, בראשו מגן דוד ובית השמש. דופן החנוכייה מעוצב כחומה, כאשר בצד שמאל ניתן להבחין בשורה של גיבורי התנ"ך הצועדים לעבר המגדל כשכבש לצדם (מנחה לבית המקדש), ואילו מצד ימין גיבורי הזמן הזה: חייל עם נשק; כהן עם ספר תורה; איש, אישה וילד עם אתי חפירה. השם "ירושלים" חקוק למראשות בתי הנר.

 

חנוכיית הבריגאדה - חנוכייה נוספת באוסף, מימי הבריגאדה, מתארת חייל עברי עובר בשער טיטוס. בכך לא די: באוסף הבלתי-נדלה של אבירם יש גם חבילת נרות צבעוניים בהוצאת "מנורה", אחת מאלה שחילק ארגון ה"ג'וינט" לילדי המחנות במלחמת העולם השנייה.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים